• شنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-6614-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

مدیرکل پزشکی قانونی استا‌ن خراسان‌رضوی مطرح کرد؛

خراسان رضوی دارای رتبه نخست سقط جنین است

مدیرکل پزشکی قانونی استان خراسان‌رضوی گفت: خراسان‌رضوی دارای رتبه نخست در سقط جنین درمانی است و یکی از علل مهم آن، جمعیت بالای این استان است.

آریا حجازی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه-خراسان، در رابطه با سقط‌های قانونی و غیرقانونی اظهار کرد: خراسان‌رضوی دارای رتبه نخست در سقط جنین درمانی است و یکی از علل مهم آن، جمعیت بالای این استان است. براساس قانون، سقط‌های جنین درمانی که مصوب سال 1384 است به دو دلیل صورت می‌گیرد، نخستین دلیل آن، اینکه مادر دچار بیماری است که احتمال مرگ یا خطر جانی برایش وجود داشته باشد، دلیل دوم آن است که جنین دارای ناهنجاری باشد و پس از تولد دچار عقب‌افتادگی ذهنی شود. 

وی ادامه داد: زمان مجاز برای سقط‌های قانونی پیش از دمیدن روح در جنین است و طبق قانون تا پایان 19 هفتگی اجازه سقط وجود دارد. حال آنکه مراجع شرعی پس از دمیدن روح اجازه سقط را جایز نمی‌شمارند. باید توجه داشت که اگر خطری برای مادر داشته باشد اجازه سقط پس از 19 هفتگی نیز صادر می‌شود و مجازات قانونی در پی نخواهد داشت. اگر راهی پیدا شود که ثابت کند روح در هفت ماهگی در جنین حلول می‌یابد می‌توان اجازه سقط جنین را در ماه‌های بالاتر بارداری نیز صادر کرد. 

کاهش سه درصدی مجوزهای صادر شده برای سقط جنین درمانی 

حجازی با بیان به اینکه «هر اقدام پزشکی عوارضی در بر دارد»، افزود: در هر سقطی که اتفاق می‌افتد یکی از بارزترین مشکلاتی که برای زنان در بر دارد بحث خونریزی و عفونت رحم است، همچنین عوارض دیگری چون آسیب‌های دهانه رحم در پی خواهد داشت. باید توجه داشت که در 9 ماه نخستین سال جاری میزان سقط‌های قانونی نسبت به سال گذشته، 8 درصد کاهش در تشکیل پرونده داشته است و از سویی دیگر در مجوزهای قطعی صادر شده برای سقط نیز سه درصد کاهش داشته‌ایم.

وی تصریح کرد: روند سقط‌های قانونی به این شکل است که زوجین درخواست سقط را در سیستم ثبت می‌کنند و براساس نوع بیماری مادر به متخصص‌های مناسب بیماری فرستاده می‌شوند و با تأیید دو متخصص پزشکی قانونی مجوز صادر می‌شود. همچنین اگر جنین دچار بیماری باشد، نیاز است تا بیماری جنین براساس لیست بیماری‌های پزشکی قانونی تطبیق داده شود و پس از آن اجازه سقط صادر می‌گردد.

عدم وجود اطلاعات دقیق از میزان سقط‌های غیرقانونی در استان خراسان‌رضوی

مدیرکل پزشکی قانونی استان خراسان‌رضوی ادامه داد: معمولا از سقط‌های غیرقانونی اطلاعاتی در دست نداریم. درواقع اگر سقط غیرقانونی منجر به فوت مادر شود در پزشکی قانونی ثبت می‌شود و باید توجه داشت که در چند سال اخیر سقط غیرقانونی منجر به فوت نداشتیم.

حجازی در مورد انواع روش‌های سقط‌ غیرقانونی توضیح داد: امروزه سقط‌های غیرقانونی بیشتر با استفاده از داروها و قرص‌هایی انجام می‌شود که باعث تحریک دهانه رحم می‌گردند و تحریک‌ زایمان را به دنبال دارند، این عمل بیشتر در سنین پایینتر جنین انجام می‌شود و در سنین بالاتر به وسیله اقدامات دیگری چون پارگی عمدی کیسه آب صورت می‌گیرد درنتیجه فرد دچار شروع یک زایمان زودرس می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: به علتی که این اقدامات به صورت غیرعلمی انجام می‌شود درنتیجه تبعات سنگینی را به دنبال دارد. سقط‌های غیرقانونی خونریزی و عفونت را در زنان به شدت افزایش می‌دهد همچنین مشکل جانبی دیگری در پی دارد که بحث روحی و فشارهای روانی بر مادر است که می‌تواند علائم گوناگون اختلالات روحی از جمله افسردگی را در فرد ایجاد کند. نکته دیگر این است که به سبب اینکه ریسک عفونت در این افراد بیشتر است مسلما در بارداری‌های بعدی دچار مشکلاتی خواهند شد و گاهی منجر به نازایی شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: