• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-2585-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

پژمان‌فر: منطق ما در سئوال از وزرا مچ‌گیری و سیاسی‌کاری نیست

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: منطق ما در سوال از وزرا مچ‌گیری و سیاسی کاری نیست، بلکه قصد ما حل کردن مسائل است. زمانی که مذاکرات نتیجه نمی‌دهد، قانون اجازه طرح سوال و استیضاح را داده است. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین نصرالله پژمان‌فر ظهر امروز در نشست خبری به منظور گزارش اقدامات و پیگیری‌ها در مجلس دهم، اظهار کرد: حق قانونی نماینده است که از رئیس‌جمهور طرح سوال کند. رئیس‌جمهور پاسخی نمی‌دهند و هیات‌ رئیسه مجلس نیز مانع طرح سوال می‌شود. این دیکتاتوری است که نتیجه آن تضییع حقوق مردم و ایجاد یاس نسبت به نظام پیگیری حقوق مردم است.

وی ادامه داد: امسال در بحث بودجه تغییری به غیر از اینکه بخشی از آن به صورت استانی شده و اتفاقاتی که بتواند آن را به سمت اقتصاد مقاومتی و حل کشور در مسیر پیش ‌رو ببرد، نداشته‌ایم.

پژمان‌فر با بیان اینکه بودجه جاری کشور در مدت 5 سال کار دولت 3 برابر افزایش یافته است، عنوان کرد: اگر عمده بودجه جاری در بخش حقوق و دستمزد باشد، باید حداقل در حقوق و دستمزد دو تا سه برابر افزایش اتفاق بیفتد اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده است. بَرج دولت در این چند سال بیشتر از خرجش بوده که این ایراد اساسی هنوز اصلاح نشده است. استانی شدن بودجه به نظر من مثبت نیست. 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: اعتبارات کشوری هنوز با تراز 6 درصد پیش می‌رود در حالی که ما مدعی این هستیم که سهم ما 8 درصد است و این عقب‌افتادگی در بودجه استانی ما هم دیده می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس در مجالس قبل هم مطرح بوده، تصریح کرد: این طرح موافقین و مخالفین زیادی دارد. اگر بخواهیم تعداد نمایندگان را افزایش دهیم، این اقدام باید به صورت اساسی صورت گیرد. بی‌عدالتی در توزیع نماینده‌ها صورت گرفته است. 

پژمان‌فر افزود:در تبریز 6 نماینده وجود دارد در حالی که جمعیت تبریز زیر دو میلیون نفر است. در مشهد با سه میلیون و 200 هزار نفر جمعیت، همراه با کلات تنها 5 نماینده دارد. این موضوع بی‌عدالتی بوده که اگر بخواهیم تعداد نمایندگان را افزایش دهیم، پیشنهاد این است که بخش‌هایی از جمله رضویه و احمدآباد نماینده داشته باشند و یک نماینده هم به مشهد اضافه شود. 

وی ادامه داد: با این کار تغییری در پیگیری مطالبات مردم مشهد صورت نخواهد گرفت. اگر این وضعیت را با شهرهای دیگر حتی تهران مقایسه کنیم، باید به ازای هر یک میلیون نفر سه نماینده داشته باشیم. بر این اساس اکنون ما باید 10 نماینده در مشهد داشته باشیم. اکنون زمینه دستکاری در تعداد نماینده‌ها وجود ندارد؛ به همین دلیل این موضوع در اولویت قرار نگرفته است. 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استانی شدن نماینده‌ها موافق و مخالف زیادی دارد، عنوان کرد: استانی شدن محاسن و معایبی دارد. نماینده‌ها از یک حوزه انتخابی برگزیده می‌شوند اما ملی هستند. در واقع پیگیر مسائل در تراز ملی هستند. اگر تراز را تنزل دهیم و استانی کنیم، این امر به نفع کشور نیست. نماینده‌ها خود را در تراز شهرستانی می‌بینند حال آنکه باید خود را در تراز ملی ببینند. نباید مصالح شهرستانی بر مصالح کشور مقدم شود.
 
پژمان‌فر با اشاره به بحث مالیات و فلسفه آن در کشور و بودجه تصریح کرد: فلسفه اخذ مالیات در کشور گم شده است. اشکال کار این است که مالیات را دریچه‌ای برای کسب درآمد حساب کردیم حال آنکه در تمام دنیا مالیات ابزاری برای هدایت رفتار مودیان مالیاتی است. باید مالیات به جایگاه خود بازگردد.
 
وی در خصوص موضوع قاچاق کالا، گفت: یکی از ریشه‌هایی که در قاچاق وجود دارد، این است که درآمدهای کشور و جرایم نتوانسته مسیر صحیح خودش را طی کند. در قاچاق به دلیل نبود سیستم شفاف‌سازی در مسیر کار با چالش‌های جدی مواجه شده‌ایم. در ارتباط با این موضوع اساسی‌ترین مساله بکار بستن رویکرد فرهنگی است. دنیا برای رفتن به سمت یک اتفاق اقتصادی رویکردهای خود را اصلاح کرده است.
 
پژمان‌فر ادامه داد: امروز دولت به عنوان یک مجموعه باید در بخش‌های حاکمیت تنها تصدی‌گری کند و باقی بخش‌ها را طبق اصل 44 واگذار کند اما به دلیل اینکه چنین کاری صورت نگرفته، هزینه اداره دولت بسیار گران شده است و با توجه به اینکه درآمدهای نفتی کافی نبوده، ما به سراغ درآمدهای دیگر رفته‌ایم.
 
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروز اگر درآمدهای نفتی در بودجه عمومی به زیر 40 درصد کاهش پیدا کرده، معنایش این نیست که توانستیم مسیر اقتصاد را اصلاح کنیم بلکه ما هرچه از درآمد نفتی می‌توانستیم کسب کنیم، امروز 40 درصد کشور را پاسخ می‌دهد. پس باید منابعی برای 60 درصد باقی و اداره کشور پیدا شود. بنابراین ناچار شدیم به سراغ مالیات و سایر درآمدها برویم. ریشه این قضیه در اداره گران کشور است.

پژمان‌فر در ارتباط با موسسات مالی عنوان کرد: موضوع موسسات مالی باید ریشه‌یابی و عوامل این مسیر شناسایی شوند در غیر این صورت نمی‌توان مساله را حل کرد. من نسبت به مسیری که بانک مرکزی طی کرده معترض بودم و این روند را نه تنها به نفع اقتصاد کشور نمی‌دانستم بلکه به ضرر مردم، اقتصاد کشور و آسیب‌های رکودی که بر اساس این موضوع ایجاد شده، می‌دانم. 

وی افزود: راه‌اندازی موسساتی که فعالیت مالی می‌کنند، در دو مسیر متمرکز است. یکی بانک‌ها که مجوز خود را از بانک مرکزی می‌گیرند. دیگری موسساتی هستند که از وزارت تعاون کسب مجوز می‌کنند. موسسات قانونی شروع به فعالیت کرده‌ اما تخلف داشته‌اند. ابتدا باید مقصر پیدا شود و بعد مردم براساس میزان مقصر بودن مجازات شوند. تصمیم‌گیری در این خصوص پشت درهای بسته صورت می‌گیرد و من نماینده هم از آن اطلاعی ندارم. 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زمانی که جبران این قضیه از طریق بودجه عمومی انجام می‌شود، در واقع سوء‌مدیریت از بیت‌المال جبران می‌شود، عنوان کرد: 180 نماینده در مجلس از وزیر اقتصاد درخواست کردند تا در خصوص موسسات پاسخ دهد اما پاسخی دریافت نشد. حق قانونی نماینده است که از رئیس‌جمهور طرح سوال کند. رئیس‌جمهور پاسخی نمی‌دهند و هیات‌ رئیسه مجلس نیز مانع طرح سوال می‌شود. این دیکتاتوری است که نتیجه آن تضییع حقوق مردم و ایجاد یاس نسبت به نظام پیگیری حقوق مردم است. موضوع تجمعات اخیر و نارضایتی موجود در مردم به دلیل عدم پاسخگویی حتی در مسیر قانونی است.

وی ادامه داد: برخی از گزارشات بانک مرکزی دروغ و برخی از قیمت‌گذاری‌ها نسبت به اموال و دارایی‌های موسسات غیرکارشناسی بوده است. نمایندگان نسبت به این قضیه به نوبه خود تلاش می‌کنند اما رئیس کل بانک مرکزی پاسخگوی نمایندگان نیست. 

پژمان‌فر با بیان اینکه در بودجه 97 ردیف مستقل سازماندهی حاشیه شهر مشهد حذف شده است، عنوان کرد: در لایحه بودجه به صورت متمرکز 100 میلیارد تومان برای ساماندهی حاشیه شهرها تعلق گرفته است. 59 میلیارد تومان به عنوان بودجه ماده 180 برای شهر مشهد پیش‌بینی شد که از این مقدار 40 میلیارد تومان به حاشیه شهر مشهد اختصاص داده شد. برای ما مهم این بود که این ردیف احیا شود. امسال در لایحه بودجه 97 برای ردیف 100 میلیارد تومان تعلق گرفت. 

وی با اشاره به اینکه در ارتباط با افراد بازداشت شده در تجمعات اخیر آمارهای غیرواقعی ارائه شد، خاطرنشان کرد: برخی خبرگزاری‌ها به جای اینکه منابع خود را به منابع رسمی کشور مستند کنند بر اساس خبرهای غیرمستندی که از جریان‌های بیرون از کشور اداره می‌شد، آمارهای خود را ارائه کردند. 

پژمان‌فر افزود:عمده افرادی که بازداشت شدند، پس از بررسی و مشخص شدن اینکه نقشی نداشته‌اند، آن هم در روزهای اولیه آزاد شدند اما تعدادی دیگر هنوز در بازداشت هستند. این افراد پرونده‌هایی در سال 88 و یا فعالیت‌هایی غیر از مورد دستگیری‌شان دارند یا کسانی بوده‌اند که بر اساس گزارشات در آسیب به بیت‌المال نقش داشتند. 

وی ادامه داد: طبق گزارش وزیر اطلاعات تمام افرادی که در زندان هستند جرم آن‌ها محرز و در نوبت دادگاه هستند. از مجلس نیز تعدادی از نمایندگان خواستار بازدید از این افراد بودند که انجام شد.
 
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از موضوعات مورد غفلت واقع ‌شده بافت پیرامونی حرم است، عنوان کرد: این موضوع یک سرمایه ملی و جهانی است. نباید در این خصوص سلیقه‌ای عمل شود. بر اساس اعتراضات، شورای عالی معماری و شهرسازی طرح قبلی را ملغی اعلام کرد و سه سال فرصت داد تا مسئولان محلی و ملی برای بافت پیرامونی حرم تصمیم درستی بگیرند. متاسفانه علی‌رغم این مصوبه برخی مسئولان محلی از جمله شخص استاندار نسبت به اجرای این قانون تمکین نکردند. در نتیجه نابسامانی‌هایی در اطراف حرم وجود دارد. 

وی با اشاره به اینکه مسجد معجردار ثبت میراث ملی شده است، تصریح کرد: این مسجد را برخلاف قانون تخریب کردند. یکی از اشکالات این است که برای خروج یک اثر میراثی، فردی شکایت می‌کند و بعد دادگاه به قانونی که مصوب سال 1309 شمسی است، استناد می‌کند و آن را از میراثی بودن خارج می‌کند. این قانون که هر اثری بعد از زندیه جزو میراث فرهنگی نیست، غلط است. آیا شهرداری حق خراب کردن این مسجد را داشته است؟

پژمان‌فر ادامه داد: من به دادستان کل، آقای منتظری، نامه‌ای دادم مبنی بر اینکه جلوی اینگونه تخلفات گرفته شود و طرح سوالی از وزیر انجام دادم. سوال من این است که چرا با توجه به اهمیت میراث فرهنگی و حفظ آثار تاریخی شاهد خروج این آثار از لیست ملی با حکم قضایی هستیم؟

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: