• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-10485-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

گزارش ایسنا از مناظره اصغرزاده و احدیان درباره اعتراضات اخیر

ابراهیم اصغرزاده، نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصلاح‌طلب و سعید احدیان، مدیر مسئول رونامه خراسان و فعال سیاسی اصولگرا با موضوع "خشم و هیاهو؛ بررسی چرایی وقوع اعتراضات اخیر و پیامدهای آن" با یکدیگر مناظره کردند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سعید احدیان در ابتدای این مناظره که به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی در دانشکده علوم پزشکی برگزار شد، با بیان اینکه دو سطح از عوامل قابل احصا است، عنوان کرد: سطح اول دلایلی است که صحنه ماجرا را توضیح می‌دهد که شامل فراخوان، شروع تجمع، پیوستن به حلقه اولیه، نحوه برخورد پلیس، گسترش جمعیت و تغییر شکل صحنه اعم از تغییر شعارها تا تغییر شکل اطلاعات پایه می‌شود، ورود در این صحنه از بحث اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: سطح دوم عوامل به بستر و زمینه‌ها برمی‌گردد و از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است زیرا بسترها و زمینه‌ها نتیجه مجموعه‌ای از مشکلات ریشه‌ای هستند، در صورتی که در جهت برطرف کردن آن‌ها حرکت نشود کشور را دچار چالش‌های اساسی می‌کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه سه مولفه، احساساتی را در طبقه محروم و متوسط ضعیف شده ایجاد کرده است، تصریح کرد: مولفه اول، احساس ناامیدی است از اینکه به ظاهر گشایشی در حل مسائل آن‌ها صورت نخواهد گرفت. مولفه دوم احساس تبعیضی است که عنوان می‌کند مشکلات موجود تنها مربوط به آن‌ها است نه از ما بهتران و مولفه سوم احساس بی‌پناهی است که بیان می‌کند پناهگاهی ندارند که حرف آن‌ها را بفهمد و پیگیری کند یا حداقل بشنود و همدردی کند.

وی ادامه داد: این همان بستری است که اگر در جهت حل آن اقدام نشود یا اگر با عدم درک، فراگیر شود، باید نگران آینده و تکرار اتفاقات مشابه و با توجه به وجود دشمنان منتظر ناامنی شدید بود.

مدیر مسئول روزنامه خراسان با بیان اینکه در احساس ناامیدی، ناکارآمدی بخش مهم و اصلی ماجرا است، عنوان کرد: این ناکارآمدی در حوزه‌های اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی تنها مربوط به یک دولت نیست بلکه مربوط به کل جریانی است که در این مدت پیش رفته و البته اقدامات خاصی که دولت وقت نیز انجام داده، نقش مستقیمی در تقویت احساس ناامیدی داشته است.

وی افزود: بخش دوم تصویری سیاه‌تر از واقعیت است. بخشی از این تصویر ذهنی مردم مطابق با واقعیت نیست و واقعیت بهتر از آن چیزی است که فکر می‌کنند البته خود این احساس یک واقعیت موجود و ملموس است.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه چند دلیل برای این تفسیر سیاه وجود دارد، خاطرنشان کرد: یکی سیاست‌زدگی حاکم بر جریان‌های سیاسی است. دوم جریان‌های ضدانقلابی هستند که تمام تلاش خود را از طریق فضای مجازی و ماهواره‌ها انجام می‌دهند تا تصویری سیاه از واقعیت ارایه کنند.

وی ادامه داد: سوم دلسوزانی که دلسوز هستند اما درک دقیقی از نقد منصفانه ندارند. علاقه آن‌ها سیاسی‌بازی نیست اما تصور می‌کنند که در حال افشاگری هستند و درواقع در حال ارایه تصویری سیاه‌تر از واقعیت به جامعه هستند. چهارمین دلیل سیاه‌نمایی فرصت‌طلبانی است که به دنبال منفعت شخصی هستند که مثال مشخص آن آقای احمدی‌نژاد است که اکنون برای محبوبیت و مسائل خود نیاز دارد تا فضای جامعه را سیاه‌تر از واقعیت کند.

احدیان با بیان اینکه در بحث احساس تبعیض چهار محور وجود دارد، عنوان کرد: صرفا احساس ناکارآمدی مسئله نیست بلکه زمانی که با احساس تبعیض همراه شود، غیرقابل تحمل می‌شود. دلیل این احساس تبعیض، بروز فسادهای مالی پی‌درپی، رفتار اشرافی‌گری در دولتمردان و برخی مسئولین، رفتار متکبرانه عده‌ای شکم سیر و هنجارسازی‌های زندگی مرفهی به عنوان الگوی زندگی عمومی است.

مدیر مسئول روزنامه خراسان با اشاره به اینکه نکته آخر احساس بی‌پناهی است، تصریح کرد: در کشور پاسخگویی جدی وجود ندارد. سوال و نقد مطرح می‌شود اما به طور جدی پاسخ داده نمی‌شود و اصلاح لازم صورت نمی‌گیرد و حتی شنیدن و همدردی کردن به طور جدی در بین مدیران وجود ندارد.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: برداشت من از توصیف جریان اصلاحات و رفتار و واکنش‌های سینوسی آن نسبت به این ماجرا این است که جریان اصلاحات یک مشکل اساسی از ابتدا داشته و نتوانسته تکلیف خود را با آن روشن کند و آن یک رفتار شترمرغی است که تلاش کرده تا حفظ کند. هم خود را در نظام تعریف و هم نقش اپوزسیون برای خود بازی کند. رفتاری که قصد دارد تا هر دو محور را داشته باشد. در ماجرای اعتراضات نیز این ماجرا روشن بود.

اصغرزاده در ادامه با بیان اینکه اصولگرایان سر خود را مثل کبک در برف می‌کنند و 40 سال مدیریت خود را نمی‌بینند، عنوان کرد: اتفاقی که در دی‌ماه افتاد، حادثه‌ای بسیار مهم است. اعتراضاتی است که به سرعت در سطح شهرهای مختلف گسترش پیدا کرد و بسیار سریع سیاسی شد. دو محور مهم در این اعتراضات مورد توجه من بود. یکی شعار " اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تموم ماجرا" و شعار بعدی "اسلام و پله کردید، ملت و ذله کردید" . افراد فقیر یا طبقه پایین جامعه نمی‌توانند چنین شعارهایی را بدهند.

وی افزود: جامعه ما جامعه‌ای در حال گذر است. در این جامعه آنچه دیده می‌شود قله کوه است و  بدنه اصلی تحولات اجتماعی زیر پوسته‌ای مخفی شده است. به راحتی قابل مشاهده نیست و زمانی که دیده می‌شود، عنوان می‌کنند که غافلگیر شده‌اند. این نشانه این است که جامعه ایران پیچیده است. نمی‌توان به حوادث اخیر به دلیل تعداد کم شرکت‌کننده‌ها و یا در سطح شهر بودن، به آن بی‌توجه بود. حوادث اخیر جنس جنبشی دارد و جنبش اجتماعی است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه در راهپیمایی 22 بهمن مردم به خیابان‌ها آمدند و از نظام حمایت کردند، تصریح کرد: این دلیل نمی‌شود که چشم را به روی واقعیتی که در خیابان‌های شهرهای مختلف در دی‌ماه رخ داد، بست. جامعه ایران جامعه‌ای با دینامیزم اجتماعی خاص خود است. اتفاقاتی که در دی ماه رخ داد به تعبیری شبیه بخش‌هایی از حرکت‌های بهار عربی بود.

وی ادامه داد: اکنون جوامع خاورمیانه‌ای نوعی از رفتار سیاسی را تجربه می‌کنند که اعلام اعتراض به وضع موجود است اما کل وضع موجود و کل ساختار را در بر نمی‌گیرد. به همین دلیل اعتراضات دی‌ماه، جنبش‌های مولکولی یا جیوه‌ای و سیال هستند. تحت کنترل نیستند. این حرکت‌ها رهبر نداشت. اتفاقی که افتاد این بود که اصلاح‌طلبان و اصولگرایان عقب ماندند و غافلگیر شدند. حتی اپوزسیون خارج از کشور یعنی مجاهدین خلق، سلطنت‌طلبان و کاخ سفید در 24 ساعت اول دخالتی نداشت.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آنچه اتفاق افتاد از بطن جامعه بود، عنوان کرد: این اعتراضات  به سبب اتفاقاتی بود که در طول سال‌های مختلف افتاده بود. در شهرهایی که این اعتراضات رخ داد در ماه‌ها و سال‌های قبل نیز چنین اعتراضاتی مشاهده شده بود. احساس سرخوردگی، طردشدگی و بیرون‌افتادگی از جامعه در این شهرها و شهرهای مشابه مدام بازتولید شده است. طردشدگی تنها متعلق به طبقات حاشیه شهرها یا فقرا نیست.

اصغرزاده با اشاره به اینکه حدود 13 میلیون حاشیه‌نشین در ایران وجود دارد ، تصریح کرد: این‌ها حاشیه‌ها جغرافیایی هستند که تنها مسئله این نیست. مسائل به حاشیه‌های سیاسی و اجتماعی نیز بر می‌گردد. در حاشیه‌نشینی اجتماعی، افرادی در قلب شهر زندگی می‌کنند اما این احساس را دارند که به آن‌ها تبعیض روا داشته شده است. این نوعی تبعیض ساختاری است.

وی افزود: اتفاقاتی که در خیابان‎‌ها افتاد نشان می‌دهد که بخشی از جامعه ایران طرد شدند و این طردشدگی ناشی از این است که تصور می‌کنند نظام سیاسی و نخبگانی که در آن وجود دارند او را نمایندگی نمی‌کنند. آن‌ها تصور می‌کنند که سخنگویی ندارند تا مطالبات آن‌ها را طرح و نیازشان را برطرف کند و به آن‌ها پاسخ دهد. این طردشدگی به عصیان، عصبانیت و خشونت تبدیل می‌شود.

اصغرزاده گفت: ظاهر قضیه این است که عده‌ای تخریب می‌کنند و خسارت می‌زنند اما در واقع خسارت اصلی را کسی وارد می‌کند که به صورت نامرئی خشونت را در ذهن جوان بازتولید می‌کند. خشونت نامرئی دیده نمی‌شود اما سازوکارهای سیاسی و اقتصادی حاکم و زندگی یک فرد را تحت فشار قرار می‌دهد. عده‌ای در جامعه احساس می‌کنند که دیده نمی‌شوند و شهروند درجه دو هستند. این خشونت نامرئی و پنهان و تبعیض پنهان بلای بر سر بخش‌هایی از جامعه می‌آورد و تبدیل به انباشت می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که افسوس می‌خوریم.

وی بیان کرد: اگر اتفاقات دی‌ماه با ظرافت بررسی و ارزیابی نشود، دوباره موجی خواهد شد که یک روز بازمی‌گردد. این اتفاق غیرسازمانی و هوشمندانه بود، دینامیزم داخلی خاص خود را داشت. سر و ته نداشت و با احزاب موجود مرزبندی داشت.

مواضع حاکمیت، دولت و و جناح‌های سیاسی درقبال این اعتراضات

احدیان با بیان اینکه نمی‌دانم این 40 سال از کجا آمده است، عنوان کرد: در این 40 سال، 8 سال آقای هاشمی، 8 سال آقای موسوی، 8 سال آقای خاتمی و حدود 6 سال آقای روحانی روی کار بودند.

وی گفت: معتقد هستم که اصولگرایان بسیاری از مسائل را نمی‌دانند و سر خود را مثل کبک در برف کرده‌اند که موضوعات را نمی‌بینند اما این مسئله برای اصلاح‌طلبان نیز جدی و حتی جدی‌تر است. در همین اعتراضات اخیر که تمام نظرسنجی‌ها و افکار عمومی عنوان می‌کنند که بستر اصلی اقتصادی است اما اصلاح‌طلبان می‌خواهند آن را سیاسی جلوه دهند و به دموکراسی و آزادی‌خواهی برگردانند. مسئله اقتصادی مسئله اصلی کشور است اما اصلاح‌طلبان هیچ گاه نخواستند تا این مسئله را به رسمیت بشناسند.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه حوزه اقتصاد هیچگاه دغدغه اصلاحات نبوده و امروز هم نیست، تصریح کرد: اگر امروز حرف از توده مردم زده می‌شود به این جهت است که مردم را کنشگر اصلی برای دموکراسی‌خواهی می‌دانند. آن‌ها مسائل اقتصادی را به رسمیت نمی‌شناسند و درک نمی‌کنند، اگر هم حرف از حل آن زده می‌شود بیشتر برای این است که فرصتی برای نگاه سیاسی پیدا کنند. در دولت جدید که مولود جریان اصلاحات است، سرعت سقوط وحشتناکی در اقتصاد اتفاق افتاد و مردم را به حوزه اقتصاد امیدوار نکرد.

وی ادامه داد: مسئله اقتصاد مربوط به یک دولت نیست بلکه مربوط به کل دولت‌ها است. یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌سوزی‌ها در دولت آقای احمدی‌نژاد صورت گرفت اما این دولت نیز نمی‌تواند خود را کنار بکشد و به بخش‌های سیاسی توجه کند. اگر برای حل این مسئله از توسعه سیاسی استفاده شود، شرایط بحرانی خواهد شد.

احدیان گفت: آقای روحانی در زمانی که بحث گفت‌وگوی ملی مطرح می‌شود در راهپیمایی 22 بهمن از رفراندوم صحبت و حاشیه جدید سیاسی ایجاد می‌کنند به جای اینکه تمرکز دولت و مجلس به سمت حل مسئله اقتصادی برود. در این صورت چگونه این کشور پیش خواهد رفت بودن اینکه مشکلات دوباره سر بر آورد.

مدیر مسئول روزنامه خراسان با بیان اینکه اصلاحات باید نگاه جدیدی به روند مسیری که طی می‌کند، بردارد، عنوان کرد: جریان اصلاحات باید واقعیت جامعه را ببیند، مردم را درک کند و در درون مردم قرار بگیرد، مسئله مردم امروز اقتصاد است. در زمان انقلاب مسئله سیاست، اصل بود اما امروز دیگر مسئله اصلی نیست. این نشان می‌دهد که کشور در این زمینه روند رو به رشد خوبی داشته است. حوزه‌ای که جمهوری اسلامی در آن ضعیف عمل کرده و بخش مهمی از آن بر دوش جریان اصلاحات است، حوزه اقتصاد است که مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.
 
اصغرزاده در ادامه افزود: اگر تمام دولت، مجلس و قوه قضاییه نیز در دست اصلاح‌طلبان باشد باز هم 10 درصد قدرت در اختیارشان است. افرادی باید مسئولیت‌پذیر باشند که در چهار دهه گذشته بر تمام مقدرات و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور تاثیر گذاشته‌اند و مهم‌ترین آن شورای نگهبان است که باید پاسخگو باشد. نقد رفتار ارکان و بخش‌هایی از نظام مساوی با براندازی نیست.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه اصولگرایی باید خود را بازخوانی کند، تصریح کرد: متهم شماره یک اعتراضات دی‌ماه 96، اصولگرایی است. انقلابی که صورت گرفته فراگیر است که می‌تواند تمام گروه‌های اجتماعی را به مشارکت بطلبد و به مطالبات آن‌ها پاسخ دهد اما نوع تفکر عده‌ای کاملا قهقرایی از تفکر انقلابی است.

اصغرزاده با بیان اینکه اصلاح‌طلبی را نباید در برابر انقلاب گذاشت، عنوان کرد: انقلاب‌ها پدیده‌های اجتماعی هستند. انقلاب اسلامی ایران کاملا مردمی بوده و انرژی بسیار زیادی آزاد کرده که هنوز هم دیده می‌شود اما این انرژی قابل مصادره و تفسیر به رای نیست.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه یک شعار اقتصادی در مشهد در چند ثانیه به شعارهای رادیکال سیاسی تبدیل می‌شود، به این دلیل است است که اقتصاد در کشور از سیاست جدا نیست.

اصغرزاده تصریح کرد: انتقاد من به دولت و آقای روحانی این نیست که چرا رفراندوم را در 22 بهمن مطرح کرد بلکه این است که چرا زمانی که از حقوق شهروندی صحبت می‌کند به عنوان فرد شماره یک پای آن نمی‌ایستد تا در زندان روزنامه‌نگار نباشد و دانشجویی ستاره‌دار نشود. این موارد به اسم انقلاب است. کولبر، گودنشین و گورخواب در زمان شاه و ترامپ ایجاد نشده بلکه در زمان حاکمیت قدرت 80 درصدی بوده که اصولگرایان در اختیار داشتند.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: شعارهایی که آقای خاتمی داد مکمل این بود که اقتصاد منهای توسعه سیاسی، بازکردن فضاهای عمومی جامعه، کوتاه کردن نهادهای امنیتی و حوزه‌های امنیتی به جایی نمی‌رسد. متاسفانه همین نیز شد. اکنون همه تلاش می‌کنند تا نیروهای نظامی را از اقتصاد بیرون بکشند. بنگاه‌هایی در کشور وجود دارد که ابر بنگاه و قدرتمند هستند و مالیات نمی‌دهند.

اصغرزاده با اشاره به اینکه احمدی‌نژاد محصول نگاه غلط اصولگرایان به انقلاب است، خاطرنشان کرد: احمدی‌نژاد محصول نگاهی است که او را فرزند امام زمان می‌دانست. عده‌ای تصور کردند که سیاست تنها متعلق به خودی‌های ولایت‌مداری است  که از دیگران بهتر می‌فهمند.

اصغرزاده بیان کرد: با قرائتی که اصولگرایان از قانون اساسی دارند رفراندومی که رئیس‌جمهور مطرح کرد، انجام نخواهد شد. آن‌ها اجازه نمی‌دهند تا در خصوص موضوعات ریشه‌ای و بنیادی رفراندوم صورت گیرد.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه اگر آقای روحانی جامعه مدنی را در ایران تقویت می‌کرد، برجام پابرجا می‌ماند، عنوان کرد: آقای روحانی به جامعه مدنی که در زمان احمدی‌نژاد متلاشی شده بود، دست نزد. نهادهای صنفی، انجمن‌ها، گروه‌ها، مطبوعات و احزاب از محتوای اصلی خود خارج شدند. زمانی که جامعه مدنی قدرت نداشته باشد، اعتراضات می‌تواند نتایج بدی داشته باشد.

اصغرزاده با اشاره به اینکه دو گروه اصولگرا وجود دارد، تصریح کرد: یک گروه از اصولگرایان دیدشان این است که انقلاب و قانون اساسی التقاطی است و باید به حکومت اسلامی رسید. گروه دیگر عنوان می‌کنند که باید همین قانون اساسی و انقلاب را پیرایش کرد و با برگشت به اصل انقلاب، اوضاع بهتر می‌شود. این نگاه محافظه‌کارانه‌ای است.

وی افزود: انقلاب اصلی آن انقلابی است که باید شعارهای اصلی آن دیده شود. هیچ نظامی بدون اصلاح وضع موجود امکان بقا ندارد. اگر نگاه اصلاح‌طلبانه وجود نداشته باشد و وضع اصلاح نشود. مجبور به تن دادن به چیزهایی می‌شوید که از ابتدا نمی‌خواستید.

آیا نیاز به جریان سومی در عرصه سیاسی کشور است؟

احدیان درخصوص جریان سوم در عرصه سیاسی کشور، گفت: ماهیت فضا و جریان‌های اجتماعی کشور به گونه‌ای است که امکان متولد شدن جریان سومی که مستقل از هر دو عمل کند، وجود ندارد.

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه جریان اصلاحات و اصولگرایی باید خود را اصلاح کند، عنوان کرد: اصولگرایان اصلاح در خود را آغاز کردند. در بخشی از جریان اصولگرایی، اصلاح جدی است. در جریان اصلاحات به نظر نمی‌رسد که آن‌ها تصمیم اساسی برای تغییر گرفته باشند و ادامه همان مسیر قبلی است. اصلاح‌طلبان باید واقعیت جامعه را بفهمند. اگر تصور می‌کنند، حرف‌هایی که زده می‌شود متعلق به مردم است و در توهم به سر می‌برند.

مدیرمسئول روزنامه خراسان در خصوص حقوق شهروندی آقای روحانی،گفت: حقوق شهروندی آقای روحانی تنها نمایش حقوق شهروندی بود. دولت خود را مکلف نکرد تا برای حقوق شهروندی لایحه‌ای را به مجلس ارایه دهد. آقای روحانی در واقع سر اصلاح‌طلبان را گرم می‌کند.

اصغرزاده با اشاره به اینکه اصولگرایان باید اصلاح شوند اما اصلاح‌طلبان نیز باید خود را کاملا تغییر دهد، تصریح کرد: اگر اصلاح‌طلبی این قدرت را قدرت نمی‌داند پس چرا وارد آن می‌شود؟ باید اجازه دهد تا فرد دیگری روی کار بیاید. اصولگرایی باید نقش خود را بپذیرد. آقای احمدی‌نژاد مولود تفکر اصولگرایی است و هزینه‌اش را نیز جریان اصولگرایی و نظام پرداخت کرده است.

وی ادامه داد: جریان اصلاحات نیز باید بپذیرد که اگر اصلاح نشود در درون جامعه جایگاهی نخواهد داشت. جریان اصلاحات و اصولگرایی هر دو باید به نظام جمهوری اسلامی کمک کنند. بدون جریان اصلاحات نظام به ثبات درست سیاسی، اجرایی و اقتصادی نمی‎رسد. جریان اصلاحات باید خود را در نظام تعریف کند و نظام نیز آن را در داخل کشور بپذیرد تا این دو مجموعه با هم کشور را به جلو ببرند. اگر مردم از اصلاحات و دولت فعلی ناامید شوند، از نظام نیز ناامید خواهند شد.

اصغرزاده نیز با بیان اینکه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان باید تجدیدنظر و بازخوانی کنند، ادامه داد: یکی از مشکلات دولت آقای روحانی چرخش او به سمت اصولگرایان بود و در بودجه نیز ردیف‌هایی به نهادهای اصولگرا داده شد. یکی از ایراداتی که به اصلاح‌طلبان وجود دارد این است که عنوان می‌کنند اکنون که وارد قدرت شدند در حال لابی هستند و درکی از مسائل ندارند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه نگاه مردم به دولت این نیست که اگر اصولگرایان و اصلاح‎طلبان خود را اصلاح کنند نظر آن‌ها مثبت می‌شود، تصریح کرد: توده‌ها و گروه‌های مختلف مردم پس از مدتی نسبت به زدوبند نخبگان و خویشاوندسالاری حساس می‌شوند. اگر این حس در مردم وجود داشته باشد که دست اصلاح‌طلب و اصولگرا در دست هم است و فسادها و ناکارآمدی حاکم بر کشور محصول تبانی این دو جریان است، از هیچ فردی کاری ساخته نیست و مردم از آن‌ها عبور خواهند کرد.

وی ادامه داد: اصلاح شدن اصولگرایان و اصلاح‌طلبان مبنی بر این است که دوباره رفتار خود را بازخوانی کنند. رفتار مبتنی بر اقتدارگرایی جواب نمی‌دهد. حقوق شهروندی نیز یعنی آحاد جامعه ایران فارغ از اینکه چه دین، قوم و فرهنگی داشته باشند، از حقوق برابر برخوردار شوند. اینکه بخشی از جامعه از تمام امتیازات برخوردار شوند، منجر به طردشدگی بخش‌هایی از جامعه می‌شود. نباید دموکراسی را فقط در صندوق رای دید. دموکراسی با تمام اجزا و ابزار خود قابل احترام است.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 70 درصد مردم با افرادی که تظاهرات کردند، همدلی دارند، عنوان کرد: همدلی نه همراهی وجود دارد. مردم همراهی نکردند زیرا همچنان تصور می‌کنند که مسیرشان باید از راه‌های قانونی باشد اما همدلی را احساس می‌کنند. این همدلی 70 درصدی مهم‌ترین آمار منتشر شده است. مهم‌تر از همه اینکه رهبر عنوان کردند که باید حرف این افراد شنیده شود.

وی افزود: جامعه‌ای از اسلام و انقلاب درست شده که بخش مهمی از مردم چنین حسی دارند که جذب و هضم جامعه نشده‌اند در صورتی که قوه هاضمه انقلاب اسلامی بسیار وسیع و بالا بوده است. اکنون ساده‌ترین انتقادها نیز تحمل نمی‌شود. دولت پگونه می‌خواهد از سرمایه اجتماعی استفاده کند در حالی که جامعه به او بی‌اعتماد شده است.

اصغرزاده با اشاره به اینکه این حس در مردم ایجاد شده که دولت برای آن‌ها کاری نمی‌کند، خاطرنشان کرد: مردم تنها دولت را آقای روحانی و قوه مجریه نمی‌دانند بلکه قاضی، سرباز، پاسدار، سپاهی، امنیت و روحانیت نیز دولت است. از نظر مردم کل حکومت یکپارچه است. شکاف دولت و ملت در حال رسیدن به وضع فجیع و شکننده‌ای است. اگر مردم اعتماد خود را به حکومت از دست دهند حتی اگر حکومت دینی باشد، ابتدا دین آسیب می‌بیند.

وی ادامه داد: هم اصولگرایان و هم اصلاح‌طلبان باید در یک مدار گفت‌وگو به اصول اساسی انقلاب برگشت کنند تا شاید مردم به وضعیت باثباتی بازگردند در غیر این صورت همواره بخشی از جامعه ناراحت و نگران است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: