• یکشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-2984-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

میزگرد تاثیرات مالیات بر بازار طلا؛

طاقت طلا فروشان طاق می‌شود؟

بازار طلا در چند ماهه اخیر دست‌خوش التهابات و مشکلات زیادی بوده؛ مشکلاتی که اگرچه در در قیمت طلا تاثیرگذار نبوده است اما منجر به تعطیلی برخی واحدهای صنفی و کارگاه‌های طلاسازی شده و شرایطی را رقم زده که آینده صنعت طلاسازی به عنوان یک صنعت تاثیرگذار را در معرض آسیب قرار داده است.

برگزاری تجمع اعتراضی صنف طلافروشان مشهد بهانه‌ای شد تا با تنی چند از فعالان حوزه طلا و جواهر به گفت‌وگو بنشینیم تا علت و عوامل آسیب دیدن صنعت طلا و راهکارهای خروج از بحرانی که در نتیجه قانون مالیات برای این صنف ایجاد شده است را بررسی کنیم.

باقر معبودی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در چارچوب میزگرد مشکلات مالیاتی صنف طلا و اخذ مالیات بر ارزش افزوده از اصل ارزش طلا که در محل این خبرگزاری برگزار شد، اظهار کرد:همانطور که می‌دایند طلا کالای مصرفی نیست و این کالا سرمایه‌ای برای تولیدکننده و مصرف‌کننده به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: اگر امروز مصرف‌کنندگان ما طلایی را خریداری می‌کنند در نهایت سرمایه‌ای محسوب می‌شود که و هر زمان بخواهد می‌تواند از آن به عنوان سرمایه از آن استقاده کند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد افزود: سرمایه و ابزار یک تولیدکننده صنعت طلا اصل آن است ما عقیده داریم و همچنین در قانون کشورهای پیشرفته نیز آمده که به نحوی در بخش صادرات و تولید طلا دست در کارند در این کشور‌ها مالیات بر ارزش افزوده از خدمات نه از اصل طلا اخد می‌شود.

معبودی‌نژاد خاطرنشان کرد: امروز ما عنوان می‌کنیم که طلا 18 عیار گرمی 140 هزار تومان بوده و مصرف‌کننده که این طلا را خریداری می‌کند بابت آن گرمی 160 هزار تومان هزینه پرداخت می‌کند متاسفانه در قانون حال حاضر از گرمی 160 هزار تومان 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده اخذ می‌شود.

وی تاکید کرد: ما باید به ما به التفاوت آن که گرمی 20 تومان فاصله دارد مالیات بر ارزش افزوده اخذ کنیم و اعتراضات اخیری که انجام بیشتر بر سر همین موضوع رخ داده  است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد تصریح کرد: مردم به عنوان خریدار طلا باید این مالیات را پرداخت کنند زمانی که مبلغ بیشتری را برای خرید طلا پرداخت کنند در نهایت در زمان فروش آن متضرر خواهند شد و این امر سبب می‌شود که مردم دیگر رغبتی برای خرید طلا نداشته باشند.

معبودی‌نژاد گفت: در این حالت دو اتفاق رخ می‌دهد یکی آن که خریدار دیگر به خرید هیچ علاقه‌ای نشان نمی‌دهد و من فروشنده با رکود بازار مواجه شدم.

وی با بیان اینکه امروزه کارگاه‌های زیادی در بخش تولید تعطیل شدند و فروشندگان زیادی پروانه‌های کسب خود را ابطال کردند، بیان کرد: امر مشکلات بسیاری را در تولید، فروش و صادرات به وجود آورده که این اتفاق به نفع  کشوری که به شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال اهمیت می‌دهد نیست.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه باید هر چه سریع‌تر قانون اخذ مالیات اصلاح می‌شد و با اصلاحات دوباره به اجرا درآید، بیان اظهار کرد: ولی متاسفانه از سال 1387 این قانون اشتباه تاکنون در حال اجرا بوده ولی در سال جاری نمایندگان دیگر موضوع آزمایشی را تمدید نکردند و باید طی امسال و یا تا اوایل سال آینده اصلاحات آن انجام شود.

معبودی‌نژاد ادامه داد: این اصلاحات را دولت در بعضی از مراحل انجام داده و آمدند برای مالیات بر ارزش افزوده طلا در ازای 9 درصد 3 درصد از اصل طلا مالیات لحاظ کردند که این امر باز مشکلات را حل نخواهد کرد.

وی افزود: اگر می‌خواهند قانون اخذ مالیات بر ارزش افزوده طلا شفاف‌سازی شود حتما باید از خدمات و سود مالیات دریافت کنند در این جا به دلیل آن که زیرساخت‌ها آماده نبود مشکلات زیادی برای اداره دارایی و هم برای صنف ما به وجود آورد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد خاطرنشان کرد: زیرساخت‌ها را دولت باید آماده کند نه من به عنوان یک طلا فروش پس به دلیل آماده نبودند زیرساخت‌ها این قانون شفاف‌سازی نشد و متاسفانه دفتر، اسناد و مدارک ما از طرف اداره دارایی رد می‌شود و علی‌الراس بر ما مالیات می‌آید.

معبودی‌نژاد با بیان اینکه به عقیده من شاید عمدا می‌خواهند که قانون اخذ مالیات شفاف‌سازی نشود، عنوان کرد: ما شاهد آن هستیم که اداره دارایی از جزفروش مالیات بر ارزش افزوده اخذ می‌کند دفتر، اسناد و مدارک آن را رد می‌کند و می‌گوید باید مالیات بر ارزش افزوده خود را پرداخت کنید و مجدد به بنکدار باز می‌گردد و به آن نیز عنوان می‌کند تو نیز باید مالیات پرداخت کنی و همچنین از سازنده نیز به همین ترتیب مالیات اخذ می‌کند.

وی تصریح کرد: این موارد فوق اعتراضاتی را به وجود آورد و بیشتر این اعتراض‌ها مبنی بر اصلاح قوانین مالیات بر ارزش افزوده بوده و مشکلات بسیاری را به وجود آورده است متاسفانه هر سال این قانون تمدید شده ولی اصلاح نشده است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه از سال 90 تاکنون آمار کارگاه‌های تولیدی طلا و جواهر حدود 320 کارگاه فعال در شهر مشهد بوده که این‌ها کد رهگیری داشته و همچنین اداره استاندارد نیز آن را تایید کرده، بیان کرد: ولی متاسفانه امروزه 180 کارگاه تولیدی ما تعطیل شده و حدود 150 کارگاه با کمترین ظرفیت به کار خود ادامه دادند.

معبودی‌نژاد با اشاره به اینکه امروزه یعنی بیش از 70 درصد از کارگاه‌های  تولیدی طلا و جواهر در شهر مشهد در این مدت تعطیل شدند، گفت: همچنین از سال 90 حدود 487 پروانه فروشندگی در اتحادیه ابطال شده و یعنی 487 همکار طلا فروش ما از کار بی کار شدند و 160 مغازه نیز در حال حاضر در شرف تعطیل شدن هستند.

وی تاکید کرد: بالغ بر 1500 نفر بر اثر تعطیلی این کارگاه‌ها از کار بیکار شدند و بیش از 600 فروشنده طلا نیز در شرف بیکار شدن هستند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه موضوع اشتغال، تولید و صادرات امری مهم بوده و ما قبل از سال 90 ما در حوزه طلا صادرات انجام می‌دادیم اظهار کرد: اما امروزه متاسفانه با این مشکلات از سهم 700 میلیارد دلار مبادلات سالانه طلا در سطح دنیا سهم کشور ما صفر است.

معبودی‌نژاد با بیان اینکه ما خواستار آن هستیم که مالیات بر ارزش افزوده حذف شود و یا این قانون اصلاح شود، تاکید کرد: در دی ماه سال جاری مذاکرات بسیاری انجام دادیم در روز دوشنبه 25 دی ماه سال جاری با حضور اتحادیه‌های کشوری در مجلس شورای اسلامی، مذاکره با نمایندگان و حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس در نهایت تا حدودی توانستیم نماینده‌ها را متقاعد کنیم که برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده طلا خدمات را به جای اصل طلا در نظر بگیرند.

وی با اشاره به اینکه باید بگویم که شفاف‌ترین صنف طلافروشان هستند، تصریح کرد: در آخرین جلسه با نمایندگان مجلس به صورت یک صورت جلسه آمده است که سازمان امور مالیاتی موظف بوده حداکثر ظرف 6 ماه پس از ابلاغ این قانون سامانه ثبت خرید طلا را به صورت متمرکز ایجاد کند و برای هر یک از بنکداران، سازندگان، صادرکنندگان، آب شده فروشان و طلافروشان و... کارتابل ویژه‌ای در سامانه ایجاد کند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد ادامه داد: این یک توافقی بوده که بین عده‌ای از طلافروشان و نمایندگان مجلس که در اتاق بازرگانی تهران امضا رسیده و به این نتیجه رسیده‌ایم نرخ مالیات بر ارزش افزوده اجرت، ساخت و سود 9 درصد است و این امر قابل پذیرش تمامی افراد صنف طلافروشان بوده است.

معبودی‌نژاد افزود: در نهایت باید بگویم اصلاح قانون مالیات بر  ارزش افزوده طلا امری مهم و حیاتی بشمار می‌آید و همچنین مشکلات موجود در استان نیز برای ما حائز اهمیت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: اداره امور مالیاتی یک اختیاراتی را به مدیرکل هر استان برای حل مشکلات داخل هر استان داده و این افراد می‌توانند از اختیارات خود در صدد رفع مشکلات استان استفاده کنند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه در حال حاضر باتوجه به اینکه رکود حاکم بوده ولی هرساله مالیات افزایش پیدا می‌کند، بیان کرد: متاسفانه ممیز سالاری که وجود دارد به افزایش حدود 10 الی 20 درصد قناعت نکردند و مبالغی را برای همکاران ما ارائه دادند که کمرشکن بوده است.

معبودی‌نژاد با بیان اینکه امروز صنف طلافروشان به بن‌بست رسیدند و ادامه کار برای آن بسیار مشکل شده است، تصریح کرد: دولت باید اعلام کند که ما اصلاحی در قانون انجام نمی‌دهیم و تعطیل کنید و یا اگر بگوید با این شرایط ادامه بدهیم یقینا کسی توان ادامه فعالیت ندارد.

وی گفت: امیدواریم روزی این قانون ظالمانه اخذ 9 درصدی مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا اصلاح شود و رونقی در کسب و کار طلافروشان ایجاد شود و ما شاهد افزایش روز افزون تعداد این واحدها باشیم و در نهایت کسانی که به دلیل ظالمانه بودن این قانون شغل خود را ترک کردند دوباره بازگردند.

مشکل اساسی صنف طلا انحصار و رانت است

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی گفت:  آنچه که ما را مواجه با مشکلات کلان می‌کند مالیات بر ارزش افزوده نیست بلکه موضوع اصلی رانت و انحصار بوده و آنچه ما را در آخرین مرحله زمین‌گیر می‌کند مالیات است.

 شهرام مرصعی در ادامه اظهار کرد: ما امروزه بیش از هر زمان دیگر نیاز داریم تا وضعیت اقتصادی خود را مورد باز نگری قرار دهیم . مشکل بنیادی صنف ما مسائل مدیریتی بوده حتی تصوی آزمایشی قانون  مالیات بر ارزش افزوده طلا نیز به مشکلات مدیریتی باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه متاسفانه مشکل اصلی اقتصاد کشور ما انحصار و رانت است، عنوان کرد:  آنچه که ما را مواجه با مشکلات کلان می‌کند اصل مالیات بر ارزش افزوده نیست  موضوع اصلی رانت و انحصار بوده و آنچه ما را در آخرین مرحله زمین‌گیر می‌کند، شیوه محاسبه واخذ مالیات و مخصوصن مالیات بر ارزش افزوده است.

باید توجه داشت به اینکه از قیمت اصل طلا و جواهر نمی بایست مالیات بر ارزش افزوده گرفت بلکه به مازاد ارزش ایجاد شده برمصنوعات طلا و جواهرمالیات تعلق می گیرد، چرا که طلا و جواهرات فارغ از اینکه در زنجیره تامین و ارزش نزد چه کسی باشند یک کالای سرمایه‌ای می باشد، نه یک کالا مصرفی.

وی تاکید کرد: هر کالایی در فرآیند تولید تا به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد در تمام این مراحل از زمانیکه مواد اولیه آن از معادن استخراج می‌شود و به قطعات نیمه‌ ساخته تبدیل می‌شود و در نهایت شکل می‌گیرد تا زمانی که به فروشگاه می‌رسد جزو کالاهای سرمایه‌ای است اما به محض اینکه از دست فروشنده نهایی به دست خریدار نهایی انتقال پیدا می‌کند به کالای مصرفی تبدیل خواهند شد به جز طلا وجواهر که در این مرحله ودر دست مصرف کننده نهایی نیز کالای سرمایه ای محسوب میگردد.

مرصعی با اشاره به اینکه اگر ما طلا را به صورت کاذب ازحالت یک کالای سرمایه‌ای خارج کنیم در نگرش ارزشی این فلز در دنیا خدشه ایجاد کرده‌ایم و موفق نخواهیم بود، بیان کرد: همچنین حاصل آن این خواهد شد که بسیاری از واحدهای تولیدی به دلیل مرقوم به صرفه نبودن تولیداتشان از چرخه اقتصاد خارج می‌شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر این تولید داخلی توجیه ندارد و قاچاق کالا به سرعت در کشور رشد پیدا می‌کند و منابع را نصیب کسانی می‌کند که به دنبال رانت و انحصار هستند.

 رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده باید محاسبه و پرداخت شود چرا که پشتوانه اقتصادی کشور در آمدهای مالیاتی است، خاطرنشان کرد: دولت‌هایی که مالیات اخذ نمی‌کنند در برابر مردم خود پاسخگو نیستند ، پس اگر دولت پاسخگو می خواهیم باید مالیات بدهیم و باید بر هزینه کرد آن نیز نظارت داشته باشیم تا به اقتصادی پویا دست یابیم ولی در کمال تاسف این شیوه غلط که در حال حاضر درنحوه محاسبه و اخذ مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد ، کمر اقتصاد کشور را فلج کرده و بزرگترین ضربه را به فعالان این صنعت وارد  ساخته است .

مرصعی تصریح کرد: در تعریف،اجرایی کردن سیستم مالیات بر ارزش افزوده دست کم سه باز خورد را در اقتصاد(خرد و کلان) دارد ، یکی از سه نتایج آن کسب درآمد دولت است دوم آنکه در صورت وجود سیستمهای نظارتی و کنترلی درست وسالم بر جریانهای پولی و مالی کشور، مالیات بر ارزش افزوده به درستی و عادلانه محاسبه و اخذ می شود ، بنابراین شفاف‌سازی صورت گرفته است. و سوم اینکه اخذ مالیات و هزینه‌کرد درست دولت ، ضریب جینی را متعادل کرده ، فاصله طبقاطی را کم می کند ،در نتیجه عدالت اجتماعی ایجاد خواهد کرد. ولی اینها همه در تعریف است ، اگر بخواهیم این سیستم مالیاتی بازخورد مطوب تعریفش را داشته باشد، همه اجزاء سیستم باید درست ، هم زمان و مرتبط کار کنند نه اینکه بخش مربوط به دریافت مالیات همچون ساعت اتمی کار کند و دیگر بخشهای خدمات ده هنوز در پی اختراع ساعت شنی باشند!

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با بیان اینکه تا زمانی که دید درستی به واردات نداشته باشیم تولید مطلوبی هم نخواهیم داشت و در نتیجه صادرات پایدارنیز صورت نمی‌گیرد، اظهار کرد: یعنی پیش نیاز صادرات ، تولید اقتصادی و موجه است ، و پیش نیاز تولید اثر بخش ، واردات مبتنی بر نیازو مصالح کشور، و به واقعیت رسیدن تمامی موارد مذکور ، نیازمند برنامه ریزان حرفه ای و  برنامه‌ریزی استراتژیک است. 

مرصعی ادامه داد: وقتی برنامه‌ریزی صورت گرفت یعنی واحدهایی که علاقمند به تولید هستند علی‌الخصوص صنف ما ، توانمند شوند تا بتوانند به تولید و فعالیت خود ادامه دهند، این مهم نمی بایستی برای بقا باشد بلکه چشم انداز تولید طلا و جواهر، باید تامین نیازهای داخلی( با کیفیت عالی) و فتح بازارهای منطقه ای و بین المللی باشد.

وی با بیان اینکه ما در دوره انقلاب صنعتی چهارم قرار داریم  و در این دوره بسیاری از روشهای تولید با شیوه های تولید در گذشته تفاوت کرده است، عنوان کرد: یعنی متاسفانه با بی مدیریتی که تا به امروز صورت گرفته ، اگر کسانی که از گردونه تولید و فعالیت خارج شده اند ، امروز بخواهند مجددن به صحنه فعالیتهای اقتصادی بازگردند و یا بازیگران جدید تمایل داشته باشند با اطلاعات ، دانش و استانداردهای دوران صنعتی قبل وارد گردونه تولید ورقابت شوند ، محکوم به شکست خواهند بود چرا که قوانین بازیهای اقتصادی در حال حاضر تغییر پیدا کرده است.  

رییس کمیسون تخصصی جواهراتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه در امر صادرات ابتدا باید بتوانیم مواد اولیه ارزان در اختیار تولید کننده قرار دهیم، تصریح کرد: وقتی طلا از معادن داخل کشور استخراج و به شمش تبدیل می‌شود ، یا از مبادی رسمی ورود پیدا می‌کند و باید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده برای آن پرداخت کرد، یعنی هزینه تمام شده مصنوعات طلا حد اقل با نه درصد قیمت تمام شده بالاتر( که دیگر قابل رقابت نیستند)، وارد بازارها می شوند ، بدیهی است که سرنوشت محصول چه خواهد بود.

در رابطه با صادرات وی تاکید کرد: اگر چه در یک سال اخیر ، (فقط در گمرکات) بسیاری از موانع پیچیده از سر راه صادرکننده برداشته شده است ولی زمانی که تولید توجیه نداشته  باشد چه چیز را می‌خواهید صادر کنید؟

مرصعی گفت: تا زمانی که در سیستم‌های ورودی ، توزیعی و تولیدی با نقص روبه‌ رو هستیم ، امکان ندارد به صادرات پایداردست پیدا کنیم هرچند که بسیاری ازموانع آن به حسب ظاهررفع شده باشد.

وی با بیان اینکه درآمد دولت در ارز خارجی ، استواراست برتک محصول نفت ، تصریح کرد: 

 بالغ بر85 درصد از درآمدهای ارزی کشوردر اختیار و انحصار دولت است پس هر اتفاقی که در رابطه با برابری ریال با دلاردر جهت منافع دولت می‌افتد(به دلیل وجود تعارض در منافع تولید داخلی و سود فروش نفت) ، در عمل به ضرر تولیدکننده خواهد بود. 
 
رییس انجمن طلا ، جواهر، نقره و سنگهای قیمتی استان خراسان رضوی با بیان اینکه ابزارآلات تکنولوژیکی برای ساخت مصنوعات طلا در کشور وجود دارد، تصریح کرد: ضمن اینکه باید به امر به روز رسانی دستگاه ها و همچنین واردات دستگاه های مدرن توجه جدی به عمل آورد ولی به نظر میرسد در حال حاضر بزرگترین مشکل در بخش تولید ، تامین مالی بوده که باید از سوی سیستم بانکی مورد توجه و حمایت قرار گیرد درصورتی که شاهد چنین رخدادی به هیچ وجه نیستیم .

در کشورهای پیشرفته معمولن افراد مستعد بوسیله سیستم بانکی شناسایی ومورد حمایت قرار می گیرند ، چرا که غالب نخبگان در ابتدا از وضع مالی مطوبی بر خوردار نیستند.

وی ادامه داد:بنا بر این در درجه اول نبوغ اشخاص ، در درجه دوم پشتکار، در درجه سوم پشتکار، در درجه چهارم پشتکار و در نهایت حمایت بانکی درموفقیت و متعاقب آن در ثروتمند شدن این افراد نقش اساسی را ایفا می کند، یعنی بانک‌ها این افراد را بر اساس نبوغشان شناسایی می‌کنند و در نهایت بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. 

همچنین در ادامه این گفت‌وگو مرتضی منظم بازرس صنف طلا و جواهر مشهد اظهار کرد: در چند روز اخیر ریاست محترم اتحادیه طلاوجواهر مشهد  جلسات متعددی با نمایندگان مجلس داشتند خصوصا با نمایندگان مشهد در مجلس نیز دراین زمینه بحث و تبادل نظر شده و اکثر این نمایندگان با این پیشنهاد که اخذ مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا حذف گردد موافقت دارند.

وی ادامه داد: ولی تا این جریان شکل بگیرد، در دستور کار مجلس قرار گیرد، مورد بررسی و تصویب قرار بگیرد و در نهایت سپس اجرایی گردد مستلزم گذشت زمان طولانی است  و ما هر لحظه شاهد آن هستیم که با شرایط فعلی قانون مالیات بر ارزش افزوده از سویی واحدهای صنفی تولیدکننده و از سویی دیگر نیز واحدهای صنفی عرضه طلا در حال تعطیل شدن هستند.

این کارشناس طلا، جواهر و نقره مشهد افزود: بعد از اعتراضات اخیر صنف طلافروشان جلساتی را با اداره کل امور مالیاتی استان خراسان رضوی  برگزار و پیشنهادات ‌و راهکارهایی از جمله   تسری  دستورالعمل نحوه اجرای بند «ز» تبصره 6 قانون بودجه 96 نیز برای این صنف مطرح گردید تا با اجرای این  دستورالعمل  برای این صنف نیز واحدهای صنفی تولید و ‌عرضه امکان فعالیت و داد و ستد داشته باشد و آرامش نسبی به این صنف باز گردد.

منظم با بیان این که این شغل جز مشاغل سخت می‌باشد عنوان کرد: یک فروشنده مال و جان خود را در این راه هزینه می‌نماید و به دلیل پر خطر بودن این شغل موارد ایمنی بسیاری را باید اجرا و رعایت نماید علاوه بر آن با امانت گرفتن طلا، اجاره مغازه، دادن مالیات مشاغل، عوارض شهرداری، بیمه و کلیه مخارج آب برق تلفن و .. ..هزینه‌های متعدد دیگر به سختی در صدد امرار معاش هستند که متاسفانه سرقت و کف‌زنی و برگشت چک و کلاهبرداری و  مشکلاتی از این قبیل دامن گیر فردی شده که میخواهد در این صنف اشتغال داشته باشد و برای این همه مشکلات وخطرات جانی و مالی با هزینه‌های فراوان کل سود لحاظ شده برای طلا فروشی فقط 7 درصد بوده که بازهم درصدی بابت تخفیف از مشتری دریافت نمی‌گردد از سویی دیگر اداره دارایی مطالبه  ۹درصد مالیات را از کل فروش طلا ، اجرت  وسود را مطالبه می‌نماید که در این مقایسه اخذ چنین مالیاتی ناعادلانه برای مصرف‌کننده و فروشنده میباشد . 

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته  این صنف بر اساس فروش و درآمد حاصله مالیات بر درآمد را پرداخت می‌کردند و تا قبل از اجرای آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده مشکل چندانی این صنف با اداره دارایی نداشته اما پس از اجرایی شدن این قانون، صنف با مشکلات فراوانی  روبرو شده است .

بازرس صنف طلا و جواهر مشهد تاکید کرد: توضیحات اینکه واحد صنفی شروع به پرداخت مالیات بر درآمد نموده که معمولا از سوی اداره دارایی  سالانه مبلغی بر اساس درصد، بر مالیات قبلی اضافه و مبلغ مالیات سال جدید توسط واحد صنفی پرداخت می‌شود.

منظم ادامه داد: این مالیات، مبلغ معافیت از درآمد سالانه کسر شده و مالیات درآمد پس از محاسبه و اخذ می‌گردد گرچه معافیت مالیاتی هر سال اضافه می‌شود ولی به ازای اینکه مالیات بر درآمد کم شود این مالیات هر سال افزایش می‌یابد زیرا که ممیزین دارایی فقط به مالیات گرفته شده سنوات قبل توجه دارند  و سالانه به غیر از پرونده‌هایی که مجددا برگ تشخیص صادرمی‌شود درصدی حدود ۸ الی ۱۴ درصد به مالیات سال قبل اضافه می‌گردد. 

وی افزود: عملا به رغم افزایش معافیت مالیاتی نتیجه معکوس بوده با این شیوه حدود ۴۰ درصد فروش واحد صنفی به طور غیر واقعی در پرونده مالیاتی واحد صنفی  بالا رفته ودر زمان اخذ مالیات بر ارزش افزوده با این افزایش  کاذب درآمد، ملاک تعیین مالیات بر ارزش افزوده واحد صنفی خواهد بود که در نهایت واحد صنفی توان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده‌‎ی مورد مطالبه اداره دارایی را نخواهد داشت، که نتیجتا به تعطیلی واحد صنفی و بیکار شدن عده‌ای منجر می‌گردد وبرای اینکه سابقه مالیاتی خود را تسویه نماید با مشکلات عدیده دیگری مواجه خواهد شد .

این کارشناس طلا، جواهر و نقره مشهد اضافه کرد: در سالیان اخیر که مالیات مشاغل پرداخت می‌کردیم یک مبلغ به عنوان مالیات سالانه پرداخت می‌کردند ولی پشت قضیه یک مبلغ فروشی بود و این مبلغ فروشی است که مالیات بر ارزش افزوده را علم می‌کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: