• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-6585-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

دبیر شاخه جوانان و دانشجویان بنیاد امید استان:

باید عزمی جدی برای گردش نخبگان در کشور صورت گیرد

دبیر شاخه جوانان و دانشجویان بنیاد امید ایرانیان خراسان رضوی گفت: باید عزم جدی برای توالی نسل و گردش نخبگان صورت گیرد که متاسفانه در طی این سال‌ها وجود نداشته است.

مسعود بزم‌آرا در در میزگرد مطالبات نسل چهارم انقلاب اسلامی که در محل خبرگزاری ایسنا-منطقه خراسان برگزار شد، اظهار کرد:  سقوط رژیم پهلوی حاصل فرازوفرود در دو حوزه سیاست و اقتصاد بود. در حوزه سیاست نظریه‌پرداز فرانسوی درباره انقلاب‌ها عنوان می‌کند که همواره اینگونه نیست که انقلاب‌ها زمانی رخ دهند که شرایط جامعه رو به وخامت بگذارد بلکه زمانی که جامعه خفقان طولانی‌مدت و بعد فضای باز سیاسی را داشته باشد با دیدن این فضا علیه آن قوانین و خفقان شورش می‌کنند و بعد انقلاب رخ می‌دهد.

وی افزود: این فضا در زمان رژیم پهلوی وجود داشت. سیاست سرکوب و خفقان سیاسی توسط ساواک انجام می‌شد. حدود 70 هزار زندانی در زندان‌ها وجود داشت. آزادی مطبوعات نبود و تمام این موارد به سمت دیکتاتوری در زمان رژیم پهلوی پیش می‌رفت.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه کارتر بعد از پیروزی در انتخابات آمریکا، رژیم ایران را به نقض حقوق بشر محکوم کرد، عنوان کرد: این موضوع سبب فشار بین‌المللی بر رژیم پهلوی شد. رژیم پهلوی نیز به دلیل وابستگی به غرب ناچار به تن دادن به فضای باز سیاسی شد. این فضای باز سیاسی منجر به بروز و فوران اعتراضات شد و این یکی از عوامل سقوط رژیم پهلوی بود.

بزم‌آرا با اشاره به اینکه تعریف جمهوریت نقطه مقابل کمک سلطنتی و موروثی است، تصریح کرد: حکومتی است که زمامداران با رضایت و به وسیله رای مردم انتخاب می‌شوند. برای بررسی ماهیت جمهوریت در طول این 40 سال به کارنامه جمهوری اسلامی بعد از انقلاب سال 57 می‌پردازم.

وی ادامه داد: انتخابات مجلس اول، دوم و سوم که در زمان حیات امام راحل انجام شد، انتخاباتی آزاد و بدون نظارت استصوابی و احراز صلاحیت بود. در مجلس اول شورای نگهبان هنوز تشکیل نشده بود. این مجلس یکی از کارآمدترین‌ها است. بعد از فوت امام شورای نگهبان نظارت استصوابی و بحث احراز صلاحیت که مخالف رویه قانونی و نوعی برائت بود را ارائه داد.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه هدف از تشکیل شورای نگهبان صیانت از جمهوریت نظام است، عنوان کرد: وظیفه فقط نظارت و اجرا با دولت است. شورای نگهبان تنها می‌تواند اظهارنظر کند و این بدین معنا است که نظارت استصوابی معنا نداشته اما از مجلس چهارم به بعد و مجلس خبرگان دوم وارد واژگان سیاست ایران شد. بحث احراز صلاحیت نیز با اصل 37 قانون اساسی مخالف است. زمانی که از مراجع چهارگانه رسمی یعنی وزارت اطلاعات، داستانی، ثبت احوال و پلیس بین‌الملل استعلام شد دیگر نیازی به تایید صلاحیت نیست.

وی افزود: این نظارت استصوابی دو پیامد منفی برای نظام داشت، سبب پایین آمدن سطح مشارکت مردم و تنزل سطح کارآمدی نظام شد. در خصوص پیامد اول می‌توان به این مورد اشاره کرد که بعد از انتخابات مجلس خبرگان دوم اندکی بعد از فوت امام، از 180 کاندیدا، 62 نفر رد صلاحیت شدند و 12 نفر نیز در اعتراض به این رد صلاحیت اعتراض کردند. در این زمان شاهد پایین‌ترین میزان مشارکت در حدود 41 درصد بودیم.

بزم‌آرا در خصوص پیامد منفی دوم، گفت: در مجلس دهم نیز حدود 8000 نفر رد صلاحیت گسترده وجود داشت که ثمره آن مجلسی شد که افرادی در آن حضور دارند که صلاحیت چندانی برای حضور در این سمت مهم را ندارند و مجلس دیگر عصاره فضای ملت نیست بلکه عصاره فضایل شورای نگهبان است. البته این بستگی به عملکرد شورای نگهبان دارد.

وی ادامه داد: اگر شورای نگهبان عملکرد قابل‌قبولی داشته باشد خروجی آن مجلسی توانمند است اما این عملکرد به سمتی می‌رود که از حضور افراد توانمند جلوگیری می‌شود و مجلس دیگر کارایی لازم را ندارد که این به عملکرد شورای نگهبان برمی‌گردد و باید در آن تجدیدنظر شود.

دبیر شاخه جوانان و دانشجویان بنیاد امید ایرانیان خراسان رضوی با اشاره به اینکه ماهیت انقلاب سال 57 از نوع انقلاب‌های خودجوش بود، تصریح کرد: انقلاب‌های خودجوش بعد از پیروزی برنامه مشخصی برای اهداف سیاسی و ترتیبات اجتماعی بعد از انقلاب ندارند. یک نظریه کلی به نام حکومت اسلامی و نظریه‌ای دیگر به نام ولایت فقیه وجود داشت اما در جزئیات سیاست، اقتصاد، روابط بین‌الملل و برنامه مدون و جزئی که نیازهای جامعه را تامین کند، وجود نداشت.

بزم‎‌آرا افزود: متاسفانه در طول این 40 سال تلاشی برای به دست آوردن این اتفاق مهم صورت نگرفته است. برای به دست آوردن این بحث نیاز به عزمی جدی است .

این فعال دانشجویی با بیان اینکه استقلال مفهوم مقابل وابستگی مطلق است، عنوان کرد: ریشه اعتراضات استقلال در انقلاب 57 به دخالت‌های پرشمار دولت‌های خارجی برمی‌گردد. امام عنوان می‌کنند که استقلال را نباید با انزواگری اشتباه گرفت. این استقلال از زمان بعد از انقلاب تا کنون در حوزه‌های سیاسی و نظامی با وجود تمام کارشکنی‌ها اما با درایت رهبری وجود داشته است. در حوزه سیاست بدون تردید کشور در طول این چند سال استقلال خوبی داشته است. تا کنون انتخابات‌های پرشماری برگزار شده بدون اینکه کوچک‌ترین دخالتی از سوی دولت‌های خارجی صورت گیرد.

وی ادامه داد: در این چند سال در زمینه نظامی بنیه دفاعی کشور افزایش پیدا کرده است، در زمان جنگ امام می‌توانستند با تجدیدنظر در روابط با شرق نتیجه جنگ را رقم بزنند اما حاضر به تمایل به سمت شرق نشدند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه مفهوم استقلال از دو طرف مورد خدشه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد:  یکی از سوی انزواگرایانی است که این‎گونه فکر می‌کنند که تمام نیازها، خواسته‌ها و مطالبات کشور باید در داخل تامین و با تمام کشورها قطع ارتباط کامل شود که این نظر خلاف نظر امام است. این کار عملا زمان‌بر است و هزینه و نیروی زیادی از کشور می‌برد، بهتر این است که به سمت تعامل و همکاری با کشورهای دیگر رفت.

بزم‌آرا گفت: مورد دوم سیاست‌های ماجراجویانه و اشتباهی است که در این چند سال وجود داشت، استقلال در حوزه اقتصادی ناشی از گسترش گزینه‌ها است، به دلیل این سیاست‌ها کشور مورد تحریم‎های ظالمانه‌ای قرار گرفت و محدودیت‌های ویژه‌‌ای در روابط اقتصادی برای آن‌ها به وجود آمده است، در روابط اقتصادی خود مجبور به برقراری ارتباط با کشورهای چین، هند و ترکیه هستیم، این محدودیت با ادعای استقلال منافات دارد، با اصلاح این سیاست، حوزه اقتصادی ما نیز بهبود می‌یابد.

دبیر شاخه جوانان و دانشجویان بنیاد امید ایرانیان خراسان رضوی با بیان اینکه آزادی در دو حوزه اجتماعی و سیاسی طبقه‌بندی می‌شود، عنوان کرد: مهم‌ترین آزادی از نظر مردم آزادی سیاسی بود، مردم مخالف خفقان دوره پهلوی بودند و به همین دلیل وارد میدان شدند، یکی از شعارهای اصلی بعد از انقلاب آزادی بود که شاهد فضای باز سیاسی خوبی بودیم اما در چند سال اخیر به خواسته انقلاب 57 نرسیدیم و مشکلات، موانع و محدودیت‌هایی بر سر راه آزادی سیاسی ایجاد شد.
 
وی افزود: اصل 24 قانون اساسی، اصل آزادی مطبوعات را مطرح کرده اما کشور ما در بین 180 کشور جهان از این نظر در رتبه 165 قرار دارد، اصل 27 قانون اساسی راهپیمایی بدون حمل سلاح را مجاز و آزاد می‌داند اما در طی این 40 سال کدام شرایط برای چنین راهپیمایی فراهم شده است، حتی زمانی که راهپیمایی برگزار شده گوش شنوایی وجود داشته یا با القابی چون خس‌وخاشاک، فتنه‌گر و آشغال با آن‌ها برخورد شده است؟ این با اصل آزادی در انقلاب منافات دارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص شعار "نه شرقی، نه غربی"، گفت: این شعار آیینه تمام نمای سیاست خارجی جمهوری اسلامی بود، این شعار به معنای قطع کامل روابط با کشورها نیست بلکه برای جلوگیری از سلطه آن‌‌ها بر رفتار، عملکرد و تصمیمات ما است. بعد از فروپاشی شرق تمام پتانسیل و نیروهای ما به سمت دشمنی با غرب خصوصا آمریکا رفت و برای جبران آن تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد روسیه گذاشتیم.

وی ادامه داد: روسیه همواره در پی منافع خود است و نمی‌توان آن را به عنوان دوستی که همیشه از ما حمایت می‌کند نام برد. بعد از فروپاشی شرق دو اتفاق سبب نقض این شعار شد.

دبیر شاخه جوانان و دانشجویان بنیاد امید ایرانیان خراسان رضوی با بیان اینکه در مورد بحث جوانان باید قدم اول از سوی حاکمیت شکل گیرد، عنوان کرد: اکنون با بحرانی هویتی در قشر جوانان روبه‌رو هستیم که حاکمیت باید فکری برای آن بیندیشد. در طول این 40 سال برنامه خوب و مدونی وجود نداشت که به نیازهای فرهنگی قشر جوان پاسخ دهد. در عرصه سیاست نیاز به یک فضای باز سیاسی در دانشگاه‌ها وجود دارد. اکنون بحث‌های سیاسی از طرف جوانان با استقبال روبه‌رو نمی‌شود.

وی ادامه داد: یکی از موارد مهم که حاکمیت باید بدان توجه کند، بحث جوان‌گرایی است. باید عزم جدی برای توالی نسل و گردش نخبگان صورت گیرد که متاسفانه در طی این سال‌ها وجود نداشته است. میانگین سنی دولت‌ها از دولت پنجم تا دوازدهم افزایش داشته است. مسئولان قبلی باید در دوره‌های جدید جای خود را به جوانان بدهند اما از آن‌ها جدا نشوند و پشتوانه فکری جوانان باشند تا هم از تجربه و هم از شورونشاط جوانی استفاده شود.

بزم‌آرا گفت: امام علی(ع) فرمودند که بهترین دوست تو کسی است که عیب‌های تو را بیان کند. اصلاح‌طلبان از این جهت که انتقادات این چهار دهه را با صراحت بیان می‌کنند بهترین دوستان نظام هستند.  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: