• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-17490-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

شهردار کاشمر:

پرداخت یارانه به مینی‌بوس‌هایی که نقاط کم برخوردار را خدمات‌دهی کنند

شهردار کاشمر از پرداخت یارانه به مینی‌بوس‌های بخش خصوصی که تمایل داشته باشند در حوزه حمل‌ونقل عمومی ورود کرده و نقاط کم برخوردار و غیر برخوردار این شهر را پوشش دهند، خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، جعفر سلیمانی امروز 25 بهمن‌ماه در جلسه علنی شورای شهر با بیان اینکه در تلاش هستیم سامانه حمل و نقل مینی‌بوس را در نقاط کم برخوردار و غیر برخوردار فعال کنیم، گفت: به‌رغم تمامی مشکلاتی که حمل‌ونقل عمومی دارد اما تاکسی‌ها دیگر مورد هیچ‌گونه حمایت دولتی نبوده و مشوق و یا یارانه‌ای از سوی دولت دریافت نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه تاکسی‌ها از پوشش خدمات پشتیبانی خارج شده‌اند، تمرکز تاکسی‌ها در بافت مرکزی را از جمله مشکلات جدی دانست و افزود: متأسفانه فرهنگ تمرکز تاکسی‌ها در بافت مرکزی از چندین دهه قبل نهادینه شده است.

شهردار کاشمر با اعلام اینکه تاکسی‌ها تنها در چهار خیابان اصلی خدمات ارائه می‌دهند، اظهار کرد: پیشنهاد شده برای پوشش حمل‌ونقل عمومی در نقاط غیر برخوردار از مینی‌بوس استفاده شود.

وی با بیان اینکه مقرر شده به هشت مسیر غیر برخوردار خدمات حمل و نقل عمومی ارائه شود، عنوان کرد: با توجه به اینکه 25 دستگاه مینی‌بوس شهرداری در گذشته واگذار شده و اکنون خود شهرداری مینی‌بوسی در اختیار ندارد و از سویی بازده زمانی تعهد هفت ساله مینی‌بوس‌ها جهت سرویس‌دهی نیز به اتمام رسیده و نیروهای آزاد تلقی می‌شوند به همین خاطر نظمی در سرویس‌دهی ندارند.

سلیمانی با اعلام اینکه برای خدمات‌دهی به نقاط کور باید استقرار ناوگان حمل‌ونقل جدید داشته باشیم که طی چند سال اخیر دولت یارانه‌ای به اتوبوس و مینی‌بوس اختصاص نمی‌دهد، افزود: رویکرد شهرداری این است که با کمک بخش خصوصی و با اعطاء یارانه‌هایی بتوانیم از مینی‌بوس‌های بخش خصوصی برای خدمات‌دهی به نقاط کور استفاده کنیم.

 وی با اشاره به اینکه براساس کار کارشناسی که صورت خواهد گرفت مشوق‌ها و یارانه‌هایی بین 500 هزار تومان و بالاتر پرداخت خواهد شد تا بتوانیم خط مینی‌بوس‌رانی را برای نقاط کم برخوردار برقرار کنیم، بیان کرد: در حوزه رسیدگی به شکایات مردم سازمان حمل‌ونقل و کمیته انضباطی در این حوزه فعالیت جدی داشته و اگر شکایاتی باشد رسیدگی می‌شود.

شهردار کاشمر گفت: اگر شهروندی در خصوص گرفتن اضافه کرایه شکایتی داشته باشد سازمان حمل و نقل و سامانه 137 شهرداری پاسخگو خواهد بود و برخوردهای لازم صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه هرچند 400 تاکسی داریم اما با مشکلات بسیاری مواجه هستند، بیان کرد: هر تاکسی‌دار با هزینه و سرمایه‌ای که کرده و هزینه خود با 10 ساعت کار به طور خالص 30 هزار تومان در روز درآمد ندارد.

نمی‌توانیم به شرکت گاز یارانه بدهیم

شهردار کاشمر در ادامه به هزینه آسفالت شکافی‌هایی که گفته می‌شود به یکی از مشکلات شرکت گاز تبدیل شده است، اشاره کرد و گفت: هزینه آسفالت شکافی‌ها براساس فهرست بهای سازمان مدیریت برنامه‌ریزی حفاری دریافت می‌شود.

وی بابیان اینکه شرکت گاز حتی حاضر نیست یک ریال قیمت آسفالت شکافی را بالا ببرد، افزود: قیر از تن 250 تومان به یک‌میلیون و  تومان500 رسیده و به نوعی 60 برابر افزایش یافته اما شرکت گاز قیمت آسفالت شکافی را تنها چهار برابر افزایش داده است.

سلیمانی با اشاره به اینکه متر طولی 28 هزار تومان برای شهرداری حفاری می‌کنند، عنوان کرد: برای جبران این خسارت‌ها باید از شهروندان تأمین هزینه کنیم.

وی با اعلام اینکه قیمتی که اعلام کرده‌ایم مربوط به سال 93 است و اگر بخواهیم براساس قیمت سال جاری هزینه آسفالت شکافی را حساب کنیم دو برابر قیمت فعلی است، بیان کرد: متأسفانه شرکت گاز برای سودآوری ادبیات خاصی دارد.

شهردار کاشمر با بیان اینکه چون جمعیت بالای 100 هزار نفر هستیم باید قیر مورد نیاز را از بورس خریداری کنیم اما سهمیه قیر شهرهایی با جمعیت زیر 50 هزار نفر رایگان است، افزود: نمی‌توانیم به این شرکت یارانه بدهیم.

به زودی 6 پارک محله‌ای در کاشمر به بهره‌برداری می‌رسد

در ادامه جلسه مسئول واحد معماری شهرداری کاشمر با بیان اینکه نزدیک به 100 هزار متر مربع در سطح شهر کاشمر فضای سبز و پارک وجود دارد، افزود: مقداری از این 100 هزار متر مربع طراحی و در حال اجرا و اتمام است و طرح‌های برخی دیگر از پارک‌ها براساس اولویت در دست تهیه است.

احسان فخرایی با اشاره به اینکه پارک دانش با 16 هزار مترمربع در حال انجام است، بیان کرد: فاز اول این پارک از پیشرفت فیزیکی 15 درصدی برخوردار است.

وی با اعلام اینکه تاکنون کف‌سازی، جداره‌سازی و خاک‌ریزی فضای پارک دانش آنجام شده است، افزود: در تلاش هستیم از هفته آینده فاز دوم و سوم این پارک را آغاز کنیم.

مسئول واحد معماری شهرداری کاشمر همچنین از پایان خاک‌ریزی چندین پارک خطی دیگر و شروع به کار احداث فضای سبز خبر داد و گفت: پارک منطقه محروم حسین‌آباد با 2500 متر به زودی به اتمام می‌رسد.

وی با بیان اینکه به زودی 6 پارک محلی به بهره‌برداری خواهد رسید، به مشکلات تأمین آب مورد نیاز پارک‌ها اشاره کرد و افزود: برای دریافت امتیازهای مورد نیاز شرکت آب و فاضلاب شهری همکاری ندارد.

فخرایی با اشاره به اینکه تأمین فضای سبز پارک‌های محله‌ای منوط به امتیاز آب است، گفت: اگر آبی برای آبیاری فضای سبز نداشته باشیم با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم بود.

وی در ادامه با اعلام اینکه پارک بلوار جانبازان برای پارک بانوان پیشنهاد شده است، عنوان کرد: سایت موجود از موقعیت بسیار خوبی برای بانوان برخوردار است.

مسئول واحد معماری شهرداری کاشمر با بیان اینکه در اطراف پارک ساختمانی با تراکم بالا نیست که کسی بخواهد به داخل پارک تسلط داشته باشد، بیان کرد: در اطراف پارک معبرهای 10 و 12 متری وجود دارد.

وی گفت: هرچند این منطقه را به نام گورستان قدیم می‌شناسند اما برای پارک باید اسم مناسبی انتخاب شود.

 میدان بار فعلی زیبنده شهر نیست

در ادامه جلسه یکی از اعضاء شورای شهر به وضعیت میدان بار کاشمر اشاره کرد و گفت: براساس آخرین جلسه‌ای که در خصوص این میدان گرفته شد مقرر گردید بازدیدهایی از چند میدان بار شهرهای دیگر در داخل و خارج از استان در خصوص اطلاع از نحوه فعالیت صورت گیرد.

یعقوب گل محمدی با بیان اینکه میدان بار فعلی زیبنده شهر نیست، عنوان کرد: کاربری که در گذشته برای میدان بار احداث شده اکنون جوابگو نیست.

وی با اعلام اینکه حتی اگر لازم باشد زمینی کوچک‌تر باید تهیه شود اما کاربرد بیشتری داشته باشد، افزود: در طی ده روز آینده این بازدید انجام خواهد شد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: