• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-14986-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران:

تنها یک دهم درصد انرژی ایران از منابع تجدید‌پذیر است

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران گفت: تا سال 1404 قرار است 10 درصد انرژی ایران  از منابع تجدید‌پذیر باشد، در حال حاضر یک دهم درصد است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سعدالله نصیری قیداری امروز در اولین همایش بین المللی دانشگاه سبز که در دانشگاه فردوسی مشهد درحال برگزاری است، اظهار کرد: یکی از راه‌های حفظ زمین استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر است،بخشی از انرژی‌های روی زمین فسیلی هستند که دارند به پایان می‌رسد. ما هنوز باور نداریم زغال سنگ، نفت و ... روبه اتمام است. ما می‌توانیم از منابع تجدیدپذیر همچون انرژی خورشید، جز و مد باد و ... استفاده کنیم.
 
وی تصریح کرد: از کل انرژی که در دنیا استفاده می‌شود فقط 19 درصد آن‌ها انرژی تجدید پذیر هستند. در این زمینه برخی از کشورها همچون ایتالیا بسیار پیشرو است. 7 درصد از انرژی‌هایی که ایتالیا استفاده می کند، تجدیدپذیر است. استفاده ایران از انرژی‌های تجدید پذیر بسیار کم است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو – ایران ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه تعیین شد که 5 درصد انرژی کشور در این 5 سال از منابع پاک باشد، اما فقط 5 درصد از این 5 درصد تحقق پیدا کرد. 

نصیری قیداری گفت: یونسکو در قالب برنامه‌های بین المللی ویژه خود در زمینه علوم طبیعی جهت حفظ محیط زیست تلاش می‌کند. برنامه‌های بین المللی اقیانوس شناسی، آب شناسی، انسان و کره مسکونی و... از جمله این برنامه هاست.

وی با اشاره به اینکه رئیس شورای ژئوپارک یونسکو یک فرد ایرانی است، گفت: باید آدم های ما در نهادهای بین المللی و در نوشتن کنوانسیون‌ها، قوانین بین المللی و... حضور داشته باشند، وزارت علوم نیز باید در این زمینه برنامه داشته باشد. 

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران عنوان کرد: یادآور شد: در بدبینانه‌ترین حالت در کهکشان ما فقط زمین جای زندگی است در خوش‌بینانه‌ترین حالت نزدیکترین جای زندگی، هزار سال نوری با ما فاصله دارد، یعنی اگر زمین را از بین ببریم و یا بخواهیم برای زندگی به جای دیگری کوچ کنیم، آنجاهزار سال نوری با ما فاصله دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: