• یکشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-2885-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

یک استاد دانشگاه:

نباید از کنار رفتن اصلاحات خوشحال شد

استاد علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: نباید از این مسئله خوشحال شد که اصلاحات کنار رود و مورد تردید قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، مهدی نجف‌زاده روز گذشته در سلسله نشست‌های آبادانی با موضوع تحلیلی بر اعتراضات اخیر در مشهد، اظهار کرد: دو نگاه به حوادث وجود دارد، ریشه و ماهیت آن، بیشترین بحث پیرامون ریشه حوادث انجام شده که ماهیت مهم‌تر است و باید مولفه‌ها، سخن و شعار آن مشخص شود. 

وی با بیان اینکه ریشه حوادث، اقتصادی، سیاسی، بحران مشروعیت و مشارکت است، عنوان کرد: موضوعات سیاسی در یک منبع نمی‌جوشند. حوادث سیاسی فقط یک شکل و ماهیت ندارند. بیشتر سیاسی هستند تا اقتصادی، وزارت کشور اعلام کرد که 70 درصد شعارها سیاسی و تنها 30 درصد اقتصادی بودند. 

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بحث بسیاری در خصوص اینکه مشهد شروع‌کننده حوادث بوده انجام شده است، تصریح کرد: نقطه آغاز با منتقدان دولت در مشهد بود که بعد از حیطه اختیارات آنان خارج شد. بیشترین تهاجم در شعارهای این دوره به گفتمان اصلاحات صورت گرفت که اصلاح‌طلبان را وادار به پاسخگویی کرد. 

نجف‌زاده گفت: از ابتدا بنا نبود که اصلاحات گفتمان شود، وضعیتی بوده که تبدیل به گفتمان شده است. اصلاح‌طلبی در واقع عبور از یک وضعیت به وضعیت جدیدی است اما به دلیل اینکه نقشه برای خود تعیین نکرده بودند بلافاصله به گفتمان تبدیل شدند. 

وی با بیان اینکه دولت آقای روحانی نه دولت تو و نه دولت من است، عنوان کرد: اصلاح‌طلبان و اصولگرایان به وضعیتی دچار شدند که در نهایت روحانی به قدرت رسید. آن‌ها نتوانستند تصمیم بگیرند و با یکدیگر گفت‌وگو کنند. دولت روحانی نه اصلاح‌طلب است نه محافظه‌کار و بین این دو قرار گرفته است. دولت و گفتمان آقای روحانی گفتمان رازمدتی خواهد بود. 

این استاد دانشگاه با اشاره به دیدگاه هانتینگتون که وضعیت می‌تواند به شیوه اصلاحات، انقلاب، حمله خارجی، جابه‌جایی و کودتا تغییر کند، خاطرنشان کرد: اگر شعارها از اقتصادی به سیاسی تغییر کند باید احساس خطر کرد، زیرا دیگر امیدی به شیوه‌های اصلاح گرانه نیست، اگر مردم اصلاح را نمی‌خواهند باید توجه کنند که آن طرف اصلاحات چیست. باید جابه‌جایی، کودتا، حمله خارجی و یا حادثه ناگهانی اتفاق بیفتد. نباید از این مسئله خوشحال شد که اصلاحات کنار رود و مورد تردید قرار بگیرد. 
وی ادامه داد: اصلاحات گفتمان خود را در فضای مجازی از دست داده است. این نیاز به بازسازی عمیق دارد. گفتمان اصلاحات شکاف‌های اساسی برداشته که تجربه آینده آن را مشخص خواهد کرد. 
 
این عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه راهکار در تغییر استراتژی است، عنوان کرد: تغییرات تاکتیکی نیست بلکه استراتژی است. در آینده دیگر مسئله اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نیست بلکه گفتمان دیگری خلق خواهد شد. این گفتمان، تحول‌خواهان یا تغییرخواهان است. دعوای اساسی این خواهد بود که آن‌ها خواهند توانست مردم را از صندوق‌های رای ناامید کنند یا نه. 

وی ادامه داد: جناح نیرومندی از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان با یکدیگر شکل خواهد گرفت که همچنان معتقد به صندوق‌های رای خواهند بود اما نباید گفتمان خلق شده جدید را در آینده نادیده گرفت. 

نجف‌زاده گفت: اصلاح‌طلبان باید نقشه درست کنند، اسیر و درگیر مناظرات گفتمانی صرف با اصولگرایان نشوند و با جناح و گفتمان جدید در حال شکل‌گیری، درگیر شوند. به یک نوآوری نیاز است. این گفتمان احتمالا خود را در انتخابات مجلس نشان خواهد داد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: