• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-8987-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

/روی خط تئاتر/

کریم جشنی:
«من کدامم؟»، اثری فلسفی با نگاه ویژه به قصص قرآنی است

کریم جشنی گفت: «من کدامم؟»، اثری فلسفی با نگاه ویژه به قصص قرآنی و گاها اندیشه‌های دکتر علی شریعتی است.

این بازیگر تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص اجرای نمایش «من کدامم؟» و نقش خود اظهار کرد: یک نکته ویژه‌ای که در تمام آثار آقای غراب مشاهده می‌شود، نگاه ایشان به موارد فلسفی و همچنین نگاه ویژه به قصص قرآنی و گاها اندیشه‌های دکتر علی شریعتی است که تمام این کارها، کارهای ارزشمندی در حوزه تئاتر است؛ تئاتری که ما اکنون در آن متون فاخری نداریم.

وی با اشاره به این‌که ما در کل کشور مشکل متن و محتوا داریم، ادامه داد: این حرکت متن و نگاشته شدن متون در حوزه نمایش‌های دینی و فلسفی بسیار سخت است؛ و به‌عبارتی حرکت روی لبه تیغ است که استاد غراب خیلی خوب توانستند این کار را انجام دهند.

این بازیگر تئاتر تصریح کرد: این نمایش هم مثل چهار نمایش دیگر استاد غراب به وجود عناصر داخلی و ابعاد مختلف یک شخص می‌پردازد و درگیری یک نفر را با خودش و با خوب و بدهایی که در خودش وجود دارد، به تصویر می‌کشد و به‌عبارتی این کنش و واکنش‌ها را نشان می‌دهد.

جشنی افزود: با دیده شدن نمایش، مفاهیمی که مقداری تعریفش سنگین است، خیلی راحت‌تر بیان می‌شود و اینجاست که بنده متوجه می‌شوم که بیان برخی مفاهیم سخت از طریق تئاتر تاحدودی راحت‌تر است.

وی در خصوص نقشش در این اثر اضافه کرد: بنده به نوعی نقش اصلی نمایش را دارم و من همان آدم هستم؛ ضمن این‌که اسم کاراکتر بنده در نمایش هم «آدم» است.

این بازیگرعنوان کرد: چون این نوع متون، یک‌سری متون فلسفی و دینی است و به اعتقادات انسان‌ها مربوط می‌شود، بنده واقعا نقشم را دوست دارم و با آن ارتباط برقرار کردم و همچنین به تمام مواردی که داخل متن وجود دارد، کاملا اعتقاد دارم و انسان زمانی‌که به چیزی اعتقاد داشته باشد، با جان و دل آن را می‌پذیرد و تلاش می‌کند که به بهترین شکل آن را اجرا کند؛ اما خیلی سخت است که یک نفر درقالب یک بازیگر قصد بروز یک‌سری خصوصیات انسانی را داشته باشد.

جشنی خاطرنشان کرد: این‌ موارد نشان‌دهنده آن چیزهایی است که ما در طول زندگی خود مخفی کرده‌ایم و اکنون من بازیگر دراین نقش باید قالب‌های مختلف یک فرد را؛ که چه خودم باشم و چه یک کاراکتر شبیه به خودم که «آدم» نامش است، به مدت ۹۰ دقیقه به نمایش بگذارم.

وی ادامه داد: این را هم بگویم که بنده تنها بازیگری هستم که در این ۱۵ سال گذشته در هر ۵ اثر استاد غراب حضور داشتم و همچنین ۱۵ سال است که افتخار حضور در کنار استاد غراب، جهاددانشگاهی و سالن فردوسی که هر دو یا سه سال که استاد اثری را قلم می‌زنند، دارم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: