• پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-10087-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

/روی خط تئاتر/

کمال الدین غراب:
«من کدامم؟» به سوالات اصلی آفرینش می‌پردازد

کمال الدین غراب گفت: تئاتر «من کدامم؟» به سوالات اصلی و بنیادین آفرینش می‌پردازد.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، این نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر که ظهر امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های تئاتر «من کدامم؟» در محل فرهنگسرای جهاددانشگاهی مشهد سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: با توجه به تاثیرگذاری بالای تئاتر بر مخاطب احساس من این است که این موضوعات در قالب تئاتر کارکرد بیشتری دارند.

وی ادامه داد: این تئاتر در راستای کارهای سابق من قرار دارد مانند «درد بودن» که در سال 79 اجرا شد و من را مجددا به سمت نویسندگی و کارگردانی تئاتر آورد و باعث شد تا من به فلسفه ایدئولوژیک آفرینش بپردازم و آن نمایش را بر اساس کتاب هبوط دکتر شریعتی بنویسم که استقبال خوبی نیز از آن کار صورت گرفت. 

غراب تصریح کرد: در سال 82 مجددا این نمایش را به روی صحنه بردم که با استقبال بالایی روبرو شد و در ادامه نیز نمایش‌هایی مانند سرود سرنوشت و سرزمین سفلی و مسیر مشترک را به روی صحنه بردم که در تمام این آثار آنچه که من به دنبال آن هستم نگاهی برآمده از عرفان و قرآن بر اساس برداشت خودم است. 

این نویسنده و کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: رشته تحقیقاتی من علوم قرآنی بوده است و رشته تحصیلی من نیز فقه بوده و در ادامه به تاریخ اسلام پرداختم و دوست نداشتم که خارج از فکر خودم و مسیر اندیشه خود به پیش بروم و یا در جشنواره‌های فرمایشی شرکت کنم.

وی عنوان کرد: من در آثارم به سوالات اصلی انسان می‌پردازم و این سوالات مبنای کار من قرار دارند و من سوالا ت و جواب‌هایی که به آن‌ها می‌رسم را نیز بیان می‌کنم و آن را در معرض خوانندگان قرار می‌دهم.

غراب اضافه کرد: شریعتی همواره در آثار من نقش و حضور داشته است هرچند که همواره تحقیقات دیگری هم داشته‌ام اما دکتر شریعتی قطعا یکی از تاثیرگذارترین افراد در شکل‌گیری فرآیند ذهنی من بوده است.

این نویسنده و کارگردان تئاتر با بیان اینکه ایده تئاتر من کدامم؟ بر اساس متن یکی از نامه‌های دکتر شریعتی شکل گرفته است، گفت: دکتر شریعتی نظریه چهارزندان را نیز دارد که بر آن اساس انسان از مناظر مختلف قابل بررسی و تحلیل است و در همین راستا این نمایش شکل گرفت.  

وی اظهار کرد: من دو سال درگیر نوشتن این نمایشنامه بودم تا بتوانم مفاهیم انتزاعی را به تصویر دربیاورم فرآیندی که اگرچه سخت و مشکل است اما به دلیل تاثیرگذاری ذاتی هنر تئاتر می‌تواند بسیار موفق باشد.

تئاتر «من کدامم؟» از 18 بهمن ماه سال جاری به مدت 13 شب در فرهنگسرای جهاددانشگاهی واقع در سه راه ادبیات مشهد، سالن فردوسی به روی صحنه خواهد رفت. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: