• یکشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-4114-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

استاندار خبر داد:

کاهش 77 درصدی بارش‌ها در خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی از کاهش 77 درصدی بارش‌ها نسبت به دوره بلند مدت و همچنین کاهش روان‌آب‌ها در استان خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی‌رضا رشیدیان شب گذشته در شورای اداری استان که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به معضل خشکسالی در کشور، اظهار کرد: متأسفانه امسال میزان بارش‌ها در استان خراسان رضوی حدود 77 درصد نسبت به دوره بلند مدت کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه «میزان روان‌آب‌ها نیز کاهش داشته است»، ادامه داد: بحث مدیریت بهره‌وری آب برای همه، از کسی که به عنوان مصرف بهداشتی تا کسی که برای مصرف صنعتی و کشاورزی از این ماده حیات‌بخش استفاده می‌کند، بسیار مهم است.

رشیدیان تصریح کرد: همه باید توجه داشته باشیم که این کاهش بارندگی‌ها و روان‌آب‌ها اگر با مدیریت بهره‌وری همراه باشد ما به فضل الهی سال آینده مشکل کمبود آب نخواهیم داشت، اما اگر بخواهیم به روال و سنت سال‌های گذشته آب مصرف کنیم در خیلی از بخش‌ها با مشکل مواجه خواهیم شد و باید این تذکر را جدی گرفت. 

وی افزود: ما به عنوان یک موضع امر به معروفی و نهی از منکری امر به صرفه جویی در مصرف آب و نهی از مصرف بدون ملاحظه آب را داشته باشم. بر همین اساس تمامی مسئولان هم در حوزه کشاورزی و هم صنعت باید دقت کنند در بحث بهره‌وری آب همانگونه که باید همه ما باید در زندگی شخصی در کاهش مصرف آب دقت لازم را داشته باشیم.

استاندار خراسان رضوی همچنین با اشاره به تصویب سند جامع بیماری‌های غیر واگیر در کارگروه سلامت استان، خاطرنشان کرد: در کنار آن موضوع راه‌اندازی مجمع سلامت هم پیگیری شد و خوشبختانه این مجمع در 5 شهرستان استان راه‌اندازی شده که یک نقطه‌ای برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های دولتی، عمومی و خصوص در کنار یک‌دیگر برای ارتقای سلامت مردم و جامعه است و ما امیدواریم همه شهرستان‌ها این مجمع‌های سلامت را تشکیل دهند تا بتوانیم از ظرفیت‌های این همکاری و هم‌افزایی برای ارتقای سلامت مردم بیشتر استفاده کنیم.

وی عنوان کرد: از طرف دیگر با توجه به اینکه یکی از مسائلی که باعث مرگ‌ومیر در جامعه ما می‌شود بیماری‌های غیر واگیری مانند فشار خون، دیابت هستند امیدواریم با اجرای تمام وظایفی که بر اساس این سند بر عهده تمام دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف واگذار شده شاهد کاهش تلفات در این حوزه باشیم چراکه هر چه زودتر این بیماری‌ها در غربالگری‌ها شناسایی  و مدیریت شود امید به زندگی در میان مردم افزایش خواهد یافت.

رشیدیان با بیان اینکه «متاسفانه 1 درصد افزایش تلفات جاده‌ای داشتیم»، بیان کرد: متأسفانه از این مقدار بیشترین میزان به تلفات جاده‌های روستایی برمی‌گردد و از مسئولان مربوط تقاضا دارم در این موضوع و افزایش تلفات در جاده‌های روستایی بررسی جدی انجام دهند و راهکارهای مدیریت و کاهش تلفات جاده‌های روستایی را به صورت جد دنبال کنند که نتیجه‌اش افزایش سلامت روستائیان کشورمان باشد.

استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به اینکه به سمت روزهای آخرسال می‌رویم مسئولان جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت که مسئول ذخیره‌سازی میوه‌ها و مایحتاج شب عید هستند اقدامات خودشان را شروع کردند اما با توجه به بعضی نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی که در مردم نسبت به مساله گرانی است، انتظار از مسئولان در ستاد تنظیم بازار، تعزیرات، بازرسی صنعت، معدن و تجارت و حوزه‌های مختلف نظارتی این است که نظارت و برخورد مستمر با پدیده گران‌فروشی داشته باشند و اجازه ندهند عده اقلی از کسانی که سعی می‌کنند از کمبودها و کسری‌ها برای سودهای کوتاه‌مدت خودشان استفاده کنند، اکثریت کسبه و اصناف متدین و معتقد را خراب کنند.

وی ادامه داد: بنابراین خواهش من این است علاوه بر کاری که دستگاه‌های نظارتی انجام می‌دهند، خود اتحادیه‌ها و صنوف توجه لازم به کنترل قیمت‌ها در بازار را داشتنه باشند.

رشیدیان با اشاره به مساله تولید و اشتغال در استان تصریح کرد: خوشبختانه در این حوزه در طول 10 ماه گذشته اقدامات خوبی انجام شده اما همچنان تا حد هدفگذاری شده برای سال 96 فاصله داریم و مسلما در حدود 2 ماهی که به پایان سال مانده هنوز فرصت است که دوستان تلاش مضاعفی داشته باشند، مخصوصا در حوزه اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که یکی از مسائل و انتظارات جدی همه ماست با توجه به ظرفیت‌های مختلفی که در استان وجود دارد، همه دستگاه‌ها به این موضوع عنایت ویژه داشته باشند.

وی با اشاره به لزوم ارائه تسهیلات بیشتر از سوی بانک‌ها به منظور افزایش تولید و اشتغال خاطرنشان کرد: با این حال بر اساس آمارها امسال بیش 15 هزار و 556 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که رشد 18 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داریم اما با توجه به اینکه همچنان سپرده‌ها و دریافتی‌های بانک‌ها این ظرفیت را دارند که مشارکت بیشتری داشته باشند، درخواست ما از بانک‌ها سرعت بخشیدن به روال پرداخت‌هاست.

استاندار خراسان رضوی افزود: خوشبختانه در این مدت بیش از 14 درصد از این تسهیلات در حوزه کشاورزی، حدود 26 درصد در حوزه صنعت و معدن، حدود 8 درصد در حوزه مسکن، در حوزه خدمات و بارزگانی حدود 36 درصد و حدود 11 درصد هم تسهیلات قرض‌الحسنه بوده است.

وی با بیان اینکه تنها 0.97 درصد تسهیلات در حوزه صاردات بوده است، عنوان کرد: البته با وجود اینکه هدفگذاری رشد 8 درصدی برای توسعه صاردات استان در سال 96 گذاشته بودیم، باید توجه داشت در 9 ماه ابتدای سال تراز صادرات حدود 1142 میلیون دلار بوده که 11 درصد رشد صادرات داشتیم. 10 کشور به کشورهای صادرکننده محصولات خراسان اضافه شده است. ما پیش از این به 80 کشور صادرات داشتیم و در حال حاضر به 90 کشور صادرات داریم و امیدواریم هم در بازارهای صاردات و هم در میزان صادرات رشد مناسبی داشته باشیم.

رشیدیان بیان کرد: در کنار این تسهیلات، خوشبخاته در حوزه تسهیلات امر مبارک ازدواج بانک‌های استان طی 9 ماهه ابتدایی سال بیش از 90 هزار وام ازوداج دادند؛ یعنی بیشتر از کل سال گذشته حدود 945 میلیارد تومان که امیدواریم این سنت رسول خدا(ص) در بین امت ما روز‌به‌روز رشد بیشتری پیدا کند.

وی گفت: همچنین در حوزه اشتغال‌های کوچک و خانگی و کمیته امداد و بهزیستی هم بیش از 10 هزار و 331 مورد تسهیلات پرداخت شده که به میزان 142 میلیارد تومان بوده و رشد خوبی داشتیم و امیدواریم به تبع آن اشتغال بیشتر و تولید مناسب‌تر و با کیفیت‌تر در استان داشته باشیم.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: در 9 ماهه اول امسال، اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان با صدور 225 پروانه بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری بیش از 3396 میلیارد تومان با اشتغال‌زایی بیش از 5543 نفر که از لحاظ حجم سرمایه‌گذاری رتبه اول را پیدا کرد. این میزان یعنی نسبت به سال قبل 670 درصد رشد سرمایه‌گذاری و  75 درصد رشد اشتغال‌زایی داشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی استان نیز امسال برای سومین سال با کسب 17 رتبه برتر کشوری رتبه نخست کشوری را از لحاظ تعداد برترین‌های ملی در جشنواره تولید مواد غذایی را به دست آوردند که در شرایطی بوده که استان ما با کمبود آب و مسائل و مشکلات مختلف مواجه بودیم که جای تقدیر و تشکر از جهادکشاورزی و تمام کشاورزان و دامداران و باغداران دارد.

رشیدیان همچنین با اشاره به آخرین وضعیت موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز در استان تصریح کرد: با عنایتی که دولت و بانک مرکزی داشتند، اقدامات خوبی برای پرداخت‌های موسسات مالی داشتیم. تنها چند مورد از این موسسات مالی و اعتباری که مانده بود که مرکزیتشان در مشهد است که پیگیری شد و با قولی که مسئولان بانک مرکزی دادند، این پرداخت‌ها با جدیت مسئولان و سرپرستان این موسسات در استان انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: تاکنون 11 هزار و 500 میلیارد تومان پرداخت شده و تنها موسسه «بدر توس» مانده که انشاءالله پرداخت‌های آن هم با سرعت آغاز شده و نگرانی‌ها در این زمینه هم رفع شود.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: شرکت «پدیده» هم با توجه به همتی که ستاد تدبیر استان و همکاری خوبی که بین قوه‌قضائیه سازمان بازرسی و دستگاه‌های اجرایی و هیأت مدیره و مدیرعامل محترم این شرکت صورت گرفته اقدامات خوبی در حوزه رفع مشکلات سپرده‎گذارن صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: در این خصوص من از بانک‌ها خواهش کردم با توجه به افرایشی که در قیمت سهام پدیده صورت گرفته مصوبه‌ای که در رابطه با اتاق تبادل این شرکت از سازمان بورس دارد موسسات بانکی وارد شوند و این سهام‌ها را از افرادی که در این مدت اذیت شدند خریداری کنند بخرنند و بر اساس حسابرسی‌های که صورت گرفته متضرر نخواهند شد و نفع هم خواهند برد. اگر بانک‌ها به خرید این سهام وارد شوند و با سرعتی که پروژه‌های پدیده در شاندیز و کیش پیدا کرده به سرانجام خواهد رسید و دوستان منافع را خواهند برد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: