• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-10385-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

تحلیلگر مسائل خاورمیانه:

اسرائیل به نیابت از قدرت‌های فرامنطقه‌ای خواهان جنگ در سوریه است

یک استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل خاورمیانه گفت: اسرائیل در جنگ نیابتی پیش رو تلاش دارد با حضور در این جنگ به نیابت از قدرت های فرامنطقه ای حامی خود، وارد جنگ شود نه اینکه نیروی نیابتی را به جبهه بفرستد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، اواخر هفته گذشته رسانه های رژیم صهیونیستی مدعی شدند که یک پهباد ایرانی که به حریم این رژیم تجاوز کرده را ساقط کرده اند. بلافاصله پس از انتشار این خبر، اتفاق دیگری رخ داد؛ چندین جنگنده اسرائیلی به مواضع غرب سوریه حمله کردند که به ادعای آنان 12 هدف مورد اصابت قرار گرفت که تعدادی از آن ایرانی بود.

به موازات این حمله دفاع هوایی سوریه نیز اعلام کرد در نتیجه شلیک پدافند هوایی این کشور به هواپیماهای متجاوز اسرائیلی، یک فروند اف 16 را ساقط کرده است.

برخی از رسانه های بین المللی بروز این حادثه را نقطه عطفی در جنگ سوریه ارزیابی کردند. از یک سو این مساله مطرح شد که دفاع هوایی سوریه به توان بازدارندگی رسیده و حملات اسرائیل از این پس بی پاسخ نخواهد ماند. با این حال گفته شد این پاسخ سوریه بدون هماهنگی با روسیه صورت نگرفته است. در حقیقت پس از حمله ائتلاف امریکا به نیروهای سوری در شرق فرات و کشته شدن بیش از 100 نفر در این حادثه، به نوعی روسیه خواسته ضربه شستی به امریکایی ها نشان داده و از این طریق قواعد بازی را نشان دهد.

در این رابطه مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل خاورمیانه، در گفت و گو با ایسنا در خصوص آخرین تحولات منطقه خاورمیانه در سوریه با اشاره به همین اتفاقات در این کشور جنگ زده اظهار کرد: سوریه جغرافیای نو زایش نظم نوین آینده جهانی تلقی می شود. این کشور هم اکنون به آوردگاه جنگ های نیابتی آشکار و جنگ پنهان قدرت تبدیل شده است. در واقع این جنگ نیابتی میان قدرت های درون منطقه ای و جنگ پنهان قدرت میان قدرت های بزرگ جهانی با ابرقدرت بازمانده از نظام کهن در سوریه مرکز ثقل پیدا کرده است.

وی ادامه داد: سوریه اکنون نیز با وجود اعلام دوران پساداعش نه تنها آرامش نمی بیند، بلکه گستره منازعه آن از درون منطقه به فرامنطقه در عرصه سوریه تبدیل خواهد شد. در آینده نزدیک سوریه مهم ترین احتمال این است که این جغرافیای جنگ نیابتی برای کشورهای منطقه به مرکز ثقل جنگ پنهان قدرت میان قدرت های فرامنطقه ای تبدیل خواهد شد؛ یعنی از یک سو اسرائیل در درون سوریه آن را به انجام خواهد رساند و از سوی دیگر ایران امکان صف آرایی پیدا می کند.

مطهرنیا با بیان اینکه بر این اساس سوریه جغرافیای اصلی عملیاتی کردن کامل جنگ نامتعادل خواهد شد، گفت: با نگاهی به تحولات چند هفته اخیر در سوریه که نهایتا به سقوط هواپیمای اف 16 اسرائیلی و سقوط پهباد ادعایی ایرانی از سوی اسرائیل انجامید، از سوی دیگر مسایل مربوط به برخوردهای موجود در سوریه میان امریکا و دیگر متحدان منطقه ای آن به همراه سفرهای متعددی که ترامپ به منطقه داشت که به سفر مایکل پنس، معاون اول وی، و اکنون رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا، به منطقه همراه شد، نشان دهنده عبور به این آینده محتمل است.

استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل خاورمیانه اضافه کرد: باید پذیرفت ارتقای قدرت هوایی سوریه ناشی از حمایت های مسکو و تهران است و در این زمینه هیچکدام هم پنهان کاری نکرده اند. ایران بارها به طور رسمی از زبان خود به ارسال اسلحه به جبهه مقاومت تاکید کرده و از طرف دیگر روس ها نیز به استقرار دفاع ضدموشکی و تقویت آتش سوریه به طور علنی و آشکار صحه گذاشته اند.

مطهرنیا خاطرنشان کرد: اسرائیل در این جنگ نیابتی پیش رو در تلاش دارد با حضور در این جنگ به نیابت از قدرت های فرامنطقه ای حامی خود، وارد جنگ شود نه اینکه نیروی نیابتی را به جبهه بفرستد. در واقع اسرائیل تلاش خواهد کرد از این تهدید به عنوان فرصت استفاده کرده و در صورت رویارویی ایران، خود وارد معرکه شود و در صورت لزوم امریکا و متحدان غربی را در وضعیت انجام شده قرار دهد؛ به گونه ای که این کشورها خواسته و ناخواسته در حمایت از اسرائیل وارد عمل شوند و این می تواند جبهه جنگ را از سوریه به کل منطقه سرایت دهد.

استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل خاورمیانه در خصوص واکنش های رسمی اسرائیل مبنی بر تمایل این رژیم به کاهش تنش گفت: اینکه اسرائیل اعلام کرده خواهان تنش نیست واکنشی در سطح زیرین ماجراست؛ این سطح آشکار و هویداست. اینکه اسرائیل بگوید ما می خواهیم در سوریه یک جنگ بزرگ با ایران راه بیاندازیم، به هیچ وجه با معیارهای عقلایی در صحنه استراتژیک همسان نیست؛ بنابراین این یک موضع گیری رسمی و بیانیه ای برای انجام همین امر و پاسخگویی به افکار عمومی برای آینده است. همانگونه که ایران نیز برای عناصر فعال خود بارها می گوید ما در پی افزایش تنش در حوزه نظامی نیستیم و تنها دفاع از حرم مقدس حرم حضرت زینب(س) را بر عهده داریم.

مطهرنیا تصریح کرد: اما به واقع در صحنه سوریه همه این ها با یکدیگر در اصطکاک قدرت های منطقه ای قابل تفسیر و تبیین است. هنوز هم ایران، روسیه، اسرائیل، امریکا، عربستان، ترکیه و بسیاری دیگر می گویند منطقه در آخر راه حل نظامی نداشته و باید مسایل آن از طریق گفت و گوهای سیاسی حل شود ولی نزدیک به یک دهه است که هنوز این گفت و گوهای سیاسی به جایی نرسیده و این قدرت نظامی است که در منطقه سوریه به تخریب این گلوگاه بزرگ ارتباطی منطقه ایران با جنوب لبنان می پردازد و بر آن است که مقاومت را قطع نخاع نماید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: