• شنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-10386-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

رئیس انجمن مخترعین استان خبر داد؛

رتبه دوم خراسان رضوی با ثبت 1200 اختراع در کشور

رئیس انجمن مخترعین استان خراسان رضوی گفت: در حال حاضر 1200 اختراع از مخترعین استان را به ثبت رسانده‌ایم که عمده آن‌ها در حوزه فنی و مهندسی، ریاضی، علوم تغذیه و سایر رشته‌های مختلف بوده است.

علی‌ اصغر برهمند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد:  تعداد مخترعین استان خراسان رضوی در عرصه ملی بسیار بالا است و در عرصه بین المللی نیز می‌توان به مشارکت در نمایشگاه بین‌المللی سوئیس، مالزی اشاره کرد که در کشور مالزی توانستیم مقام دوم جهانی را کسب کنیم؛ همچنین دانش‌آموزان ما در کشورهای انگلستان و آلمان نیز توانستند افتخارات چشمگیری را کسب کنند که در مجموع می‌توان گفت مخترعین استان خراسان رضوی بعد از تهران بیشترین تعداد اختراع را در کل کشور دارند.

وی ادامه داد: مخترعین ما خلاء‌های موجود در جامعه را پیدا کرده و بر روی آن‌ها کار می‌کنند تا آن‌ها را برطرف سازند. در واقع با اختراعات این افراد هست که جامعه بشری می‌تواند آسایش را در آینده تجربه کند، برای مثال ما شاهد هستیم که از زمان کشف پنی سیلین و صابون عمر بشر چند درصد افزایش یافته است و مخترعین در واقع رفع نیازهای روز جامعه را بر عهده دارند. 


رئیس انجمن مخترعان خراسان رضوی در خصوص حمایت های دولت از مخترعان تاکید کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که اختراع را تبدیل به ثروت کنیم متاسفانه مخترعین ما وثیقه‌ای ندارند که بتوانند از بانک‌ها وام بگیرند و یا سرمایه چندانی برای انجام اختراعات خود نیز ندارند. 

برهمند با تاکید براینکه عمده انتظار مخترعین از بخش خصوصی است، اضافه کرد: تا زمانی که حمایت های مالی از مخترعین صورت نگیرد، عملا کار اختراع لنگ می‌ماند و نمی‌توان اختراعات را به تولید و استفاده مردم رساند. 

وی تصریح کرد: هر مخترع می تواند به مثابه یک چاه نفت باشد و کشور را نجات دهد و به کمک آن ها تحریم ها را دور بزنیم و خودمان تولیدکنیم، اما متاسفانه در اقتصاد مقاومتی علی‌رغم تاکیدات مقام معظم رهبری بر آن که به معنای اتکا به تولید ملی است، کسی در کشور به این مساله اهمیت نمی‌دهد. 

رئیس انجمن مخترعان خراسان رضوی یادآور شد: سرمایه اصلی مخترعین ما تنها علم و دانش آنان است، و متاسفانه عموما سرمایه‌گذاران ما افرادی هستند که موروثی ثروتمند شدند نه به خاطر علم و پژوهش که این مساله یک خلاء محسوب می شود. اینکه ما بگوییم از هزار مقاله دو اختراع به دست می‌آید و از هر 100 اختراع دو اختراع به تجاری‌سازی می‌رسد، یک مشکل اساسی در کشور ما است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: