• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-7984-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان رضوی خبر داد

540 میلیارد ریال تسهیلات مصوب برای مشاغل خانگی استان

استاندار خراسان رضوی گفت: رقم تسهیلات مصوب مربوط به مشاغل خانگی استان 540 میلیارد ریال است اما میزان تسهیلات پرداختی تا کنون در این بخش 240 میلیارد ریال است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان در جلسه مشترک کارگروه اشتغال و اقتصاد استان اظهار کرد: 35 درصد از کل جذب سرمایه های خارجی خرد در کشور در مراکز جذب این استان انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه روند شاخص‌های اقتصادی استان مثبت است، افزود: کاهش نرخ بیکاری، رشد صادرات و تراز مثبت تجاری و در این میان رشد قابل توجه جذب سرمایه‌گذاری در استان نمود این روند و حرکت مثبت است .

استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: از ابتدای سال 25 طرح سرمایه‌گذاری در استان با 580 میلیون دلار در استان مصوب شده است که نسبت به سال قبل رشد سه برابری دارد.

رشیدیان خاطرنشان کرد: استان ما در حوزه جذب سرمایه‌گذاری توانسته  ظرفیت خوبی را ایجاد کند اما همچنان نیاز و ظرفیت استان بسیار بیشتر از این موارد بوده است.

وی با اشاره برش پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان گفت : 191 پروژه در این حوزه داریم که باید پیشرفت فیزیکی آن‌ها بعنوان موارد تکلیفی استان بیش از رقم کنونی بود .

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: مدیران و دستگاه‌های مربوطه به طور جدی پیگیری کنند تا  انتهای سال پیشرفت پروژه‌های این حوزه از روند قابل قبولی برخوردار شود.

رشیدیان با اشاره به اینکه 40 مورد از این پروژه‌ها در آذرماه به اتمام و بهره‌برداری رسیده است، عنوان کرد : 32 پروژه دیگر بین 80 تا 99 درصدپیشرفت دارد که در واقع قابلیت تکمیل و اتمام آن تا انتهای سال وجود دارد و پیشرفت فیزیکی 42 پروژه دیگر هم تا 79 درصد است.

وی اضافه کرد: باید شرایط پروژه‌های اقتصاد مقاومتی با اولویت بخشی که درصد پیشرفت بیشتری دارد به یک سطح خوب برسد.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه اختصاص این تسهیلات به  50 درصد نرسیده است، اظهار کرد: اگر اشکال در آمار بود باید سریعتر اصلاح شود و اگر مشکل در عملکردهاست با توجه به اینکه پروژه‌های مصوب بانک‌ها فاصله زیادی با میزان پرداختی‌ها دارد باید تلاش شود تعادل برقرار شده و رقم تسهیلات اعطایی به سطح ونتیجه مطلوبی برسد.

رشیدیان تصریح کرد:  مشاغل خانگی در حوزه کاهش نرخ بیکاری موثر است و باید از این تسهیلات برای اشتغال خانگی و خرد بهره مناسب گرفته شود.

وی در ادامه با انتقاد از عملکرد واحدهای تولیدی و صنعتی در استفاده از دانش‌آموختگان دانشگاهی درقالب طرح‌ها کارورزی تاکید کرد: پیش از نیز اعلام و تاکید کرده‌ایم واحدهایی که در طرح کارورزی همکاری و مشارکت نکنند در بحث مالیاتی انتظار همراهی نداشته باشند .

 استاندار خراسان رضوی یکی از ملاک ها و مشوق‌ها برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی در طرح کارورزی را مساعدت استان در بحث بخشودگی‌های جرایم مالیاتی این واحدها و مانند آن عنوان کرد و افزود: در صورت عدم این همراهی و همکاری جایی برای گلایه‌مندی واحدها نمی‌ماند.

رشیدیان در ادامه در بحث تسهیلات مربوط به تبصره 16 هم از عملکرد کمیته امداد و و بهزیستی استان و همراهی بانک‌ها قدردانی و ابراز امیدواری کرد و خاطرنشان کرد : روندی که اکنون دنبال می‌شود ادامه یافته و باید به جایی برسیم که بحثی با عنوان مقرری مددجو نداشته باشیم و افراد تحت پوشش در راستای عزت و کرامت انسانی به حدی از توانمند برسند که روی پای خود بایستند.

وی با بیان اینکه کمیته امداد امام (ره) در نیمه اول امسال پنج هزار و 600 اشتغال ایجاد کرده و عملکرد موفقی داشته است ، افزود : بهزیستی هم عملکرد خود را در این حوزه افزایش دهد.

استاندار تصریح کرد: با توجه به ظرفیتی که در استان برای جذب این اعتبارات در بخش‌های صنعتی و کشاورزی و گردشگری وجود دارد با محوریت توزیع اشتغال در شهرستان‌ها توزیع این تسهیلات سرعت بیشتری بگیرد.

وی با بیان اینکه کمک‌های فنی و اعتباری هم برای ارتقا شاخص‌های اقتصادی استان در نظر گرفته شده است، عنوان کرد : باید سریعتر اقدامات مربوط به استفاده بخش های مربوطه از این تسهیلات انجام شود و دستگاه‌ها فقط تا 25 اسفندماه فرصت استفاده از این کمک‌های یارانه‌ای را دارند.

 استاندار تاکید کرد : اگر دستگاه‌های مربوطه صنعت ، معدن و تجارت ، جهاد کشاورزی و گردشگری نتوانند تا 25 اسفندماه از این تسهیلات یارانه‌ای استفاده و آن را جذب کنند این پول بر می‌گردد  و مسئولان سه دستگاه مربوطه باید پاسخگو باشند.

وی در بحث عدم مشارکت برخی بانک‌ها در اختصاص تسهیلات نوسازی و بازسازی واحدهای تولیدی گفت : سهمیه تعیین شده برای استان ابلاغی است و همه بانک‌ها موظف به عمل به آن هستند و سه بانکی که توجه به این امر نداشته اند باید نسبت به پیگیری امر اقدام نمایند.

استاندار خراسان رضوی در ادامه بر ضرورت رفع اختلاف آماری بین دستگاه‌ها و بانکه ها و اصلاح آمار ثبت شده درسامانه بهین‌یاب در موضوع تسهیلات رونق تولید و عملکرد بانک ها و ارائه گزارش آن ظرف یک هفته آینده تاکید و عنوان کرد : شورای هماهنگی بانک‌های استان در جلسه آتی کارگروه اشتغال گزارشی از سهمیه ای که از محل صندوق توسعه ملی برای استان تعیین شده و میزان جذب و عملکرد بانک ها ارائه شود.

رشیدیان اضافه کرد: ورود به 40 سالگی انقلاب توام با عقلانیت ، توسعه ،پختگی بیشتر، عدالت، آزادی، شادی و امنیت،  آرامش و سربلندی بیشتر برای کشور و مردم ما باشد.

همچنین در ادامه این جلسه رضا جمشیدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی تاکید کرد: 191 پروژه اقتصاد مقاومتی در این جلسات به تصویب رسید و برنامه‌های پنجگانه رونق تولید و اشتغال هم به دستگاه‌ها ابلاغ شده و اشتغال فراگیر و مجموعه توسعه صادرات غیر نفتی هم به دستگاه‌های استان ابلاغ شده است.

 وی گفت : از 191 پروژه 50 مورد مربوط به برش‌های استانی پروژه‌های اولویت‌دار ملی، 4 پروژه دارای ماهیت طرح هستند و افزود : از این تعداد 40 مورد یعنی 21 درصد تمام شده و 32 پروژه پیشرفت 70 تا 99 درصد و دارد و 41 پروژه بین 60 تا 79 درصد پیشرفت داشته و پیشرفت بقیه بین 20 تا 60 درصد است.

جمشیدی خاطرنشان کرد : در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان هم که از ابتدای امسال 12 جلسه اصلی و 73 گروه‌های کاری داشته در مجموع 556 پرونده در جلسات بررسی شده و 755 مصوبه داشته است.

وی عنوان کرد : از این مصوبات  463 مصوبه  اقدام شده و 286 مصوبه هم در دست اقدام بوده و شش مصوبه هم در دست پیگیری است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی اضافه کرد: مجموع اعتبارات عمرانی تاکنون  13 هزار 490 میلیارد ریال است  که در مجموع تخصیص آن به 39.9 درصد می‌رسد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: