• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-17486-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

بدن انسان منبع انرژی الکتریکی در آینده

محققان دانشگاه بوفالو و موسسه IoP در آکادمی علوم چین نانو ژنراتور تربیوالکتریک تولید کردند که  با استفاده از یک زبانه فلزی کوچک که به بدن متصل می‌شود قادر به تولید برق از طریق خم شدن انگشت و سایر حرکات ساده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از فیز، محقق این تحقیق Qiaoqiang Gan از دانشکده مهندسی و علوم کاربردی UB اظهار کرد: بدن انسان منبع انرژی است پس منبع مناسبی برای تولید نیرو در دستگاه‌های مختلف خواهد بود.

شارژ تریبو الکتریکی به دلیل تماس مواد خاصی با مواد مختلف رخ می‌دهد و دستگاه‌ها با این روش شارژ می‌شوند. امروزه بیشتر الکتریسیته ایستایی تریبو الکتریک است.

در این روش محققان از نانو ژنراتورهای متعدد برای تولید تریبوالکتریک استفاده کردند، با این حال استفاده از اکثر آنها به دلیل نیاز به لیتوگرافی پیچیده دشوار است و مقرون به‌صرفه نیست.

در روش ارائه شده توسط این گروه برای غلبه بر مشکلات فوق دو لایه نازک طلا دارای پلی متیل سیلوکسان (به نام PDMS پلیمر مبتنی بر سیلیکون مورد استفاده در لنزهای تماسی و دیگر محصولات)را  در بین یکدیگر به صورت ساندویچی قرار دادند.

از ویژگی‌های این سیستم کشش لایه طلا است که با جمع شدن و مچاله شدن نیرو تولید می‌کند. هنگامی که این نیرو از طریق خم شدن انگشت تولید شود منجر به اصطکاک بین لایه‌های طلا  و PDMS و تولید الکتریسیته می‌شود.

این روش موجب شده الکترون‌ها بین لایه‌های طلا به عقب و جلو حرکت کرده و اصطکاک و قدرت بیشتری تولید کنند.

در این تحقیق از یک زبانه کوچک با1.5 سانتیمتر طول و یک سانتیمتر عرض استفاده شده که حداکثر ولتاژ آن 124 ولت، حداکثر جریان آن 10 میکروپمپ و حداکثر تراکم قدرت 0.22 مگاوات بر سانتیمتر مربع است. البته این سیستم به اندازه کافی سریع نیست که قادر به شارژ گوشی هوشمند باشد اما 48 چراغ قرمز LED را به طور همزمان روشن می‌کند.

البته با استفاده از قطعات بزرگتر طلا نیروی الکتریکی بیشتری با این روش تولید خواهد شد.

در حال حاضر این گروه بررسی‌هایی در مورد نوعی باتری قابل حمل که انرژی تولید می‌کند انجام می‌دهند و امیدوارند این سیستم به عنوان منبع انرژی برای دستگاه‌های مختلف پوشیدنی و دستگاه‌های خودشارژ الکتریکی استفاده شود.

نتایج این تحقیق در نشریه Nano Energy منتشر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: