• پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۶
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9611-4991-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان:

عادلانه نیست خانه‌مسافرها معاف از مالیات باشند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: این موضوع که واحدهای اقامتی رسمی مالیات دهند و خانه‌مسافرها از پرداخت مالیات معاف باشند عادلانه نیست.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ابوالفضل مکرمی‌فر در نشست هم‌اندیشی مدیران تاسیسات گردشگری که در هتل پردیسان برگزار شد، اظهار کرد: درست نیست که یک هتل دارای شیوه‌نامه و نرخ‌نامه باشد، مالیات پرداخت کند و اخطار نیز بگیرد اما واحدهای غیررسمی با وجود فعالیت، هیچ‌کدام از این موارد را نداشته باشند.

مکرمی‌فر با بیان اینکه در استان خراسان رضوی 929 واحد اقامتی با ظرفیت 90 هزار و 981 تخت وجود دارد، افزود: در بخش خانه‌مسافر 586 خانه‌مسافر با ظرفیت 26 هزار و 695 تخت و در بخش بوم‌گردی 18 بوم‌گردی با ظرفیت خدمات‌دهی به 592 نفر فعال هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی عنوان کرد: 331 دفتر خدمات مسافرتی در استان فعالیت دارند که 271 دفتر در مشهد و 60 دفتر در شهرستان‌های این استان قرار دارند، همچنین 158 واحد پذیرایی شامل مجتمع گردشگری، مجموعه رفاهی بین راهی و سفره‌خانه نیز در خراسان رضوی خدمات گردشگری ارائه می‌دهند.

وی بیان کرد: در شش ماهه ابتدای سال به طور میانگین 46 درصد ظرفیت اقامتگاه‌ها پر شده است، اما اکنون وضعیت اشغال واحدهای اقامتی مطلوب نیست و به حدود 20 تا 30 درصد رسیده است.

مکرمی‌فر درباره ورود گردشگر و زائر گفت: در طی سال بیش از 23 میلیون زائر و گردشگر وارد استان شده که 13 میلیون مسافر با وسایل شخصی، حدود 5 میلیون نفر از طریق فرودگاه و راه‌آهن و بیش از 5 میلیون مسافر از طریق ناوگان جاده‌ای به استان سفر کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که یکی از دغدغه‌های ما طرح جامع گردشگری استان است‌، افزود: این طرح در چارچوبی مشخص توسعه گردشگری را ترسیم می‌کند. در همین راستا رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز اعلام کردند که سند راهبردی گردشگری کشور تدوین می‌شود که آن سند استان ما را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد و نظرات استان در این زمینه اخذ می‌شود.

وی درباره مشکلات حوزه گردشگری یادآور شد: قرار گرفتن بخشی از واحدهای اقامتی به انجمنی حرفه‌ای تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین قرار گرفتن انجمن دفاتر خدمات مسافرتی تحت پوشش اداره کل مرتبط به خود امری ضروری است که در این حوزه باید نظر بخش خصوصی به درستی لحاظ شود.

مکرمی‌فر با اشاره به قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: با توجه به عدم رونق مسافر در حال حاضر متقاضی تجدیدنظر در این قانون هستیم، صنعتگران در این شهر طی دهه‌های اخیر، میزبانان خوبی برای مسافران و زائران بودند. استان ما از جمله استان‌هایی است که دارای بیشترین آمار مسافر است و به ندرت مسافران بانارضایتی از این استان بازگشتند، به همین منظور خواهان تجدیدنظر در قانون مالیات بر ارزش افزوده هستیم.

وی درخصوص روند ساخت هتل در مشهد، یادآور شد: توازنی در بخش ساخت واحدهای اقامتی وجود ندارد و این شغل از حرفه‌ای بودن خود خارج شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: