• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-2284-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی:

علل کاهش صادرات استان به تاجیکستان

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: علل کاهش صادرات استان به تاجیکستان دلایل مختلفی داشته که می توان به تیرگی روابط میان ایران و تاجیکستان اشاره کرد.

محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص افزایش صادرات استان به هنگ‌کنگ اظهار کرد: آنچه می‌گویند که صادرات استان ما به هنگ‌کنگ افزایش داشته باید در ابتدا بدانیم عدد آن چند بوده و در حال حاضر آن رقم تا چه میزان افزایش پیدا کرده است.

وی در خصوص کاهش صادرات استان به تاجیکستان نیز عنوان کرد: در رابطه با کاهش صادرات از استان ما به تاجیکستان باید بگویم که یکی از عوامل کاهش صادرات ما تیرگی روابط بین ایران و این کشور بر سر سه مساله عمده بوده است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه مساله اول این بوده که تاجیکستان تمایل نداشت مطالبات ما را بابت اقدامات عمرانی که در تاجیکستان انجام شده پاسخ دهد، تصریح کرد: مساله دوم مربوط به بابک زنجانی بود که ادعا شد بخشی از هزینه‌هایی که در تاجیکستان انجام داده متعلق به ایران  بوده در نهایت مساله سوم که از همه برای مهم‌تر است آمدن فرد مخالف دولت فعلی تاجیکستان به دعوت یک سازمان در ایران بود که آمدن آن تبع برای دولت تاجیکستان خوشایند نبود.

روشنک ادامه داد: همچنین از سوی دیگر عربستان سعودی به دنبال این بود که دولت‌های منطقه را از کشور ما دور کند و خود به خود آن دعوت و اهداف عربستان و مورد بابک زنجانی همه دست به دست هم داد که صادرات ایران به تاجیکستان با کاهش روبه‌رو شود.

وی خاطرنشان کرد: این عوامل تاثیر بسیاری در تجارت، صادرات و مبادلات کشور ما گذاشته اما بعد از این قضایا با سفری که دکتر ظریف به تاجیکستان داشت و مذاکراتی با رییس جمهور آن انجام داد روابط ما تا حدودی رو به بهبود رفت.

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی تاکید کرد: ما بعد از سفر دکتر ظریف با مسولان استانی و کشوری سفری دیگر به تاجیکستان داشته‌ایم و با صحبت‌های انجام شده امیدوار هستیم این روابط دوباره با تعامل بیشتر ادامه داشته باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: