• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-14014-5
  • خبرنگار : 15249
  • منبع خبر : ----

بنیان‌گذار‌ مدارس طبیعت در ایران:

کودکان باید وجه شاد و مفید محیط زیست را در زندگی‌شان ببینند

بنیان‌گذار مدارس طبیعت در ایران گفت: وجه شاد، موثر و مفید طبیعت را کودکان باید در زندگیشان ببینند.

عبدالحسین وهاب‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، بیان کرد: دولت‌ها امور خودشان را پیش می‌برند، بنابراین اصل موضوع را باید مردم پیش ببرند و واسط بین مردم و مسئولین و حکومت‌ها همین سمن‌ها هستند؛ بنابراین سمن‌ها نقش بسیار چشمگیری دارند.

وی افزود: دراینجا باید بگویم بسیاری از سمن‌ها تمام کار خودشان را کار کردن با آدم‌های بالغ و بزرگسال گذاشته اند، در حالیکه بالغین و بزرگسالان شکل گرفته‌اند و تغییری در آنها صورت نمی‌گیرد.

این فعال محیط زیست تاکید کرد: کار عمده‌ای که باید انجام شود و تا به امروز بسیار کند بوده است -تا چهار پنج سال پیش اصلا نبوده و الان هم کند پیش رفته- این است که با کودکان و نوجوانان چه کاری انجام دهیم؟ درواقع همین کودکان  هستند که بایستی رفتار آنها شکل گیرد و برخوردی مسئولانه نسبت به محیط‌زیست پیداکنند، بنابراین کار با کودکان و نوجوانان بسیار بسیار پایه‌ای است. 

وهاب‌زاده ادامه داد: در این مورد هم، موضوع آموزش نیست و قرار نیست چیزی را به آنها آموزش دهیم و موعظه محیط‌زیستی کنیم. کودکان باید تجربه‌ی جذاب و خوب از محیط و طبیعت داشته باشند. وجه شاد، موثرو مفید طبیعت را خودشان در زندگیشان ببینند و از این طریق است که کودکان می‌توانند نسبت به محیط‌زیست علاقه نشان دهند و مسئول باشند.

بنیان گذار مدارس طبیعت در ایران خاطر نشان کرد: یک جمله بین فعالین محیط‌زیست بسیار متداول است که می‌گویند ما آن چیزی را که میشناسیم دوستش داریم و آن چیزی را که دوستش داریم سعی می‌کنیم حفظش کنیم، درحالیکه این جمله از نظر علمی درست برعکس است. ما آن چیزی را که دوستش داریم سعی می‌کنیم که بشناسیمش و وقتی که شناختیمش آن‌وقت سعی می‌کنیم، حفظش کنیم.

وهاب زاده بیان کرد: هیچ بچه‌ای رابطه خودش با مادر را از شناخت آغاز نمی‌کند، از دوست‌داشتن آغاز می‌کند. اما این دوست‌داشتن و رابطه عاطفی محکم با مادر، آرام آرام به این نتیجه می‌رسد که باید مادرش را حفظ کند و آن در بزرگسالی است که رفته رفته بازگشتی از نظر ادراکی پیدا می‌کند. با خود می‌گوید که مادرم این خصوصیات و اهمیت‌ها را داشت؛ بنابراین آگاهی آخر از همه می‌آید.

این مترجم کتب محیط‌زیستی با بیان اینکه رابطه باید از عشق شروع شود و در آخر به آگاهی و تعهد برسد٬ گفت: در مورد بچه‌ها و نوجوانان هم به نظر من موضوع همینطور است. یعنی موعظه‌ی محیط‌زیستی در مورد آنها بی‌فایدست. آنها باید عاشق طبیعت شوند و زمانیکه طبیعت را دوست داشته باشند ناخودآگاه به فکر حفظ آن هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: