• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-14414-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهر سازی دانشگاه خیام:

کارگروه پایش بودجه شهرداری تشکیل شود

عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهر سازی دانشگاه خیام گفت: پیشنهاد می‌کنیم کارگروه پایش بودجه شهرداری تشکیل شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان مزدا نوبری در سمینار بررسی چالش‌ها و چشم‌‌اندازهای بودجه سال 97 شهرداری مشهد که در خانه فرهنگیان امام علی(ع) برگزار شد، اظهار کرد: کارگروه پایش بودجه شهرداری تشکیل شود ودر این زمینه معاونت‌ها و... را  کنترل کند؛ به طور مثال اگر درمعاونت معماری و شهرسازی بودجه‌ای به تامین آرایه‌های هنری اختصاص پیدا می‌کند، چرا این معاونت در برابر استقبال از بهار انفعال و سکوت دارد؟

عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهر سازی دانشگاه خیام ادامه داد: در حوزه شهرسازی و معماری حدود 142 میلیارد بودجه دیده شده است که رقم خوبی است.

در بخش دیگری از این نشست، عباس‌علی لطفی، عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه « بودجه زیارت به آستان قدس داده شده است»، اظهار کرد: مسئولیت هزینه زائرین بر عهده شهرداری است فقط بخش درآمد را آستان قدس می‌دهد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که بخشی از بودجه حاشیه نشینی و بودجه زیارت به شهرداری داده شود تا بخشی از کمبود در آمد جبران شود.

بابک پاک‌نیا، مدیر عامل شرکت تبلیغاتی آذر پاد و عضو شورای اجرایی حزب مردم سالاری خراسان رضوی در این نشست عنوان کرد:معمولا فرهنگ در تمام بودجه‌های مدیریتی سازمان‌ها و حتی دولت سرفصل کاملا هزینه‌ای است و هیچ درآمدی برای آن در نظر گرفته نمی‌شود. 

وی ادامه داد: شورای پنجم تصمیم بگیرد برای هرکاری که هزینه می‌کند بازخورد اقتصادی را هم ببیند.دفرهنگ صرفا کار اقتصادی نیست اما می‌توانیم برای فرهنگی که هزینه می کنیم دنبال درآمدهای اقتصادی هم باشیم. سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی شهر را هزینه کنیم اما ازقِبل آن در آمد و ثروت هم کسب کنیم.

پاک‌نیا بیان کرد: معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری دوره قبل به هر بهانه‌ای همچون نهضت مسجد سازی و..بودجه فرهنگی خرج کرد یعنی به نام بودجه فرهنگی و اجتماعی تصویب و به کام روابط عمومی خرج شد.

عضو شورای اجرایی حزب مردم سالاری خراسان رضوی با بیان اینکه «در بودجه امسال 150 میلیارد تومان به بودجه فرهنگی و اجتماعی اختصاص داده‌ایم»،گفت: فرهنگ یک هنر است و نباید فرهنگ را از هنر جدا کنیم. در زیبا سازی شهری هنر و فرهنگ را جدا کرده‌ایم.

پاک‌نیا یادآور شد:11 درصد عملیات شهرداری در معاونت فرهنگی هزینه میشود اما سه تا پنج درصد بودجه صرف معاونت فرهنگی و اجتماعی می‌شود. تمام برنامه‌های معاونت فرهنگی شهرداری ملزم به رعایت پیوست فرهنگی و اجتماعی است که تاکنون به این موضوع نگاه محدودی شده است.

وی ضمن اشاره به گسست کارکرد شورای اجتماعی محلات تصریح کرد: دید لازم نسبت به فعال شدن مثمر ثمر این شوراها را در بودجه نمی‌بینیم. 

مدیر عامل شرکت تبلیغاتی آذر پاد افزود: مدل بودجه ریزی برای ماموریت‌های فرهنگی و اجتماعی ما مدل درستی نیست یعنی کارکرد کلمه فرهنگ را متوجه نشده‌ایم و برای آن بودجه دیده‌ایم. همچنین برای هوشمند شدن مشهد بودجه خوبی در نظر گرفته‌ایم اما زیر ساخت ها طراحی نشده است.

پاک‌نیا با اشاره به شعار شورای شهر پنجم مشهد مبنی بر تغییر گفت: تغییر باید در تمام سرفصل ها مخصوصا فرهنگی دیده شود.

وی با بیان اینکه« در حال حاضر مهمترین دغدغه شهرداری مشهد کسب درآمد پایدار است»، ادامه داد: شهرداری برای ساخت زیرساخت‌ها برای گردشگران کلی هزینه می‌کند اما کم ترین بهره مندی را از عایدی 27 میلیون زائر دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: