• دوشنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-8714-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

مدیر کل تامین اجتماعی خراسان رضوی مطرح کرد؛

استفاده 6000 خانم خانه‌دار از بیمه مشاغل آزاد در استان

مدیر کل تامین اجتماعی خراسان رضوی گفت: در سطح استان بیش از 6000 خانم خانه دار از بیمه مشاغل آزاد استفاده می‌کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان محسن نظام خیرآبادی امروز در نشستی خبری که در بیمارستان 17 شهریور برگزار شد، با اشاره به اینکه «خانه داری خانم‌ها در سازمان تامین اجتماعی به عنوان شغل معرفی شده است»، اظهار کرد: خانم‌های خانه دار می‌توانند با استفاده از بیمه مشاغل آزاد پرداخت حق بیمه داشته باشند و از مزایای بلند مدت سازمان تامین اجتماعی به عنوان تامین آتیه استفاده کنند.این موضوع با استقبال خانوم‌ها مواجه شده و خانوم های زیادی از این بیمه استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: میزان حق بیمه خانم‌های خانه‌دار در ماه از 115 هزار تا 170 هزارتومان است. اگرخانم‌ها یک ماه سابقه بیمه از جایی داشته باشند و سن آنها هم زیر 50 سال باشد می‌توانند به شعب تامین اجتماعی مراجعه  و از این بیمه استفاده کنند.در حوزه مشاغل آزاد 61 هزار و 300نفر داریم  که بیش از شش هزار نفر خانم خانه دار هستند

مدیر کل تامین اجتماعی خراسان رضوی یکی از مشکلات سازمان‌ها را عدم ارتباط با زیر مجموعه خود برشمرد و گفت: لازمه کار صحیح این است که افرادی که با یک سازمان سروکار دارند از قوانین و مقررات به طور کامل اطلاع داشته باشند، ما این موضوع را در اداره کل تامین اجتماعی استان به وجود خواهیم آورد و در این زمینه تحولی خواهیم داشت.

نظام خیرآبادی خاطر نشان کرد: روزهلای دوشنبه هر هفته ملاقات عمومی داریم و در خدمت بیمه‌شدگان، کارفرمایان و.. هستیم. ملاقات‌های عمومی با صنایع و شهرک ها را در محل آنها خواهیم داشت. واحد مشاوره سازمان تامین اجتماعی را هم که در تمام شعب وجود دارد، به دل کارگاه‌ها خواهیم برد و بجای اینکه منتظر باشیم مردم از ما سوال کنند ما به سراغ مردم خواهیم رفت.

وی بیان کرد: در حوزه بیمه‌ای در خراسان رضوی با 26 شعبه، 22 شعبه اقماری، 12 کارگزاری، 1120 پرسنل  وظیفه خدمت  به حدود 870 هزار بیمه شده را خواهیم داشت. با احتساب بیمه طلایی، تعداد افراد بیمه شده به دو میلیون و 350 هزار نفر می‌رسند.

مدیر کل تامین اجتماعی خراسان رضوی ضریب نفوذ تامین اجتماعی را در استان 44 درصد اعلام کرد و گفت: 44 درصد مردم استان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند. این ضریب نفوذ در جامعه شهری بالغ بر 65 درصد است. با توجه به اینکه روستائیان مشمول صندوق‌های دیگر همچون صندوق روستائیان عشایر هم هستند  با احتساب آنها ضریب نفوذ به 44 درصد می‌رسد.

نظام خیرآبادی با بیان اینکه «در استان 191 هزار مستمری بگیر اصلی داریم»، خاطر نشان کرد: با احتساب افراد تحت تکفل آنها این آمار به 442 هزار نفر می‌رسد. با احتساب مستمری بگیران بیش از نیمی از جمعیت استان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند.

وی افزود: حدود 200 هزار کارگاه فعال  و 181 هزار کارگاه نیمه فعال داریم. کارگاه‌های فعال، کارگر بیمه شده دارند وقتی آنهاکارگر نداشته باشند با نیمه فعال شده باشد جزء کارگاه‌های نیمه فعال محسوب می‌شوند. 

مدیر کل تامین اجتماعی خراسان رضوی اظهار کرد: در 6 ماهه ابتدای سال جاری سازمان تامین اجتماعی استان 1400 میلیارد تومان مقرری بیمه بیکاری پرداخت کرده و کمک‌های کوتاه مدت همچون هزینه‌های عینک، دندان و... حدود 50 میلیارد تومان بوده است.همچنین در 9 ماهه ابتدای سال جاری 1250 میلیارد تومان حقوق به بازنشستگان و 522 میلیارد تومان به از کارافتادگان پرداخت کرده‌ایم.

نظام خیر آبادی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی کشور ماهیانه 4200 میلیارد تومان در بخش بیمه در خصوص مستمری، بیمه بیکاری و تعهدات کوتاه مدت هزینه می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: در بخش بیمه‌ای اقدامات خوبی از جانب سازمان مرکزی انجام شده است که  آنها را در استان پیگیر هستیم. خدمات ما به سمت غیر حضوری شدن می‌رود. برنامه ریزی کرده‌ایم 50 فعالیت ما غیر حضوری شوند. لیست الکترونیک بیمه شدگان از جمله این موارد است. تمام کارفرمایان می توانند لیست بیمه شدگان خود را به صورت اینترنتی ارائه کنند.

مدیر کل تامین اجتماعی خراسان رضوی پرداخت کمک هزینه ازدواج را یکی از فعالیت‌های سازمان تامین اجتماعی برشمرد وگفت: بیمه شده‌ای که در 5 سال قبل از ازدواج 860 روز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد می تواند مشمول دریافت کمک هزینه ازدواج شود. در حال پیگیری هستیم که این اقدام به محض اینکه ازدواج در دفترخانه ثبت شود به صورت اتوماتیک سند صادر و پول را واریز کنیم و نیاز به مراجعه حضوری نباشد.

نظام خیرآبادی افزود: در هشت شهر بزرگ همچون مشهد، اصفهان، تبریز و.. در حال هماهنگی با سازمان فردوس‌ها هستیم که افراد مشمول  کمک هزینه کفن و دفن با مراجعه به سازمان فردوس‌ها کمک هزینه را دریافت کنند. بازرسی الکترونیک را 5 ماه است آغاز کرده‌ایم.همچنین پرونده‌های بیمه شدگان از حالت کاغذی خارج و به صورت الکترونیکی تبدیل خواهد شد. 

وی عنوان کرد: در شهریورماه افتتاح شعبه اقماری قدمگاه را داشته‌ایم و مجوز شعبه هشتِ مشهد هم صادر شده است.با برگزاری آزمون متمرکزپنج کارگزاری جدید در شهرهای خواف، تربت جام ،فریمان، چناران و قوچان به استان اضافه شد.

مدیر کل تامین اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به سومین سال  برگزاری طرح کرامت رضو ی، خاطر نشان کرد: قرار بوده در سال جاری 30 هزار نفراز مستمری بگیران به زیارت حرم رضوی نائل شوند که تاکنون 27 هزار نفر مشرف شدند و 3000 دیگر هم تا پایان سال مشرف خواهند شد.در این طرح که به صورت رایگان برگزار می‌شود، افراد سه روز مهمان سازمان تامین اجتماعی هستند.

نظام خیرآبادی با بیان اینکه «پیگیر طرح وقف بیمه هستیم» عنوان کرد:  دراین طرح می‌خواهیم حق بیمه افرادی که به دلایلی از جمله بیماری، بیکار شدن و.. نمی‌توانند حق بیمه خود را پرداخت کنند، با استفاده از توان خیرین و همکاران خودمان و... حق بیمه رابپردازیم.نوع دوستی از مشکلاتی است که در جامعه داریم و درحال کمرنگ شدن است. شاید بسیاری از ما کمک‌ را انجام می‌دهیم اما کمک‌ها جهت دار نیستند.

وی با اشاره به اینکه «در استان 1260 نفر هنرمند بیمه هستند»، عنوان کرد: این هنرمندان توسط صندوق توسعه هنر که مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است معرفی شده‌اند. در برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف شده بود هزینه هر بار مالی‌ای که ایجاد می‌کند را ببیند. این موضوع در برنامه ششم توسعه هم تجدید شده است. صندوق توسعه هنر به میزان اعتباری که دولت می‌دهد تعداد افراد را به تامین اجتماعی معرفی می‌کند به همین دلیل است که در حال حاضر سخت‌گیری‌هایی در زمینه معرفی هنرمندان وجود دارد و افراد معرفی نمی‌شوند.

مدیر کل تامین اجتماعی خراسان رضوی گفت: یکی از مواردی که در مورد بیمه هنرمندان وجود دارد این است که آنها نبایدهیچ  بیمه دیگری باشند. مسئولین قول داده‌اند که این مشکل حل شود و تا زمانی که صندوق توسعه هنر  نمی تواند از هنرمندان پشتیبانی کند، آنها بتوانند از بیمه مشاغل آزاد استفاده کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: