• دوشنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-7887-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

/روی خط تئاتر/

بهاره رهنما:
مرزهای تئاتر در حال از بین رفتن است

بهاره رهنما گفت: مرزهای تئاتر در حال از بین رفتن است و «جن‌گیر» به این روند کمک می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که در نشست خبری تشریح برنامه‌های تئاتر «جن‌گیر» سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: رفتن تئاترهای شهرستان‌ها به تهران و آمدن هنرمندان تهران به شهرستان‌ها، مرزهای تئاتر کشور را از بین می‌برد و شرایط را برای رشد سراسری هنر تئاتر در کشور فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: من جزو اولین کارگردانانی بودم که تئاتر را برای اجرا به خارج از تهران بردم و تلاش کردم حتما این کار را بکنم و از 11 کاری که انجام دادم 6 مورد را به شهرستان‌ها برده‌ام.

بهاره رهنما تصریح کرد: در این مدت متوجه شدم که برخلاف استقبال مردم مسئولین کار را بسیار برای ما سخت می‌کنند اما در مشهد من چنین احساسی نداشتم و بلافاصله بعد از اینکه اسم کارگردانان و تهیه‌کننده کار را دیدم آن را پذیرفتم و مشکلی نداشتم.

این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون خاطرنشان کرد: با این وجود از مسئولان سایر شهرستان‌ها این گله را دارم که شرایط را به گونه‌ای رقم می‌زنند که کار را برای هنرمندان تهرانی سخت می‌کند.

وی عنوان کرد: ما اجراهایی داریم که بارها در تهران بازبینی شده است و بنابراین نباید مشکل خاصی برای اجرا داشته باشند اما گاهی ما با مشکلاتی روبرو می‌شویم اما نباید اینگونه فکر کنند که ما می‌خواهیم جایی را به هم بریزیم.

بهاره رهنما اضافه کرد: من تئاتر مشهد را می‌شناسم و می‌دانم که چقدر در سالیان اخیر رونق داشته است و پیشنهادهای زیادی برای آمدن به این شهر از طرف دوستانم داشتم و خوشحالم که این میل قلبی من همزمان شد با پیشنهاد تئاتر جن‌گیر و به همین دلیل من با خوشحالی این کار را پذیرفتم.

این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون با بیان اینکه امکانات تئاتر در تهران هم خیلی خاص‌تر از شهرستان‌ها نیست، گفت: ما در خارج از ایران شرایط متفاوتی داریم اما در تهران هم فقط دو سالن داریم که سن‌ آن‌ها قابلیت ویژه‌ای دارد. 

وی اظهار کرد: در ضیافت شام رئیس جمهور آخرین هنری که فرصت صحبت کردن داشت تئاتر بود و به محض شروع صحبت نماینده این رشته همه درخواست کردند که مراسم زودتر تمام شود و من از این بابت بسیار ناراحت شدم.

بهاره رهنما ادامه داد: من از سینما و تلویزیون کارم را شروع کردم اما وقتی به تئاتر آمدم متوجه شدم که باید خاستگاه اولیه‌ام اینجا می‌بود و خوشبختانه در سالیان اخیر توانسته‌ام عنوان پرکارترین بازیگر زن تئاتر را از آن خودم کنم.

این بازیگر تصریح کرد: من فمنیست نیستم اما فکر می‌کنم در جامعه زن ستیز باید برخی اوقات حتی برخی شوخی‌ها را نیز در تئاتر مطرح نکنیم و در این نمایش نیز خواستم که برخی دیالوگ‌ها تغییر کند زیرا اگرچه مخاطب تئاتر کم‌تر است اما تاثیرپذیری بیشتری دارد.

وی خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم تئاتر را قومیتی بداینم و من معتقدم این نمایش شرایطی را رقم می‌زد که تئاتر مشهد از حصر خارج شود و بیشتر با عرصه سراسری تئاتر در ارتباط باشد.

رهنما افزود: اگر حصر قومیتی بشکند زمینه برای رشد تئاتر بیش از پیش فراهم می‌شود و این رویدادها سبب می‌شود که مرزهایی که در حال درهم درنوردیده شدن است؛ با سرعت بیشتری از بین برود. 

این بازیگر عنوان کرد: وقتی ما حصر تئاتر شهرستان‌ها را بشکنیم شاهد این خواهیم بود که ارتباطات بین هنرمندان شهرستان و مرکز بیشتر می‌شود و زمینه برای رشد هنرمندان در فضاهای بزرگتر رقم می‌خورد.

وی با بیان اینکه تئاتر خیلی خالص است، اضافه کرد: هر چیزی که از این خلوص فاصله داشته باشد نمی‌تواند موفق شود و برخی تئاترها حتی با حضور سوپراستارها شکست خورده‌اند زیرا تئاتر را بعد از یک هفته هیچ چیز جز خودش نمی‌تواند نجات دهد.

رهنما گفت: خلاقیت و ذهن تئاتری هنرمندان مشهدی بسیار بالاست زیرا قبل از آنکه ما در تهران تئاتر موزیکال داشته باشیم در مشهد کارهای موزیکال بزرگ شکل گرفته بودند و این نشان از پیشرو بودن این تئاتر دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: