• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-8285-5
  • خبرنگار : 15207
  • منبع خبر : ----

مسوول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد:

اگر سراغ تغییرات فرهنگی نرویم دچار مشکل خواهیم شد

مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد گفت: چنانچه سراغ تغییرات فرهنگی نرویم قطعا در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

علی سلطانی در میزگرد مطالبات نسل چهارم انقلاب اسلامی که در محل خبرگزاری ایسنا-منطقه خراسان برگزار شد، اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از اوقات احزابی که باید به نفع منافع ملی فعالیت کنند، به نفع منافع حزبی و شخصی خود فعالیت و همیشه از جوانان و نوجوانان بعنوان پیاده نظام های اهدافشان استفاده می کنند.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری بیان کرد: باید برویم در مدارس راهنمایی و دبستان سنگرها را فتح کنیم چرا که امروز نسل پنجم انقلاب جا پای بیست ساله ها گذاشته است و باید آن ها را درک کنیم و بدانیم که بیشتر از سن خود می فهمند. اگر جریان انقلاب به این سمت نرود قطعا در 10 سال آینده با چالش های بزرگی مواجه خواهیم شد.

سلطانی با بیان این مطلب که چنانچه سراغ تغییرات فرهنگی نرویم قطعا در آینده دچار مشکل خواهیم شد، خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر میتواند راهگشای ما باشد اما متاسفانه در این جریان نگاه‌ها به سمت نهی از منکر می رود غافل از این که اگر امر به معروف ترویج پیدا کند دیگر کسی به سمت منکر نمی رود اما چنین نگاهی وجود ندارد و برخوردهای سلیقه ای و شلاقی با این جریان می شود.

وی عنوان کرد: نسل اول و دوم انقلاب که پایه گذار نظام بودند و سپس جنگ را به پیش بردند و نسل سوم و چهارم امروز در انتظار گرفتن کرسی های مدیریتی کشور هستند که این اتفاق نیفتاده و چنانچه به صحبت های رهبر معظم انقلاب نگاه شود متوجه می‌شویم که ایشان نگاه ویژه ای به نسل دارند و بارها تاکید کرده اند که این نظام، انقلاب جوانان است و این جوان ها هستند که کشورها را به سمت جلو پیش می‌برند اما متاسفانه دیدگاه مدیران اجرایی کشور این نیست و با ذکر دلایلی مانند دوران آزمون و خطا گذشته است، کماکان بر بکارگیری نسل های قبلی اعتقاد دارد.

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: مدیران کنونی کشور نهایتا 10 سال دیگر می توانند فعالیت کنند و ناخواسته باید جای خود را به نسل سوم و چهارم کشور بدهند اما این نگرانی وجود دارد که جوانان بدون این که در رده های میانی فعالیت و تجربه کسب کرده باشند به یک باره در راس سیستم ها قرار گیرند که این امر می تواند به انقلاب آسیب برساند.

سلطانی در تحلیلی درباره چگونگی اتفاق افتادن انقلاب بیان کرد: جریان اسلامی در دوران قبل از انقلاب هم از قدرت بهره مند بود و این امر را نه تنها در دوره محمدرضا که در دوران رضاشاه هم می توان دید.

وی افزود: با توجه به اسناد مکتوب، محمدرضا پهلوی خود را آدم مقیدی به اسلام می دانست و از طرفی از جریان اسلامی هم ترس داشت و مرتبا به دیدار آیت الله بروجردی در قم میرفت و مستندهایی وجود دارد که ارادت خاصی به آیت الله بروجردی داشته و بنا بر روایت اطرافیان شاه، از آیت الله بروجردی بعنوان مرجع تقلید و نماینده قشر اسلامی حساب می‌بردند. اما پس از کودتا کم کم شاه از جریان اسلامی فاصله گرفت که برخی معتقدند اطرافیان شاه و غرایض درونی اش سبب این اتفاقات بود.

سلطانی ادامه داد: در فضای پس از کودتای سال 1328 که شاه قدرت نظامی مطلق منطقه محسوب می‌شد و رو به سرکوب های بیشتر آورده بود و کسی قدرت عرض اندام مقابل شاه را نداشت، امام خمینی(ره) در این خفقان علم بیداری اسلامی را به دست گرفتند و انقلاب را مطرح کردند. در این بازه زمانی جریان های مخالف زیادی حضور دارند اما تنها کسی که ایدئولوژی دارد امام است و گروه های دیگر فعالیت می کنند اما درباره ایدئولوژی صحبت نمی کنند و بیشتر به سمت ترور و ... کشیده شده اند.

این فعال سیاسی اصولگرا اظهار کرد: محکم ترین جریانی که در آن دوران فعالیت می کرد جریان اسلام خواه بود و این را می توان از تصاویری که از انقلاب وجود دارد متوجه شد. به ویژه این مسئله در میان خانم‌ها ظهور بیشتری دارد. بنابراین گروه های دیگر اعم از چپ، حزب توده، ملی خواه ها، آزادی خواه ها و ... خود را به جریان امام و اسلام خواه سوق دادند و از ظرفیت و پتانسیل این جریان استفاده کردند.

سلطانی تاکید کرد: امام خمینی(ره) زمانی که در تبعید عراق بودند کتاب ولایت فقیه را نوشتند و نشان می دهد نگاه امام به حکومت اسلامی در دوران تبعید دیده می شود و این که گفته شود امام برنامه ای برای این جریان نداشتند صحیح نیست. امام خمینی(ره) پایه های حکومت اسلامی را در دوران تبعید در ترکیه و عراق نوشتند و بعد از انقلاب بنظر می آید جریان های مختلف و افراد ذی نفوذ باتوجه به شرایطی که وجود داشت امام را به سمت جمهوری اسلامی بردند و شاید نگاه حضرت امام حکومت اسلامی بود اما وقتی می‌بینند در زمان حضرت علی(ع) هم در زمان‌هایی مردم حرف امام را گوش نمی‌دهند بنابراین سعی می‌کنند باتوجه به شرایط موجود نظریه را تطبیق دهند و می گویند جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر.

این فعال دانشجویی بیان کرد: در سال 60 اتفاقی افتاد و اکثریت مردم به فردی بنام بنی صدر رای دادند که نمیتوان گفت اسلام گراها از او حمایت می کردند و خیلی از ایدئولوژی های بنی صدر اقتصادی بود و این نشان می دهد اولین بحرانی که مردم قبل از انقلاب با آن مواجه بودند اقتصاد بوده است. اگرچه نگاه اسلام گراها سیاسی و نگاه حکومت اسلامی بوده اما نگاه عوام اقتصادی است.

سلطانی افزود: شاید در دهه 40 تورم صفر بوده اما تورم صفر و ثابت ماندن آن همانند وضع کنونی کشور باعث فشار به قشر ضعیف جامعه می شود.

وی خاطرنشان کرد: شاهد این هستیم که ایدئولوژی اسلامی در دهه 60 رشد پیدا کرد و در این دهه جریان انقلاب همانند شهید مطهری و بزرگان دیگر با تالیف کتب رو به ترویج ایدئولوژی انقلاب اسلامی آوردند و شاهد این هستیم که پس از اتفاقاتی مردم مقابل بنی صدر می ایستند. اگر بنی صدر جریان اکثریت بود که جریان اقلیت نمی توانست بر آن غلبه کند و چنین چیزی امکان ندارد که اقلیت بر اکثریت غلبه کند.

این فعال دانشجویی گفت: تا زمانی که امام بودند خیلی ها نمی توانستند برخی حرف ها را بگویند چرا که امام قاطع و محوریت بودند و اصطلاحا کسی باعث مرگ سیاسی خودش نمی‌شد اما پس از فوت حضرت امام(ره) خیلی ها که امروز هم نمونه شان وجود دارد و تحت عناوین غرب‌زده یا متوسل به جریان غرب ابراز عقیده کردند.

وی با اشاره به شعار "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" بیان کرد: این شعاری است که قبل از انقلاب شروع شد و پس از انقلاب هم از پایه های اصلی کشور بوده و نباید این شعار را جدا جدا و سلیقه ای بررسی کرد. این استقلال و آزادی برای حفظ جمهوری اسلامی هستند.

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: این استقلال و آزادی می بایست برای جمهوری اسلامی باشد نه این که هرکدام به سمتی بروند که جمهوری اسلامی را از بین ببرند.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه استقلال نباید به سمتی برویم که از باب استقلال منزوی شویم و همچنین یکی از مسائل مهم این حوزه استقلال ارضی و حفظ تمامیت ارضی کشور است. از طرفی می بایست در نیازهای اساسی کشور حتما خودکفا باشیم تا استقلال کشور بوسیله دشمنان زیر سوال نرود. کشوری همانند عربستان حتی آب نوشیدنی خود را وارد می کند، چنانچه واردات آب به این کشور قطع شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟
 
این فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: همچنین زمانی که از آزادی صحبت می کنیم باید دقت کنیم که این آزادی فقط آزادی های مدنی، اجتماعی و سیاسی نیست و در حوزه اقتصادی هم می بایست آزادی ملاک باشد چراکه بعنوان مثال در قبل از انقلاب حزب توده آزادی اقتصادی و تقسیم بندی مساوی را قبول نداشته و این آزادی در اقتصاد هم مطرح می شود.

سلطانی گفت: در فضای فعلی جمهوری اسلامی، هر زمان که می بینیم استقلال و آزادی از یک میزانی خارج می شوند که برای کشور مناسب نیست، رهبر معظم انقلاب ورود پیدا می کنند و تذکراتی را می‌دهند. درمورد آزادی تجمعات و راهپیمایی ها اگر بیان شده که می بایست مجوز دریافت شود برای حفظ نظم در همان جامعه اسلامی است و در واقع آزادی یک چارچوبی دارد.

وی اظهار کرد: شعار " نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی " یک ایدئولوژی و گفتمان است برای حفظ عقیده و اعتقاد، نه این که صرفا برای ارتباطات ما با سایر کشورها باشد. ارتباط های ما با کشورهایی همانند چین و روسیه مصداق بارز همین شعار است. اگر کمک در زمینه پایگاه هوایی به روسیه می شود، به این دلیل است، زمانی که یک گفتمان در منطقه ای قدرت اول می شود، استفاده از تمامی ابزارها برای حمایت از این گفتمان از بین رفتن تمامیت ارضی و استقلال محسوب نمی‌شود. او آمده در کشور من برای گفتمان مقاومت مبارزه می کند.

سلطانی اظهار کرد: زمانی که رییس جمهور روسیه به ایران می آید، بدون تشریفات و در اولین اقدام به خیابان کارگر و دفتر مقام معظم رهبری می رود نشان دهنده این مطلب است که آن ها وابسته به ما هستند. باتوجه به رواج پوچ گرایی، امروز اسلام به دلیل هویت بخشی در دنیا ترویج پیدا کرده و ناخواسته وارد کشور ها می‌شود. پوتین متوجه شده چنانچه به سوی اسلام خمینی نیاید، اسلام داعش، آمریکایی یا عربستان وارد کشورش خواهد شد و این جریان نفوذ خواهد یافت. بنابراین در دیدار به رهبر انقلاب بیان می کند که من آمادگی دارم هر نوع زیرساختی اعم از مسجد و ... را در اختیار اسلام بگذارم. همچنین ارتباطمان با چین هم بر مبنای روابط اقتصادی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: