• یکشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-2884-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی استان:

مشکل اساسی صنف طلا انحصار و رانت است

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی گفت:  آنچه که ما را مواجه با مشکلات کلان می‌کند مالیات بر ارزش افزوده نیست بلکه موضوع اصلی رانت و انحصار بوده و آنچه ما را در آخرین مرحله زمین‌گیر می‌کند مالیات است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، شهرام مرصعی در میزگردی که در محل این خبرگزاری برگزار شد، اظهار کرد: ما امروزه بیش از هر زمان دیگر نیاز داریم تا وضعیت اقتصادی خود را مورد باز نگری قرار دهیم . مشکل بنیادی صنف ما مسائل مدیریتی بوده حتی تصویب آزمایشی قانون  مالیات بر ارزش افزوده طلا نیز به مشکلات مدیریتی باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه متاسفانه مشکل اصلی اقتصاد کشور ما انحصار و رانت است، عنوان کرد:  آنچه که ما را مواجه با مشکلات کلان می‌کند اصل مالیات بر ارزش افزوده نیست  موضوع اصلی رانت و انحصار بوده و آنچه ما را در آخرین مرحله زمین‌گیر می‌کند،شیوه محاسبه واخذ مالیات و مخصوصن مالیات بر ارزش افزوده است. باید توجه داشت به اینکه از قیمت اصل طلا و جواهر نمی بایست مالیات بر ارزش افزوده گرفت بلکه به مازاد ارزش ایجاد شده برمصنوعات طلا و جواهرمالیات تعلق می گیرد ، چرا که طلا و جواهرات فارغ از اینکه در زنجیره تامین و ارزش نزد چه کسی باشند یک کالای سرمایه‌ای می باشد، نه یک کالا مصرفی.

مرصعی تاکید کرد: هر کالایی در فرآیند تولید تا به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد در تمام این مراحل از زمانیکه مواد اولیه آن از معادن استخراج می‌شود و به قطعات نیمه‌ ساخته تبدیل می‌شود و در نهایت شکل می‌گیرد تا زمانی که به فروشگاه می‌رسد جزو کالاهای سرمایه‌ای است اما به محض اینکه از دست فروشنده نهایی به دست خریدار نهایی انتقال پیدا می‌کند به کالای مصرفی تبدیل خواهند شد به جز طلا وجواهر که در این مرحله ودر دست مصرف کننده نهایی نیز کالای سرمایه ای محسوب میگردد.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با اشاره به اینکه اگر ما طلا را به صورت کاذب ازحالت یک کالای سرمایه‌ای خارج کنیم در نگرش ارزشی این فلز در دنیا خدشه ایجاد کرده‌ایم و موفق نخواهیم بود، بیان کرد: همچنین حاصل آن این خواهد شد که بسیاری از واحدهای تولیدی به دلیل مرقوم به صرفه نبودن تولیداتشان از چرخه اقتصاد خارج می‌شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر این تولید داخلی توجیه ندارد و قاچاق کالا به سرعت در کشور رشد پیدا می‌کند و منابع را نصیب کسانی می‌کند که به دنبال رانت و انحصار هستند.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده باید محاسبه و پرداخت شود چرا که پشتوانه اقتصادی کشور در آمدهای مالیاتی است، خاطرنشان کرد: دولت‌هایی که مالیات اخذ نمی‌کنند در برابر مردم خود پاسخگو نیستند ، پس اگر دولت پاسخگو می خواهیم باید مالیات بدهیم و باید بر هزینه کرد آن نیز نظارت داشته باشیم تا به اقتصادی پویا دست یابیم ولی در کمال تاسف این شیوه غلط که در حال حاضر درنحوه محاسبه و اخذ مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد ، کمر اقتصاد کشور را فلج کرده و بزرگترین ضربه را به فعالان این صنعت وارد  ساخته است .

مرصعی تصریح کرد: در تعریف،اجرایی کردن سیستم مالیات بر ارزش افزوده دست کم سه باز خورد را در اقتصاد(خرد و کلان) دارد ، یکی از سه نتایج آن کسب درآمد دولت است دوم آنکه در صورت وجود سیستمهای نظارتی و کنترلی درست وسالم بر جریانهای پولی و مالی کشور، مالیات بر ارزش افزوده به درستی و عادلانه محاسبه و اخذ می شود ، بنابراین شفاف‌سازی صورت گرفته است. و سوم اینکه اخذ مالیات و هزینه‌کرد درست دولت ، ضریب جینی را متعادل کرده ، فاصله طبقاطی را کم می کند ،در نتیجه عدالت اجتماعی ایجاد خواهد کرد.  ولی اینها همه در تعریف است ، اگر بخواهیم این سیستم مالیاتی بازخورد مطوب تعریفش را داشته باشد، همه اجزاء سیستم باید درست ، هم زمان و مرتبط کار کنند نه اینکه بخش مربوط به دریافت مالیات همچون ساعت اتمی کار کند و دیگر بخشهای خدمات ده هنوز در پی اختراع ساعت شنی باشند!

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با بیان اینکه تا زمانی که دید درستی به واردات نداشته باشیم تولید مطلوبی هم نخواهیم داشت و در نتیجه صادرات پایدارنیز صورت نمی‌گیرد، اظهار کرد: یعنی پیش نیاز صادرات ، تولید اقتصادی و موجه است ، و پیش نیاز تولید اثر بخش ، واردات مبتنی بر نیازو مصالح کشور، و به واقعیت رسیدن تمامی موارد مذکور ، نیازمند برنامه ریزان حرفه ای و  برنامه‌ریزی استراتژیک است.

مرصعی ادامه داد: وقتی برنامه‌ریزی صورت گرفت یعنی واحدهایی که علاقمند به تولید هستند علی‌الخصوص صنف ما ، توانمند شوند تا بتوانند به تولید و فعالیت خود ادامه دهند، این مهم نمی بایستی برای بقا باشد بلکه چشم انداز تولید طلا و جواهر، باید تامین نیازهای داخلی( با کیفیت عالی) و فتح بازارهای منطقه ای و بین المللی باشد.وی با بیان اینکه ما در دوره انقلاب صنعتی چهارم قرار داریم  و در این دوره بسیاری از روشهای تولید با شیوه های تولید در گذشته تفاوت کرده است، عنوان کرد: یعنی متاسفانه با بی مدیریتی که تا به امروز صورت گرفته ، اگر کسانی که از گردونه تولید و فعالیت خارج شده اند ، امروز بخواهند مجددن به صحنه فعالیتهای اقتصادی بازگردند و یا بازیگران جدید تمایل داشته باشند با اطلاعات ، دانش و استانداردهای دوران صنعتی قبل وارد گردونه تولید ورقابت شوند ، محکوم به شکست خواهند بود چرا که قوانین بازیهای اقتصادی در حال حاضر تغییر پیدا کرده است.  

رییس کمیسون تخصصی جواهراتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه در امر صادرات ابتدا باید بتوانیم مواد اولیه ارزان در اختیار تولید کننده قرار دهیم، تصریح کرد: وقتی طلا از معادن داخل کشور استخراج و به شمش تبدیل می‌شود ، یا از مبادی رسمی ورود پیدا می‌کند و باید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده برای آن پرداخت کرد، یعنی هزینه تمام شده مصنوعات طلا حد اقل با نه درصد قیمت تمام شده بالاتر( که دیگر قابل رقابت نیستند)، وارد بازارها می شوند ، بدیهی است که سرنوشت محصول چه خواهد بود.

در رابطه با صادرات وی تاکید کرد: اگر چه در یک سال اخیر ، (فقط در گمرکات) بسیاری از موانع پیچیده از سر راه صادرکننده برداشته شده است ولی زمانی که تولید توجیه نداشته  باشد چه چیز را می‌خواهید صادر کنید؟

مرصعی گفت: تا زمانی که در سیستم‌های ورودی ، توزیعی و تولیدی با نقص روبه‌ رو هستیم ، امکان ندارد به صادرات پایداردست پیدا کنیم هرچند که بسیاری ازموانع آن به حسب ظاهررفع شده باشد.

وی با بیان اینکه درآمد دولت در ارز خارجی ، استواراست برتک محصول نفت ، تصریح کرد: بالغ بر85 درصد از درآمدهای ارزی کشوردر اختیار و انحصار دولت است پس هر اتفاقی که در رابطه با برابری ریال با دلاردر جهت منافع دولت می‌افتد(به دلیل وجود تعارض در منافع تولید داخلی و سود فروش نفت) ، در عمل به ضرر تولیدکننده خواهد بود. 

رییس انجمن طلا ، جواهر، نقره و سنگهای قیمتی استان خراسان رضوی با بیان اینکه ابزارآلات تکنولوژیکی برای ساخت مصنوعات طلا در کشور وجود دارد، تصریح کرد: ضمن اینکه باید به امر به روز رسانی دستگاه ها و همچنین واردات دستگاه های مدرن توجه جدی به عمل آورد ولی به نظر میرسد در حال حاضر بزرگترین مشکل در بخش تولید ، تامین مالی بوده که باید از سوی سیستم بانکی مورد توجه و حمایت قرار گیرد درصورتی که شاهد چنین رخدادی به هیچ وجه نیستیم . در کشورهای پیشرفته معمولن افراد مستعد بوسیله سیستم بانکی شناسایی ومورد حمایت قرار می گیرند ، چرا که غالب نخبگان در ابتدا از وضع مالی مطوبی بر خوردار نیستند.

وی ادامه داد:بنا بر این در درجه اول نبوغ اشخاص ، در درجه دوم پشتکار، در درجه سوم پشتکار، در درجه چهارم پشتکار و در نهایت حمایت بانکی درموفقیت و متعاقب آن در ثروتمند شدن این افراد نقش اساسی را ایفا می کند، یعنی بانک‌ها این افراد را بر اساس نبوغشان شناسایی می‌کنند و در نهایت بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

همچنین در ادامه این میزگرد مرتضی منظم بازرس صنف طلا و جواهر مشهد اظهار کرد: در چند روز اخیر ریاست محترم اتحادیه طلاوجواهر مشهد  جلسات متعددی با نمایندگان مجلس داشتند خصوصا با نمایندگان مشهد در مجلس نیز دراین زمینه بحث و تبادل نظر شده و اکثر این نمایندگان با این پیشنهاد که اخذ مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا حذف گردد موافقت دارند.

وی ادامه داد: ولی تا این جریان شکل بگیرد، در دستور کار مجلس قرار گیرد، مورد بررسی و تصویب قرار بگیرد و در نهایت سپس اجرایی گردد مستلزم گذشت زمان طولانی است  و ما هر لحظه شاهد آن هستیم که با شرایط فعلی قانون مالیات بر ارزش افزوده از سویی واحدهای صنفی تولیدکننده و از سویی دیگر نیز واحدهای صنفی عرضه طلا در حال تعطیل شدن هستند.

این کارشناس طلا، جواهر و نقره مشهد افزود: بعد از اعتراضات اخیر صنف طلافروشان جلساتی را با اداره کل امور مالیاتی استان خراسان رضوی برگزار و پیشنهادات ‌و راهکارهایی از جمله  تسری  دستورالعمل نحوه اجرای بند «ز» تبصره 6 قانون بودجه 96 نیز برای این صنف مطرح گردید تا با اجرای این  دستورالعمل  برای این صنف نیز واحدهای صنفی تولید و ‌عرضه امکان فعالیت و داد و ستد داشته باشد و آرامش نسبی به این صنف باز گردد.

منظم با بیان این که این شغل جز مشاغل سخت می‌باشد، عنوان کرد: یک فروشنده مال و جان خود را در این راه هزینه می‌کند و به دلیل پر خطر بودن این شغل موارد ایمنی بسیاری را باید اجرا و رعایت کند، علاوه بر آن با امانت گرفتن طلا، اجاره مغازه، دادن مالیات مشاغل، عوارض شهرداری، بیمه و کلیه مخارج آب، برق، تلفن و .. ..هزینه‌های متعدد دیگر به سختی در صدد امرار معاش هستند که متاسفانه سرقت و کف‌زنی و برگشت چک و کلاهبرداری و  مشکلاتی از این قبیل دامن گیر فردی شده که میخواهد در این صنف اشتغال داشته باشد و برای این همه مشکلات و خطرات جانی و مالی با هزینه‌های فراوان کل سود لحاظ شده برای طلا فروشی فقط 7 درصد بوده که بازهم درصدی بابت تخفیف از مشتری دریافت نمی‌گردد، از سویی دیگر اداره دارایی مطالبه  ۹درصد مالیات را از کل فروش طلا، اجرت و سود را مطالبه می‌نماید که در این مقایسه اخذ چنین مالیاتی ناعادلانه برای مصرف‌کننده و فروشنده است . 

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته این صنف بر اساس فروش و درآمد حاصله مالیات بر درآمد را پرداخت می‌کردند و تا قبل از اجرای آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده مشکل چندانی این صنف با اداره دارایی نداشته اما پس از اجرایی شدن این قانون، صنف با مشکلات فراوانی روبرو شده است .

بازرس صنف طلا و جواهر مشهد تاکید کرد: توضیحات اینکه واحد صنفی شروع به پرداخت مالیات بر درآمد نموده که معمولا از سوی اداره دارایی  سالانه مبلغی بر اساس درصد، بر مالیات قبلی اضافه و مبلغ مالیات سال جدید توسط واحد صنفی پرداخت می‌شود.

منظم ادامه داد: این مالیات، مبلغ معافیت از درآمد سالانه کسر شده و مالیات درآمد پس از محاسبه اخذ می‌گردد گرچه معافیت مالیاتی هر سال اضافه می‌شود ولی به ازای اینکه مالیات بر درآمد کم شود این مالیات هر سال افزایش می‌یابد زیرا ممیزین دارایی فقط به مالیات گرفته شده سنوات قبل توجه دارند  و سالانه به غیر از پرونده‌هایی که مجددا برگ تشخیص صادر می‌شود درصدی حدود ۸ الی ۱۴ درصد به مالیات سال قبل اضافه می‌گردد. 

وی افزود: عملا به رغم افزایش معافیت مالیاتی نتیجه معکوس بوده با این شیوه حدود ۴۰ درصد فروش واحد صنفی به طور غیر واقعی در پرونده مالیاتی واحد صنفی بالا رفته و در زمان اخذ مالیات بر ارزش افزوده با این افزایش  کاذب درآمد، ملاک تعیین مالیات بر ارزش افزوده واحد صنفی خواهد بود که در نهایت واحد صنفی توان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده‌‎ی مورد مطالبه اداره دارایی را نخواهد داشت که نتیجه آن به تعطیلی واحد صنفی و بیکار شدن عده‌ای منجر می‌گردد و برای اینکه سابقه مالیاتی خود را تسویه نماید با مشکلات عدیده دیگری مواجه خواهد شد .

این کارشناس طلا، جواهر و نقره مشهد اضافه کرد: در سالیان اخیر که مالیات مشاغل پرداخت می‌کردیم یک مبلغ به عنوان مالیات سالانه پرداخت می‌کردند ولی پشت قضیه یک مبلغ فروشی بود و این مبلغ فروشی است که مالیات بر ارزش افزوده را علم می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: