• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-19786-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام‌نور مطرح کرد؛

«گیاهان دارویی» ظرفیتی برای مقابله با بیکاری و بحران آب در کشور

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام‌نور گفت: گیاهان دارویی از ظرفیت‌های بی‌بدیل کشور محسوب می‌شوند و ما می‌‌توانیم با این گیاهان، ریشه بیکاری را از بین ببریم و بحران آب را با یک مدیریت صحیح پشت سر بگذاریم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر محمدعلی کریمی امروز در کنفرانس بین‌المللی علوم کشاورزی، گیاهان دارویی و طب سنتی که در مرکز مجموعه بین‌المللی سپاد مشهد برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه پیام نور در راستای اشتغال و ثروت آفرینی حرکت های خوبی داشته و با راه‌اندازی سه مرکز نوآوری در تهران، مشهد و شیراز بستر لازم را برای این رویکردها را فراهم کرده است.

وی، گیاهان دارویی را در زمره ظرفیت های کشور دانست و ادامه داد:  ایران دارای تنوع ظرفیتی بسیاری است که گیاهان دارویی از جمله آن‌ها محسوب می‌شوند و خراسان بزرگ نیز مجموعه عظیم از ظرفیت‌ها را داراست و به تنهایی می تواند کل کشور را مدیریت کند. 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام‌نور با بیان اینکه ما تنها نگران انقراض یوزپلنگ نیستیم، بلکه نگران انقراض برخی از گونه‌های گیاهی نیز باید باشیم، تصریح کرد: پادشاه گیاهان دارویی یونجه است، که ما فقط به عنوان خوراک دام به آن نگاه می کنیم در حالی‌که در سایر کشورها نظیر هندوستان به ظرفیت‌های دارویی آن توجه زیادی شده است.

کریمی با اعلام اینکه  60 نوع عقرب در کشور وجود دارد، تصریح کرد: امروزه از فروش زهر عقرب و مار درآمد بسیاری به دست می‌آید و می‌توان آن‌ها را ظرفیت مطلوبی برای اشتغال‌زایی دانست.هر گرم زهر عقرب بین 4 تا 8 میلیون تومان فروش می‌رود‌.

وی گفت: 500 شرکت دانش بنیان سال 95 در کشور وجود داشت، اما این تعداد مطلوب نیست؛ ما زمانی می توانیم خوشحال باشیم که این رقم افزایش یابد تا افراد جویای شغل را این شرکت‌ها در خود جای دهند. 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام‌نور بیان کرد: ما سال گذشته 400 میلیون دلار صادرات گیاهان دارویی داشتیم که زعفران بیشترین سهم را از آن به خود اختصاص داده است. اما هدفگذاری و برنامه‌ریزی شده است که این مبلغ به 2 میلیارد دلار برسد.

کریمی گفت:  گیاهان دارویی از پتانسیل بالایی برخوردار هستند و حتی هزاران شرکت دانش بنیان با همین رویکرد می‌توانند در استان خراسان شکل گیرند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: