• پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-10187-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

/روی خط تئاتر/

امیرپور:
مخاطب «من کدامم؟» همه انسان‌ها هستند

امیر احسان امیرپور گفت: مخاطب تئاتر «من کدامم؟» همه انسان‌هایی هستند که با فلسفه آفرینش درگیر هستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، این بازیگر تئاتر که ظهر امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های تئاتر «من کدامم؟» در محل فرهنگسرای جهاددانشگاهی مشهد سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد:  روند کارهای استاد غراب روندی رو به کمال بوده است و ما طی زمانی طولانی تلاش می‌کنیم تا بتوانیم نقش‌های نمایش‌های ایشان را که نقش‌هایی سخت و پیچیده هستند؛ اجرایی کنیم.

وی تصریح کرد: نقش قابل توضیح داده شدن نیست و باید دیده شود زیرا نمایشی که طی ماه‌های مختلف تمرین و تکرار می‌شود نمی‌تواند به راحتی توضیح داده شود زیرا باید دیده شود. 

امیر احسان امیرپور خاطرنشان کرد: ما در این نمایش با فلسفه آفرینش درگیر هستیم و در تمرینات آن متحول می‌شویم و گاهی حس می‌کنیم که چقدر در جریان این تئاترها در حال تغییر و تحول هستیم.

این بازیگر تئاتر عنوان کرد: موضوع این نمایش درگیری انسان با خودش و خداست یعنی چیزی که همه ما درگیر آن هستیم برای همین این نمایش مخاطب خاص ندارد بلکه مخاطب آن همه انسان‌ها هستند.

وی اضافه کرد: مخاطب این تئاتر همه هستند زیرا باعث می‌شود که همه ما به فکر فرو برویم و به اندیشه‌هایی برسیم که در زندگی روزمره کم‌تر به آن می‌پردازیم و تنها در فرصت‌هایی مانند شب قدر یا خلوت‌های خاص خودمان به آن می‌پردازیم اما این تئاتر زمینه آن را فراهم کرده است.

امیرپور با بیان اینکه این نمایش خاص است اما مخاطب آن همه هستند؛ اظهار کرد: زبان این نمایش زبانی فلسفی است و ثقیل است اما از این راحت‌تر نمی‌شود این مطالب را بیان کرد؛ اما تاکید می‌کنم که مخاطب آن همه مردم هستند.

این بازیگر تئاتر ادامه داد: این نمایش شرایط خاصی را برای انسان رقم می‌زند و این عامل ما را به آن پایبند می‌کند و شرایطی را رقم می‌زند که تا این مسیر ادامه داشته باشد ما هم آن را ادامه خواهیم داد. 

تئاتر امروز گاهی شبیه سیرک می‌شود

در ادامه این نشست مهران مطیع دیگر بازیگر این نمایش طی سخنانی عنوان کرد: این اولین نمایشی است که من در خدمت استاد غراب هستم و نقش آقای«غ» را بازی می‌کنم. 

وی عنوان کرد: این نمایش تئاتری فلسفی است که محتوای آن سنگین است و شاید مخاطب باید آن را چند بار ببیند و البته این نمایش فضایی  دارد که بازی در آن بسیار سخت است.

مطیع با بیان اینکه تئاتر ما در حال تبدیل شدن به سیرک است؛ اضافه کرد: انجام حرکات عجیب و زدن حرف‌های رکیک باعث شده که برخی تئاترها موفق شوند و فروش بالایی داشته باشد ولی این موضوع و این حرکت فضای تئاتر را دچار آسیب می‌کند.

این بازیگر تئاتر گفت: مردم دوست دارند که به نمایش بروند و بخندند و کمتر با اندیشه‌های فلسفی و قرآنی در تئاتر مواجه می‌شوند و این موضوع برای مفهوم تئاتر مشکل ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه ما حق نداریم که سمت تئاتر را عوض کنیم و مفهوم آن را با کارهای خاص دچار آسیب کنیم؛ تصریح کرد: تئاتر مفاهیم و مکاتب مختلفی دارد و ما باید توجه داشته باشیم که هنری که درد جامعه را بیان نکند؛ هنر نیست و صرفا تفریح و سیرک است.

مطیع تصریح کرد: هنر باید جامعه را به سوی تفکر و تعالی سوق بدهد و اگر چنین نباشد قطعا نمی‌تواند موفق باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: