• جمعه ۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۱
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9611-1691-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

آستان قدس رضوی یک واقعیت محوری در مشهد است

معاون علمی آستان قدس رضوی با بیان اینکه آستان قدس رضوی یک واقعیت محوری در شهر مشهد است، گفت: ما در بحث زیرساخت‌های مشهد بدون اینکه سودی از نظر اقتصادی برای‌مان وجود داشته باشد ورود می‌یابیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدمهدی طهرانچی در نشست خبری رویداد ایده‌پروری سوغات زائر که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد اظهار کرد: در منشور ابلاغی مقام معظم رهبری در بند دوم توجه به زائران، بند سوم به مجاوران و در بند چهارم به ظرفیت‌های فرهنگی آستان قدس رضوی مورد تاکید قرار گرفته است.

معاون علمی آستان قدس رضوی گفت: رویداد ایده‌پروری به دنبال تفاهم‌نامه‌ای که معاونت علمی ریاست جمهوری با معاونت علمی آستان قدس رضوی منعقد کرد اجرایی می‌شود و از این رو معاونت علمی به موضوع سوغات ورود یافته است.

وی بیان کرد: دو بینش نسبت حوزه زیارت در مشهد وجود دارد، یک نگاه مردم مشهد را شهروند و زائرانی که به مشهد سفر می‌کنند را گردشگر می‌داند و حرم امام رضا(ع) را جاذبه‌ای در کنار سایر جاذبه‌های مشهد می‌داند اما نگاه دیگر مردم مشهد را مجاور‌، کسانی که به مشهد می‌آیند را زائر و همه آنچه در مشهد است را حول محور زیارت می‌داند.

طهرانچی با بیان اینکه چرخه اقتصادی بین زائر و مجاور، لطمه خورده است، افزود: باید بین اقتصاد زائر و مجاور یک ارتباط منطقی وجود داشته باشد. همانطور که در گذشته این رابطه، منطقی و درهم‌تنیده بوده است.

طهرانچی تاکید کرد: اقتصاد مشهد باید پویا شود و در هیچ جا دنیا نمی‌بینیم که بین زندگی جوانان و اقتصاد آن شهر اینقدر بیگانگی وجود داشته باشد. در واقع آستان قدس رضوی یک واقعیت محوری در شهر مشهد و ما در بحث زیرساخت‌ها بدون اینکه سودی از نظر اقتصادی برای‌مان وجود داشته باشد ورود می‌یابیم.

وی با اشاره به اینکه بازار سوغات مشهد در دست کالاهای چینی است، افزود: آستان قدس رضوی درنظر دارد یک رویداد ایده‌پروری در حوزه سوغات فرهنگی با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان بسیج علمی، سازمان بسیج دانشجویی و دانشگاه امام رضا(ع) برگزار کند.

معاون علمی آستان قدس رضوی گفت: ایده‌هایی در این رویداد مورد استقبال ما قرار می‌گیرند که از لحاظ زیبایی، باعث جذب زائر شوند و بیانگر فرهنگ و سیره رضوی نیز باشند.


وی با بیان اینکه ما کشوری هستیم که در آن اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان یک راهبر تعیین شده است، افزود: اگر منتظر سرمایه‌گذاران خارجی باشیم که اقتصاد ما را پویا کنند، خواهیم دید کسانی که کمر به دشمنی با ما بستند نخواهند گذاشت تا ما پیشرفت کنیم.

طهرانچی ادامه داد: با تحریک ایده‌ها، مهارت افزایی جوانان و توجه به استعدادها باید حرکتی را آغاز کنیم و ما معتقدیم که با اجرای این ایده‌های هرچند کوچک، در شهری که دارای میلیون‌ها زائر در طول سال است می‌توانیم منشا تحول باشیم و مسلما رویدادهای بعدی را نیز برگزار خواهیم کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: