• یکشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-2785-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

یک جامعه شناس مطرح کرد؛

فقدان گفت‌وگو، علت اصلی اعتراضات اخیر

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اگر دولت موفق شود تنها یک جناح موفق نشده بلکه حاکمیت موفق شده است. 

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، مجید فولادیان در سلسله نشست‌های آبادانی با موضوع تحلیلی بر اعتراضات اخیر در مشهد، اظهار کرد: اعتراضات اخیر ریشه مشخصی ندارد و بسیار پیچیده است، از قبل از انقلاب که فرایند توسعه نامتوازن در کشور شروع شد، بحران‌های مختلفی در حوزه‌های متعدد در کشور به وجود آمد. زمانی که این شکاف‌ها و بحران‌ها جمع شد اتفاقی به نام انقلاب اسلامی روی داد. 

فولادیان با بیان این سوال که چرا بیشتر افراد دستگیر شده جوانان زیر 25 سال بودند، عنوان کرد: بعد از انقلاب صدای گروه‌های مختلف به دلایل متعدد شنیده ن‌شد. دلیل این امر تنها بحثی سیاسی نیست بلکه دلایل متعدد روی آن تاثیر گذاشت.

وی افزود: قبل از انقلاب توسعه نامتوازن در حال رخ دادن بود که به دنبال خود حاشیه‌نشینی، شکاف‌های اجتماعی و اقتصادی گسترده اتفاق می‌افتاد. از طرف دیگر شکاف نسلی بعد از انقلاب در حال اتفاق بود که نسل‌های مختلف نتوانستند با یکدیگر گفت‌وگو کنند. از آن طرف شکاف بسیار جدی فرهنگی در جامعه اتفاق افتاد که سبب ایجاد دو گروه فرهنگی بدون وجود فضای گفت‌وگو با هم در جامعه شد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در دوره آقای روحانی اتفاقی افتاد که با دوره‌های دیگر متفاوت بود و آن توسعه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است، تصریح کرد: حتی اگر گروه‌های سیاسی در مشهد شروع‌کننده این اتفاق بودند، باز هم اهمیتی ندارد زیرا فضا و بستر جدی در جامعه وجود داشته که تنها نیازمند یک جرقه است. 

فولادیان گفت: جامعه‌شناسان سال‌ها است هشدار می‌دهند که شکاف طبقاتی در جامعه افزایش یافته، از یک طرف شبکه‌های اجتماعی بیشتر شده و  آگاهی مردم از شکاف اتفاق افتاده است. از طرف دیگر صداوسیما هم با دولت همدل نیست و به این شکاف‌ها دامن زده است. 

وی با بیان اینکه فکر و نگاه مردم در امر اجتماعی مهم است، عنوان کرد: تنها خود واقعیت در امر اجتماعی مسئله را ایجاد نمی‌کند. با وجود اینکه70 درصد شعارها ماهیت سیاسی داشت اما دلیلش اعتراض سیاسی نیست بلکه این است که مردم راهکار و دلایل مشکلات خود را سیاسی می‌‌بینند. جامعه ما سیاست‌زده است در نتیجه هر اتفاقی که در ایران رخ دهد شعارها به سمت مسائل سیاسی می‌رود. 

این استاد جامعه‌شناسی با اشاره به اینکه این موضوعات به ضرر اصلاح‌طلبان تمام شده است، تصریح کرد: اگر اصلاح‌طلبان از این شرایط خارج نشوند، تکلیف این مسئله روشن نشود و حرف مردم را متوجه نشوند، چند سال دیگر در تمام عرصه‌ها اوضاع از دست می‌رود زیرا برخی با استفاده از این فرصت‌ها سوار بر موج می‌شوند. 

فولادیان با بیان اینکه اکنون به چیزی بالاتر از منافع حزبی و سیاسی نیاز است، عنوان کرد: اگر دولت موفق شود تنها یک جناح موفق نشده بلکه حاکمیت موفق شده است. راهکاری که با آن می‌توان از این گذرگاه عبور کرد این است که حاکمیت احساس کند که برد دولت روحانی در واقع برد همه و حاکمیت است. اینگونه بسیار سریع می‌توان مشکلات را کاهش داد. 

این استاد دانشگاه گفت: همواره آقای احمدی‌نژاد مذمت می‌شود اما مهم‌ترین ویژگی خاص احمدی‌نژاد این بود که می‌توانست با مردم گفت‌وگو و آن‌ها را قانع کند. متاسفانه آقای روحانی نمی‌تواند با توده‌های مردم ارتباط برقرار کند و تنها در فضای روشنفکری توانایی گفت‌وگو دارد. 

وی افزود: اکنون به فردی نیاز است که با مردم گفت‌وگو کند که در این صورت تعداد زیادی اقناع می‌شوند و به دولت کمک می‌کنند تا از این فضا خارج شود. مردم نسبت به سال‌های قبل امیدوار شدند که مشکلاتشان حل خواهد شد اما آقای روحانی نتوانست این وضعیت را تداوم بخشد و باب حرف زدن و امید را به سمت جلو ببرد. 

فولادیان با بیان اینکه راهکار، گفت‌وگو کردن با مردم و یکدیگر است، عنوان کرد: باید گفت‌وگوی چندجانبه در مسائل کلی کشور و نظام انجام شود، یک راهکار دیگر توجه جدی به توسعه متوازن و پایدار است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: