• سه شنبه ۱۰ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-6590-5
  • خبرنگار : 15207
  • منبع خبر : ----

آرامگاه شیخ احمد جامی در راه یونسکو مانده است؛

ظرفیتی که تربت‌جام را متحول می‌کند

مجموعه آرامگاه شیخ احمد جامی با قدمتی نزدیک به 800 سال و معماری خاص و کم نظیرش همچون مرواریدی در صدف، تاکنون پنهان و از دید گردشگران داخلی و خارجی مغفول مانده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، اقتصاد شهرستان تربت جام که از قدیم بر مبنای کشاورزی و دامپروری بوده است، امروز به دلیل بحران آب مورد مخاطره قرار گرفته و زنگ خطر برای زندگی و معیشت بسیاری از مردم این دیار به صدا در آمده است.

صنعت گردشگری یکی از صنایع پرمنعفت و پرسود دنیای امروز است که می‌تواند به شهرها و کشورها رونق زیادی ببخشد و در حوزه اشتغال‌زایی بسیار موثر باشد. تربت‌جام یکی از نزدیک‌ترین شهرها به مشهد مقدس است؛ شهری که سالانه بیش از 20 میلیون مسافر دارد و جذب پنج الی 10درصدی این مسافران می‌تواند اقتصاد تربت‌جام را دگرگون کرده و به اشتغال‌زایی بیش از 20 هزار بیکار تربت جامی پایان دهد و جایگزینی برای کشاورزی و دامپروری باشد.

در سال های اخیر مطالبی در خصوص ثبت مزار شیخ احمد جام در یونسکو مطرح شد که به سرانجامی نرسید. حسن جامی الاحمدی، نایب التولیه و مسئول شورای فنی این آرامگاه در این مورد  در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: حدود چهار سال پیش این مزار به‌عنوان یکی از بناهای شاخص استان کاندیدای ثبت در یونسکو شده بود و حتی در آن زمان دکتر طالبیان که مسئول ثبت آثار در یونسکو بودند و سپس به‌عنوان معاون سازمان میراث‌فرهنگی منصوب شدند به شهرستان سفری داشتند و جلساتی تشکیل شد.

وی افزود: میراث فرهنگی، شورای شهر و... بسیار راغب بودند که این اقدام انجام شود و باتوجه به اهمیت و ویژگی‌های این موضوع وظایفی به هرکدام از مجموعه‌ها محول شد. معین شد که مجموعه مزار برخی اقدامات که در داخل آرامگاه انجام داده بودند را از بین ببرند و چنانچه نقشه‌ها و مدارکی قدیمی از آرامگاه موجود است در اختیار میراث فرهنگی قرار دهند که این کارها به انجام رسید. همچنین برخی وظایف به شورای شهر و شهرداری محول شده بود که اطراف مزار را تغییراتی دهند که این اقدامات نیز به صورت تقریبا آرام دنبال شد.

جامی الاحمدی متذکر شد: اما بخش مهم و بزرگ این فرآیند به میراث فرهنگی استان واگذار شد که می‌بایست مستندسازی کاملی را از مجموعه آرامگاه انجام می‌دادند که بر اساس برآورد آن‌ها یک میلیارد تومان هزینه این مستندسازی و اسکن‌ها بود و متاسفانه میراث فرهنگی این بودجه را اختصاص ندادند و گفتند بودجه نداریم و در نهایت فرآیند ناقص ماند.

وی ادامه داد: مهلتی برای مجموعه مزار شیخ احمد جام تعیین شد که طی مدتی این فرآیندها صورت پذیرد و در غیر این صورت بناهای دیگری در استان جایگزین این مجموعه برای ثبت در یونسکو خواهند شد. باتوجه به این که تامین هزینه در آن سال انجام نشد، آرامگاه شیخ احمد جام در حدود سال 92 به یونسکو معرفی نشد و گفتند در سال بعد هم چنانچه این اقدامات انجام شود، معرفی به یونسکو به انجام خواهد رسید. در ادامه و در سال‌های بعد هم جلساتی برگزار و بیان شد، هر زمان این اقدامات انجام شود، موضوع معرفی به یونسکو دنبال می‌شود.

مسئول فنی آرامگاه خاطرنشان کرد: در همان سال قنات قصبه گناباد هم در کنار مزار شیخ احمد جام کاندید شده بود که میراث فرهنگی بودجه آن مجموعه را تامین کرد و ثبت در یونسکو شد. پرونده ثبت آرامگاه شیخ جام حدود دو سال مسکوت ماند که به تازگی متوجه شدیم متاسفانه این آرامگاه به طور کلی از دستور کار ثبت در یونسکو خارج شده و چنانچه مستندسازی هم صورت بگیرد مشخص نیست چه زمانی مجددا برای یونسکو کاندید خواهد شد.

جامی الاحمدی اظهار کرد: شهرستان تربت جام در سال‌های اخیر با خشکسالی مواجه بوده و مردم منطقه به دلیل مشکلات اقتصادی توان تامین 500 میلیون تومان را ندارند، از طرفی میراث فرهنگی هم چنین بودجه ای ندارد و شورای شهر هم متحمل فشار مالی نمی‌شود.

وی با اشاره به معماری و قدمت تاریخی بناهای آرامگاه شیخ احمد جامی گفت: چندین بنا از دوره‌های مختلف وجود دارد که علاقه‌مندان و پژوهشگران تاریخی و معماری را در ایامی از سال به این شهرستان می آورد. همچنین به لحاظ اعتقادی و معنوی هم افرادی زیادی از آسیای میانه به این مکان مراجعه می‌کنند و چنانچه تسهیلاتی وجود داشته باشد، این آرامگاه پتانسیل‌های فراوانی حتی برای جذب گردشگر خارجی دارد.

جامی الاحمدی افزود: مجموعه مزار شیخ احمد جامی موقوفه و بودجه‌ای ندارد و بیشتر با کمک‌های مردمی اداره می‌شود. در عین حال چند اتاق برای مسافرینی که در بعضی ایام سال مانند تابستان یا نوروز سفر می‌کنند فراهم و راهنمای مسافران به زبان انگلیسی هم پیش‌بینی شده است.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص جذب سرمایه‌گذار گفت: برای جذب سرمایه‌گذار در حوزه شهرستان اقداماتی انجام شده اما در حوزه استانی و کشوری متاسفانه اقدامی صورت نگرفته است.

جامی الاحمدی بیان کرد: باتوجه به بحران آب، زندگی بیشتر مردم که کشاورزی است مورد خطر واقع شده و رفتن به سمت صنعت کارخانه‌ها هم مجددا نیازمند آب است؛ گردشگری، صنعتی است که با هزینه اندک می‌تواند رونق اقتصادی ایجاد کند، اما نیازمند این است که تمامی ادارات و ارگان‌های شهرستان پای کار بیایند.

وی تاکید کرد: بسیاری از زیرساخت‌ها مانند جاده مناسب، هتل، رستوران و... در شهرستان فراهم است و چنانچه عزم شهرستان برای رفتن به سمت گردشگری جزم شود مشکل چندانی در بحث زیرساخت‌ها نخواهیم داشت.

جامی الاحمدی متذکر شد: اما متاسفانه در حال حاضر اکثر ادارات و مسئولان خودشان را کنار کشیده‌اند. حتی بعضا دیده می‌شود در کتاب‌های چاپی که در مبادی ورودی شهر به مسافرین توزیع می‌شود، کمتر اطلاعاتی از مزار وجود دارد.

نایب التولیه آرامگاه شیخ احمد جامی عنوان کرد: جذب چند درصدی از میلیون‌ها مسافری که سالانه به استان خراسان‌رضوی می‌آیند می‌تواند ثمرات ارزشمندی برای شهرستان داشته باشد و به رونق کسب و کارها کمک کند؛ با صرف هزینه اندک در بخش تبلیغات می‌توان با ارائه بروشورهایی به مسافرینی که وارد فرودگاه مشهد شده یا به هتل‌ها مراجعه می‌کنند آن‌ها را جذب مجموعه‌های تاریخی، آثار باستانی، بازی‌هایی آیینی و... در شهرستان کرد.

جامی الاحمدی اظهار کرد: باید فکری به حال جایگزینی اشتغال کشاورزان کرد، چرا که بیکاری می‌تواند منجر به بروز بحران‌هایی در جامعه شود که مطمئنا این بحران‌ها به کاهش امنیت منجر خواهند شد. باتوجه به مرزی بودن منطقه، صنعت گردشگری یکی از پتانسیل‌های قوی شهرستان است که می‌بایست مسئولان نگاه جدی‌تری به این مسئله داشته باشند.

مزار شیح احمد جامی باید به‌عنوان منطقه گردشگری و توریستی در استان تعریف شود
 
همچنین نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی دراین باره به ایسنا گفت: از حدود دو سال پیش به دنبال ثبت این مجموعه در یونسکو بودیم که برای تهیه برخی نقشه ها به مبلغی نزدیک به 500 میلیون تومان نیاز بود و صحبتی در آن زمان با وزیر ارشاد وقت صورت گرفت و قول مساعدت‌هایی را دادند اما به نتیجه‌ای ختم نشد.
 
جلیل رحیمی جهان آبادی با بیان این مطلب که ثبت یک مجموعه در یونسکو فوق‌العاده پیچیده است، بیان کرد: کار مهم‌تری که می‌بایست برای آرامگاه شیخ احمد جامی انجام داد این است که بتوانیم این مجموعه را به‌عنوان یک منطقه گردشگری و توریستی در استان تعریف کنیم و امکانات گردشگری همانند هتل، بازار صنایع دستی و... پیرامون مزار احداث و سرمایه‌گذار بخش خصوصی جذب شود و دولت هم تسهیلاتی ارائه دهد تا بتوانیم بخشی از 20 میلیون مسافر خراسان‌رضوی را به شهرستان بیاوریم، چراکه تربت جام در حوزه موسیقی، نمایش‌های آیینی، تاریخ و فرهنگ بسته کاملی از شناسنامه تاریخی و فرهنگی خراسان کهن است.

وی افزود: چنانچه بتوانیم ظرفیت موجود در مزار شیخ احمد جام را احیا و سرمایه گذاران را جذب کنیم،  می‌توانیم از طریق رونق اقتصادی ایجاد شده محرومیت‌های شهرستان را رفع کنیم.

رحیمی جهان آبادی عنوان کرد: اما باید این نکته را متذکر شد که نماینده یک نفر است و پرسنل چندانی همانند ادارات ندارد و با حجم زیادی از مشغله‌های کشوری و شهرستانی مواجه است، دفترهای ما در شهرستان‌های مختلف و تهران آمادگی دارند تا از ایده و فکر افراد دراین خصوص حمایت کنند تا بتوانیم تربت‌جام را به‌عنوان کانونی برای جذب گردشگر در شرق کشور معرفی کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: