• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-17586-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

پوست الکتریکی منعطف‌ و قابل بازیافت

محققان نوعی پوست قابل انعطاف، خود درمان و قابل بازیافت الکتریکی طراحی کرده‌اند که کاربردهای رباتیک و پروتز دارد و پیشرفتی در زمینه دستگاه‌های بیوپزشکی محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از چاینا دیلی، پوست الکترونیکی که e-skin  نام دارد یک ماده نازک و شفاف است و می تواند عملکرد و خواص مکانیکی پوست انسان را تقلید کند.

طبق نظر محققان  پوست الکترونیکی جدید دارای سنسورهایی برای اندازه‌گیری فشار، درجه حرارت، رطوبت و جریان هوا است. از دیگر ویژگی‌های متمایز آن نوعی پلیمر شبکه دینامیکی مرتبط با کووالانسیونی است که با نانوذرات نقره به هم متصل شده تا مقاومت مکانیکی، پایداری شیمیایی و هدایت الکتریکی آن افزایش یابد.

در حال حاضر تعدادی از انواع مختلف پوست الکتریکی در اندازه‌های مختلف در آزمایشگاه‌های سراسر جهان در زمینه‌های مختلف پزشکی، علمی و مهندسی به دلیل ارزش بالا در حال توسعه هستند.

محقق این تحقیق پروفسور Jianliang Xiao از CU  اظهار کرد: آنچه در این تحقیق منحصر به فرد است پیوند شیمیایی از polyimine است که پوست الکترونیکی را قابل خوددرمانی و قابل بازیافت کرده است. با توجه به میلیون‌ها تن زباله الکترونیکی که سالانه در سراسر جهان تولید می‌شود بازیافت الکترونیکی این پوست الکتریکی حسن نیت اقتصادی و محیط زیستی این پژوهش را تایید می‌کند.

پوست الکترونیکی جدید به راحتی به سطوح منحنی مثل بازوهای انسانی و دست‌های رباتیک متصل می‌شود. برای بازیافت پوست، دستگاه توسط محلول بازیافتی خیس شده و پلیمرها به الیگومرها و مونومرهایی که در اتانول محلول هستند تجزیه می‌شوند.

وی در ادامه افزود: محلول بازیافتی و نانوذرات قابلیت ایجاد پوست جدید و کاربردی را دارند.

این تحقیق در نشریه Science Evances منتشر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: