• یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-7487-5
  • خبرنگار : 15276
  • منبع خبر : ----

اکبر شیخ:
مرکز اسناد و کتاب‌خانه ملی شمال شرق پاتوق اصحاب فرهنگ می‌شود

اکبر شیخ گفت: تلاش می‌کنیم مرکز اسناد و کتاب‌خانه ملی شمال شرق کشور به پاتوق اصحاب فرهنگ و علم تبدیل شود.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، رئیس مرکز اسناد و کتاب‌خانه ملی شمال شرق کشور در محل مرکز اسناد و کتاب‌‍خانه ملی شمال شرق کشور عنوان کرد: نهادهای فرهنگی از جمله شهرداری، استانداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد و نهاد کتاب‌خانه عمومی دست به دست هم داده‌ایم تا بتوانیم مرکز اسناد و کتاب‌خانه ملی شمال شرق کشور را یک مرکز پویا، فعال و بانشاط بطوری که پاتوق اصحاب علم و ادب و فرهنگ، محققان، پژوهشگران و صاحب نظران شود و چتر این نهاد طوری گسترده شود که تمام مردم را دربر بگیرد، با همین هدف و رویکرد همه دست به دست داده‌ایم و مرکز اسناد هم صرفا کلیددار است.

اکبر شیخ اظهار کرد: اگر با برنامه‌ریزی که صورت گرفته این مکان تبدیل شود به پاتوق اهل ادب و فرهنگ بزرگ‌ترین کاری است که در حوزه فرهنگی، در راستای آن گام برداشته شده‌است. این اندیش‌گاه ادبی و فرهنگی با این هدف که نقد و بررسی کتاب، رونمایی از کتاب، تحلیل کتاب، شب شعر، نشست های عالمانه و نشست‌های فرهنگی صورت بگیرد تاسیس شده است.  

وی خاطرنشان‌کرد: حدود 100 صندلی در قرائت‌خانه داریم و 50 صندلی در دست اقدام است، 100 صندلی برای محققین و پژوهشگران در دست اقدام داریم.

رئیس اسناد و کتاب‌خانه ملی شمال شرق کشور افزود: در فاصله شهریور 92 تا 93 را در نظر گرفتیم که چند نفر مراجعه کننده داریم حدودا 11 نفر بود یعنی به طور متوسط از یک نفر در ماه کمتر اما امروز بالغ بر 170 نفر رفت‌وآمد می‌کنند به جز بازدیدها و همایش‌ها و این نشست‌ها باید طوری برنامه ریزی کنیم که این به رقم 1000نفر در روز برسد که این ظرفیت در سازمان اسناد و کتابخانه ملی وجود دارد و این رویکرد هم که امروز در دهه فجر مستحکم می‌شود.

در ادامه این نشست مدیر کل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی استان خراسان رضوی بیان کرد: امروز در چهارمین روز از دهه فجرسلسله برنامه‌هایی در این مجموعه برنامه ریزی شده است، معمولا درنشست‌های کتابخوان فضا، فضای سخنرانی نیست و فرصت را در اختیار نویسندگان و مولفین قرار می‌دهیم تا آثار خود را معرفی کنند. 

حسین اکبری گفت: هدف از نشست‌های تخصصی و نشست‌های کتابخوان عمدتا چهار هدف است اولین هدف ایجاد عادت به مطالعه در اقشار مختلف دومین هدف معرفی کتاب‌های مفید و به اشتراک گذاری کتاب‎های خوانده شده بین افراد و اقشار مختلف و آشنایی با شیوه‌های استاندارد معرفی کتاب از جمله اهداف این نشست‌ها است.

وی ادامه داد: در سال جاری ما در کتاب‌خانه‌های عمومی در مدارس آموزش و پرورش بالغ بر 1000نشست کتابخوان چه کتاب‌خانه‌ای و چه مدرسه‌ای برگزار کردیم، بیش از 5000عنوان کتاب در این نشست‌ها معرفی شده تا الان دو تا نشست تخصصی فرهنگ رضوی را در استان داشتیم با همکاری بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی، نشست فرهنگی و کتابخوان اقشار را در مشهد با همکاری بسیج هنرمندان برگزار کردیم. 

مدیر کل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی استان خراسان رضوی اظهار کرد: 180مورد مسابقات فرهنگی  داشتیم، 820 مورد جلسات مطالعاتی  که جمع‌خوانی بیشتر مورد توجه بود، جلسات نقد کتاب 17مورد و جلسات قصه‌گویی 350 مورد که یکی از کارهای بسیار تاثیرگذارد و مهم ما در کتابخانه‌های عمومی است.  

اکبری عنوان کرد: در بخش‌های کودک در سطح استان بیش از 500نمایشگاه کتاب برگزار کردیم و هم اکنون در ایام دهه فجر در همه کتاب‌خانه‌های عمومی استان همکاران خلاق و هنرمند ما مسئولین و کتابداران عزیز ما فضای بسیار با نشاطی را از آذین‌بندی و نمایش کتاب‌هایی مربوط به انقلاب اسلامی به نمایش گذاشته‌اند.

مدیرکل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی خراسان رضوی افزود: تعداد مراجعات به کتاب‌خانه‌های عمومی ما در سال جاری بالغ بر 2میلیون و 750هزار نفر است، امانت کتاب ما در سال جاری تا کنون 1 میلیون و 920 هزار مورد بوده است و اعضای ما بالغ بر 220 هزار نفر در سطح استان هستند، 117 باب کتاب‌خانه عمومی نیز در سطح استان داریم دو تا از این کتاب‌خانه‌ها بصورت سیار هستند که در روستاها خدمت‌رسانی می‌کنند، یکی دیگر از کتاب‌خانه‌های سیار را بزودی در شهرستان کاشمر افتتاح خواهیم‌کرد.

حسین اکبری گفت: از برنامه‌های شاخص و مهمی که انجام می‌دهیم جشنواره کتاب‌خوان رضوی است، یک برنامه ملی در سطح کشور که یک برنامه بسیار منظم و دقیق را دنبال می‌کند که 73هزار نفر در سال جاری در این مسابقه شرکت کردند و در سطح کشور رتبه اول را کسب کردیم.

وی ادامه داد :برنامه جدیدی باعنوان طرح باهم بخوانیم را شروع کردیم از فردا 16بهمن ماه در سطح کتاب‌خانه‌های عمومی کشور در 100 باب کتاب‌خانه اجرا می‌شود که هدف از اجرای این طرح ارزیابی میزان جذابیت کتاب‌هایی است که برای کتاب و کتاب‌خوانی تولید و عرضه می‌شود.

مدیر کل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد:همگرایی بسیاری بوجود آمده در بین دستگاه‌های فرهنگی اعم از دولتی، نیمه دولتی و نهادهای عمومی که امیدواریم نتیجه این همگرایی بهره برداری و استفاده بیشتر و مطلوب‌تر مردم از خدمات فرهنگی است.

کتاب خوب ما را از تاریکی به نور می‌برد

در ادامه این نشست معاون فرهنگی شهردار مشهد طی سخنانی اظهار کرد: با توجه به آیات قرآن، قرآن کتابی است که مردم را از تاریکی‌ها به سوی روشنایی هدایت می‌کند، کتاب خوب کتابی است که بر پاکی‌ها و روح ما می‌افزاید و تاریکی‌های روح ما می‌کاهد. به سه صفت از آن قوم کافر یاد می کند، ترجیح دنیا بر اخرت و مانع راه خدا می شوند و نه تنها مانع می‌شوند بلکه راه را هم کج می‌کنند و خداوند در قرآن تاکید دارد که ما هیچ پیامبری را جز به زبان قوم خود نفرستادیم. 

هادی بختیاری عنوان کرد: خدا هر کس را بخواهد بی‌راه می‌کند و هرکس را بخواهد هدایت می‌کند و خدا ارجمند حکیم است و آیه پایانی اشاره به خروج قوم موسی از تاریکی به نور است. در آیه بعدی می‌فرماید آنان را یاد آور شوید به روزهای خدا، در این آیات برای هر فرد شکیبا عبرت‌ها است. 

وی خاطرنشان کرد: مصادیقی که در باب اخراج از نور به تاریکی است را در اقسام مختلف قرآن می‌توانید ببینید، خود قرآن در آیه اول چنین نقشی برای آن قائل بود که کتابی نازل می کنیم برای آن‌که مردم به واسطه آن کتاب از ظلمات به نور هدایت شوند.

معاون فرهنگی شهرداری افزود: اشاره می‌کند به قومی که با صبر به جایگاهی می‌رسند که می‌توانند مقدمات و یا گامی بلند را برای خروج از ظلمات و ورود به نور پیدا کنند و انقلاب اسلامی ایران و به تعبیر امام راحل انقلاب 22 بهمن از آن نورها بود، البته نمی‌شود چنین مسائلی را به کلام خدا نسبت داد اما فقط برای تداعی شدن در ذهن، بیان می‌شود.

بختیاری گفت: آن‌که در مقاطعی از زندگی در سطح فرد یا جامعه اتفاقات و تحولاتی رخ می‌دهد که مصداق خروج از تاریکی و ورود به نور است، دهه فجر چنین چیزی بود و از دهه فجر چنین یاد می‌کنیم و آن را توصیف می‌کنیم، این کارکرد را خداوند در قرآن هم به آن اشاره می‌کند و کتاب‌های دیگر هم به نسبت می‌تواند چنین کارکردهایی را فراهم کند اما نه کتاب‌هایی که به آن‌ها به عنوان کتب ضاله اشاره شده است یعنی کتاب‌هایی که باعث تاریکی هستند.

وی ادامه داد: به عنوان فردی که باور دارد به قرآن باید دغدغه را داشته باشیم که همان گونه که انقلاب اسلامی ما انقلابی فرهنگی به این واسطه بود، انقلابی بود که باعث خروج ملت ما از تاریکی به روشنایی شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: