• دوشنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-15990-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

شهردار نوخندان:

ظرفیت‌های دست نخورده گردشگری و معادن نوخندان نیازمند برنامه‌ریزی است

شهردار نوخندان با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری، معدن و دامپروری این شهر گفت: به دنبال جذب سرمایه‌گذاری‌های مشارکتی و ایجاد درآمدهای پایدار در این حوزه به منظور کمک ارتقاء حوزه مدیریت شهری هستیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی، فرخ جوادپور با بیان این مطلب اظهار کرد: شهر نوخندان با حدود 3000 نفر جمعیت و حدود 250 هکتار وسعت شهری و بیش از نیم قرن از تاسیس شهرداری در آن یکی از شهرهای تاریخی استان است که در فاصله‌ای حدود 270 کیلومتر از شهر مشهد قرار دارد.

وی با اشاره به لزوم توجه سرمایه گذاران به نوخندان به عنوان یک فرصت مطلوب در حوزه گردشگری، عنوان کرد: پارک ملی تندوره، تفرجگاه های چهلمیر و چرلاق، تپه نادری، بازار تاریخی، حمام و خانه های قدیمی، مقبره عبدالکریم شهرستانی جاذبه‌هایی است که می‌توان با ایجاد زیرساخت‌های مناسب، یکی از کانون‌های گردشگری برای هم‌میهنان از اقصی نقاط کشور به ویژه به عنوان یک سفر کوتاه سه روزه به مناطق زیبای شمال شرقی خراسان رضوی در شهرهای شهرستانهای کلات، درگز، قوچان و چناران برای هم استانی‌ها باشد.

شهردار نوخندان بااشاره به باغات سرسبز این منطقه، ادامه داد: مردم این شهر غالبا به شغل کشاورزی، باغداری و دامداری مشغول هستند و حدود 30 نوع انگور با کیفیت در تاکستان‌های این شهر تولید می‌شود.

وی به مراتع مملوء از گیاهان دارویی این شهر اشاره و عنوان کرد: گوشت استحصالی از دام‌های این منطقه به دلیل نوع دام پروری و مراتع موجود از کیفیت ویژه‌ای برخوردار است که به دلیل نبود یک کشتارگاه صنعتی و امکان استحصال و بسته بندی و انتقال آن، بسیاری از دام‌ها به صورت زنده به استان‌های دیگر فروخته می‌شود.

جواد پور با اشاره به توان سازمان همیاری در حوزه صنعت کشتارگاه، عنوان کرد: خدمات ذبح در کشتارگاه نوخندان تنها برای تعداد محدود فروشگاه‌‎های شهر انجام می‌شود که قطعا ایجاد مشارکتی یک کشتارگاه صنعتی یا شعبه‌ای از موسسه صنعتی گوشت تحت پوشش سازمان همیاری در نوخندان و همچنین برنامه‌ریزی راه کاری برای تامین خوراک دام و خدمات‌رسانی به دامداران می‌تواند از خروج این ظرفیت دامی مطلوب به دیگر استان‌‎ها جلوگیری کند و منافع خوبی برای تولیدکنندگان بومی و همچنین درآمد پایداری برای شهرداری‌ها به دنبال داشته باشد.

وی به تولید روزانه 40 تن شیر در شهرستان درگز و جمع آوری آن در شهر نوخندان اشاره و عنوان کرد: با توجه به کیفیت بالای شیر این منطقه در حوزه صنایع تبدیلی لبنی نیز می‌توان با ایجاد واحدهای صنعتی و نیمه‌صنعتی در این بخش از این ظرفیت برای ایجاد اشتغال و بهره‌وری بیشتر استفاده کرد.

شهردار نوخندان با اشاره به وجود معادن غنی از انواع سنگ‌های معدنی شناسایی نشده در ارتفاعات منطقه درگز، عنوان کرد: متاسفانه مطالعه چندانی در این بخش صورت نگرفته که باتوجه وجود گمرک و امکان صادرات، می‌توان با شناسایی این معادن و تدوین سازوکارهای مشارکتی برای چهار شهرداری تحت پوشش این شهرستان، برای استفاده از این ظرفیت در جهت ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری‌های منطقه استفاده کرد.

جوادپور با بیان اینکه حوزه فعالیتی شهرداری‌ها متنوع است عنوان کرد: شهرداری‌ها برای موثر بودن در تمامی حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و به ویژه ارائه خدمات شهری نیاز به حرکت به سوی درآمدهای پایدار دارند که سازمان همیاری شهرداری‌های استان می‌تواند در این راستا به مدد بخش مدیریت شهری در شهرهای کم برخوردار بیاید.

جوادپور بیان کرد: در سال‌های اخیر با تزریق نیروهای جوان و تحصیل کرده به بدنه شهرداری و حمایت خوب شورای شهر نوخندان، برنامه‌ریزی‌های خوبی را برای استفاده از تمامی ظرفیت‌های تاریخی، گردشگری و اقتصادی منطقه در دستور کار داریم که امیدواریم، همیاری و کمک نهادهای تاثیر گذار را در تحقق این اهداف داشته باشیم که قطعا کمک به بهبود عملکرد شهرداری در این حوزه‌ها نشاط، پویایی و رضایتمندی را به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: