• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-3885-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان رضوی:

از اعتراضات اخیر 12 نفر همچنان زندانی‌اند/
برخی تصور می‌کنند رقابت‌های انتخاباتی ادامه دارد

استاندار خراسان رضوی اعلام کرد که در جریان اعتراضات اخیر 12 نفر همچنان در مشهد زندانی‌اند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا رشیدیان صبح امروز 11 بهمن‌ماه در نشست خبری به مناسبت سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در استانداری خراسان رضوی، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی، اظهار کرد: دهه فجر دهه‌ای است که باید وضعیتی که در گذشته در آن قرار داشتیم را بررسی کنیم، درواقع ملت اقدامی بسیار بزرگ را تحت رهبری امام خمینی(ره) انجام دادند.

استاندار خراسان رضوی در خصوص تجمعات اخیر در مشهد، اظهار کرد: هر جامعه‌ای در درون خود نارضایتی‌هایی دارد که نمی‌توان آن را تکذیب کرد و نارضایتی جزء طبیعی زندگی اجتماعی انسان و واقعیت جامعه است که البته مسائل تبلیغاتی و نگاه‌های سلیقگی‌ای در جریان این نارضایتی‌ها مردم را تحت فشار روحی و روانی قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ عمومی ما معمولا دیروز را بهتر می‌بیند، تصریح کرد: مشکلاتی در زمینه موسسات مالی و افزایش قیمت برخی کالاها وجود دارد، اما قیمت‌ها با سال 89 تا 92 قابل قیاس نیست. در این شرایط برخی تصور می‌کنند که رقابت‌های انتخاباتی همچنان ادامه دارد در حالی که انتخابات تمام شده است و رئیس جمهور رئیس قوه مجریه نظام جمهوری اسلامی است و دولت و نظام در حال حاضر وظیفه خود را خدمت به تمام آحاد مردم می‌داند.

رشیدیان ادامه داد: نقد کردن بسیار خوب است اما تخریب، سیاه‌نمایی و ناامیدسازی در حقیقت آب در آسیاب دشمن ریختن و تخریب دستاوردهای کشور است.

وی با بیان اینکه ریشه این اعتراضات، ادامه نگاه تبلیغاتی دوران انتخاباتی به بعد از آن بود، عنوان کرد: اکنون دوران رفاقت برای توسعه و پیشرفت کشور است و البته اعتراض نیز حق قانونی مردم در چارچوبی قانونی و شفاف است. یکی از اشکالاتی که در کشور ما وجود دارد نامشخص بودن مرز بین اعتراض و اغتشاش است. اگر برای اعتراض شرایط مدیریت شده‌ای وجود نداشته باشد به کف خیابان کشیده می‌شود.

رشیدیان افزود: باید سازوکاری برای این اعتراض ایجاد تا در چارچوب قانون خود انجام شود. احزاب و گروه‌های قانونی می‌توانند درخواست تجمع کنند اما مجموعه‌هایی که ثبت رسمی نشده‌اند این اجازه را ندارند.

استاندار خراسان رضوی گفت: عده‌ای در فضای مجازی عنوان می‌کنند که اجازه تجمع می‌خواهند و این حق قانونی آن‌هاست. این حرف گزافه‌ای است که خود بیشتر از هر کسی می‌دانند و بنابر گفته مقام معظم رهبری دوسال در شهرداری و هشت سال در دولت مسئول بودند و می‌دانند که طبق ماده 10 قانون احزاب درخواست آن‌ها قانونی نیست و تنها برای ایجاد مساله در ذهن مردم است.

وی با اشاره به اینکه در جریان اعتراضات اخیر تنها 12 نفر همچنان در زندان به سر می‌برند، خاطرنشان کرد: این افراد نیز فرزندان ما هستند، از لحاظ تکلیفی که بر عهده من به عنوان استاندار است هیچ تفاوتی بین مخالف و موافق وجود ندارد. از نیروهای امنیتی، انتظامی، دستگاه‌ قضا و سپاه پاسداران تشکر می‌کنم که با کنترل اغتشاشات به کسی آسیبی نرسید.

رشیدیان ادامه داد: 85 درصد افراد دستگیر شده، همان شب اول با گرفتن تعهد آزاد شدند. این 12 نفر هم افرادی بودند که تخریب یا مسئولیت اساسی در برخی از این اغتشاشات داشتند که کار این افراد نیز در دادسرا در حال انجام است.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه دشمن بیکار نمی‌نشیند و از هر فرصتی استفاده می‌کند، عنوان کرد: کانال‌های تلگرامی در ارتباط با موسسات مالی فعالیت می‌کردند که یکی از گروه‌های ضدانقلاب در تمام این کانال‎‌ها با اسم مجهول عضو بود و آن‌‌ها را هدایت می‌کرد. آن‌ها سناریو و شعار می‌ساختند و اشعار دوران انقلاب را نیز در قالب مسایل مالی بازسازی کرده بودند.

وی ادامه داد: تمام مردم در کشور دلشان برای توسعه، امنیت، آرامش، اتحاد و همدلی می‌سوزد بنابراین در تمام کارها، نقدها و پیگیری‌ها باید خط و مرز بین اعتراض و نقد برای پیشرفت و اصلاح یا تخریب برای ناامیدسازی، سیاه‌نمایی و دعوت به اغتشاش مشخص باشد.   

اولویت اول استان بحث اقتصادی است

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه فاینانس قطار مشهد-تهران حل شده است، عنوان کرد: مشکل 15 درصد سهم ایران بود که وزیر راه‌وشهرسازی اعلام کردند که از اول سال کار خود را به طور گسترده شروع خواهد کرد. کارهای مقدماتی تا ایستگاه سلام انجام شده و امیدوار هستیم از شروع سال 97 کار اجرایی قطعه اول یعنی مشهد-نیشابور آغاز شود. 

رشیدیان درخصوص بافت پیرامونی حرم گفت: در این زمینه دو مطلب وجود داشت که به استانداری و شهرداری و نه تنها به شهرداری فعلی بلکه به شهرداری قبلی نیز مربوط است. این مسئله سلیقه سیاسی و جناحی نیست. 

وی افزود: یکی از مسائل در زمینه بافت پیرامونی حرم بحث تداوم تکمیل شارستان به عنوان جاده مفصلی برای مدیریت ترافیک شهر است که حرم از محلی برای عبور به مقصد تبدیل شود. اصلاحات شارستان در خصوص تغییر عرض شارستان و پیاده‌روها و مسیرهای دسترسی از شارستان به حرم بود. این اصلاحات باید صورت بگیرد تا طرح اجرایی شود. 

استاندار خراسان رضوی در خصوص اولویت‌های استان، اظهار کرد: اولویت اول بحث‌های اقتصادی درحوزه اشتغال و ارتقا شغل و در مرحله بعد بحث آسیب‌های اجتماعی و مسائل فرهنگی است. 

باوجود تحولات افغانستان تدابیر لازم برای امنیت مرزها صورت گرفته است 

رشیدیان با اشاره به اینکه تحولات افغانستان و جابه‌جایی عناصر تروریست از عراق و سوریه به افغانستان قابل پیش‌بینی بود، تصریح کرد: در نشست‌هایی با مسئولان افغانی و کشور پاکستان راجع به موج بازگشت تروریست‌ها تبادل اطلاعات و اخبار صورت گرفت. همکاری‌هایی از جمله همکاری‌های امنیتی بین دولت‌های ایران، افغانستان و پاکستان در این رابطه وجود دارد و تدابیر لازم برای حفظ امنیت ملت و مرزها صورت گرفته است. سربازان گمنام امام زمان(ع)، مرزبانان و نیروهای ارتش و سپاه نیز هشیاری لازم را دارند. 

استاندار خراسان رضوی درخصوص حاشیه شهر مشهد عنوان کرد: جناب رئیس‌جمهور تذکر دادند که از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود و تسهیلاتی در اختیارش قرار گیرد تا معبر و کوچه‌هایی که باید عریض و در ازای آن خانه‌هایی تخریب شوند، مردم به خانه‌های جدید هدایت شوند.

وی ادامه داد: در خصوص اعتبارات حاشیه شهر مشهد نمایندگان مشهدی و غیر مشهدی پیگیری‌هایی را انجام دادند و مجمع نمایندگان استان نیز کمک کردند. ردیفی برای حاشیه شهر مشهد به طور مستقل پیش‌بینی شد. پیگیری‌هایی صورت گرفت تا حجم مناسبی از ردیفی که برای حاشیه شهر کلان شهرها در نظر گرفته شده بود را به مشهد اختصاص دهند.   

رشیدیان با اشاره به پیگیری برای سفر رئیس‌جمهور به مشهد، خاطرنشان کرد: بیش از 3800 میلیارد تومان پروژه افتتاحی در استان وجود دارد که نقش موثری بر تولید و اقتصاد استان خواهند داشت. امیدواریم که بتوانیم در این خصوص میزبان رئیس‌جمهور باشیم. 

تجربه موفقی در خصوص حل مشکل در موسسه میزان داریم

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه تمام تلاش خود را انجام دادیم تا اموال سپرده‌گزاران مالی و اعتباری را به آن‌ها برگردانیم، عنوان کرد: تجربه موفقی در خصوص موسسه میزان وجود داشت. در موسسه میزان سپرده‌گزاران بیش از 3000 میلیارد تومان مطالبه، نزدیک به 1000 نفر پرسنل و مشکلات حقوقی و قضایی مختلفی داشتند که با هماهنگی‌های صورت گرفته برطرف شد. 

وی افزود: در این قضیه چند موسسه با هم دچار مشکل شدند که همین مدیریت را دشوارتر کرد. 11500 میلیارد تومان از طرف بانک مرکزی پرداخت شد. پرداخت دو موسسه دیگر نیز که صورت نگرفته انجام خواهد شد. 

ایجاد محلی برای تجمع توسط فرمانداری رد شد

رشیدیان با اشاره به اینکه ایجاد محلی برای تجمع توسط فرمانداری رد شد، عنوان کرد: این موضوع در حوزه شوراهای شهری نیست. حوزه مدیریت مسائل سیاسی و امنیتی برعهده وزارت کشور و شورای امنیت است.

وی درخصوص بحث صادرات استان، مطرح کرد: صادرات در حدود 8 درصد پیش‌‌بینی شده بود که بیش از 11 درصد رشد داشتیم. به 90 کشور صادرات انجام شده است. در صادرات محصولات کشاورزی، صنعتی و دانش‌بنیان رشد داشتیم. 

باید در خصوص حوزه نشاط اجتماعی تلاش بیشتری صورت گیرد

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه باید در خصوص حوزه نشاط اجتماعی تلاش بیشتری صورت گیرد، عنوان کرد: باید مناسبت‌های دهه فجر و عید نوروز ظرفیت‌هایی را برای کار بیشتر بر حوزه نشاط اجتماعی ایجاد کند. شهرداری نیز برنامه‌هایی را به مناسبت دهه فجر تدارک دیده است. جایزه علمی رضوی نیز برای اندیشمندان و فرهیختگان استانی وجود دارد که در مرحه اول در سطح استان است اما امیدواریم در مرحله‌های بعد در سطح کشوری و  کشورهای اسلامی صورت گیرد و در نهایت تبدیل به یک جایزه بین‌المللی شود.

وی افزود: امیدواریم ظرفیت‌های جامعه علمی رضوی فرصتی شود تا مردم با دانشمندان خود آشنا شوند و آن‌ها را گرامی بدارند. جامعه‌ای که دانشمندان خود را تکریم نکند پیشرفتی نخواهد داشت. برای نویسندگان نیز برنامه‌هایی وجود دارد تا مردم آن‌ها بشناسند، بشناسانند و تکریم شوند. ادبیات هویت یک ملت است. 

حائل نماز جمعه برای حفظ نظم ضروری است

رشیدیان با اشاره به اینکه بودجه زیارت در دو سال اخیر قطع شده بود، تصریح کرد: در این زمینه از بودجه‌های موجود در استان استفاده شد. در خصوص معاون زیارت نیز در روزهای آتی حکمش را خواهد گرفت و مشغول به کار خواهد شد. 

استاندار خراسان رضوی در خصوص برداشتن حائل امنیتی نماز جمعه، گفت: ستاد نماز جمعه و مدیریت عمومی مکان آن معتقد هستند که این کار برای حفظ نظم و انضباط ضروری است. من موضوع را به فرمایش نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه مشهد به شورای تامین مشهد ارجاع دادم تا با دعوت از آستان قدس و ستاد نمازجمعه در شورای تامین بررسی و رسما پاسخ داده شود. بین من و مردم حائلی وحود ندارد. ما بین مردم بودیم و هستیم و هیچ فاصله‌ای با آن‌ها نداریم.

رشیدیان با بیان این سوال که چه کسی مطرح کرده که من تعیین تکلیف نشده‌ام، عنوان کرد: من تا هر زمانی که توفیق خدمت داشته باشم برای مردم کار خواهم کرد. تمام عزل و نصب‌ها در یک ماهه پیش رو انجام خواهد شد و مدیرانی را که نیاز است، جابه‌جا خواهیم کرد تا شاهد شکل‌گیری سازمان اجرایی برای ارائه خدمات به مردم باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: