• دوشنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-9514-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

با اصلاح آیین‌نامه فعالیت تاکسی‌های اینترنتی صورت گرفت؛

فعالیت رانندگان تاکسی‌های اینترنتی در مشهد مشروط شد

با تصویب شورای اسلامی شهر مشهد آیین‌نامه فعالیت‌های تاکسی‌های اینترنتی در مشهد اصلاح و براساس آن فعالیت رانندگان تاکسی‌های اینترنتی در مشهد مشروط به دریافت پروانه فعالیت از شهرداری و نصب نشانگر درون خودرو شد. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، یکی از دستورکارهای چهاردهمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالارشهر برگزار شد، اصلاح مصوبه آیین‌نامه فعالیت شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تاکسی‌ درون‌شهری مبتنی بر سامانه نوین فراخوانی و اعزام الکترونیکی (تاکسی‌های اینترنتی) بود.

بر اساس این مصوبه که جایگزین مصوبه پیشین شورای اسلامی شهر مشهد در این خصوص خواهد شد «به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود به منظور تحقق شهر هوشمند، استفاده از فناوری اطلاعاتی و ارتباطاتی، اینترنتی و سایر بسترهای الکترونیکی موجوددر زمینه ارائه خدمات حمل‌ونقل عمومی جدید، سریع، آسان،ایمن و باکیفیت متناسب با نیاز شهروندانو زائران گرامی که رضایتمندی آنان را به همراه داشته و موجب ایجاد روح امید و زندگی در آنان خواهد شد، با رعایت تبصره‌ها و بندهای ذیل نسبت به مدیریت و نظارت بر فعالیت شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تاکسیدرون‌شهری مبتنی بر سامانه نوین فراخوانی و اعزام الکترونیکی (تاکسی اینترنتی) اقدام کند».

در این مصوبه آمده است که با توجه به وظایف و اختیارات تعیین‌شده و قوانین بالادستی شهرداری مشهد مقدس می‌بایست مطابق با قوانین و مقررات، نسبت به صدور پروانه فعالیت و رسیدگی به تخلفات و نظارت بر شرکت‌های حمل‌ونقل تاکسی اینترنتی، ناوگان و رانندگان تحت پوشش، حداکثر ظرف 48 ساعت پس از تکمیل مدارک، اقدام کند.

بر اساس این مصوبه صدور پروانه صنفی فعالیت و رسیدگی به تخلفات و نظارت بر کسب‌وکار شرکت‌های حمل‌ونقل تاکسی اینترنتی در فضای مجازی بر عهده اتحادیه (اتاق اصناف) و کمیته نظارت مربوطه خواهد بود.

همچنین با توجه به لزوم قانون‌پذیری شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس تاکسی اینترنتی و به منظور نظارت و کنترل دقیق ناوگان شرکت‌های فوق‌الذکر، شرکت‌های حمل‌ونقل تاکسی‌های اینترنتی مکلف‌اند امکان نظارت (مانیتورینگ) ناوگام مذکور را برای شهرداری فراهم آوردند. بدیهی است در صورتعدم رعایت مفاد مقرر در این بند از سوی شرکت‌ها و اشخاص حقیقی زیرمجموعه آن، موضوع تخلف در هیأت انضباطی پیش‌بینی شده بر اساس قانون، مطرح و پیگیری خواهد شد.

بر اساس بند دیگری از این مصوبه شهرداری موظف است نشانگر متحدالشکلی را حاوی اطلاعات راننده، آرم و نام شرکت تاکشی اینترنتی مذکور که نشانگر نظارت تاکسی‌رانی می‌باشد با همکاری شرکت در اختیار رانندگان قرار دهد تا هنگام ارائه خدمات داخل خودرو نصب شود.

به گفته محسن حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد، در پاسخ به نگرانی‌ها از خدشه‌دار شدن شخصیت راننده در صورت نصب این نشانگر، این نشانگر می‌تواند پرچم یا وسیله‌ای کوچک درون خودرو باشد که تنها در هنگام ارائه سرویس درون خودرو قرار گیرد و در ساعات دیگر برداشته شود، لذا این اقدام خدشه‌ای به شخصیت این رانندگان وارد نمی‌کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: