• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-17690-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره کتابخانه عمومی کاشمر:

شهرستان‌های استان دارای کتابخانه سیار می‌شوند

رئیس اداره کتابخانه عمومی کاشمر از تصویب خریداری و راه‌اندازی کتابخانه سیار در شهرستان‌های خراسان‌رضوی از محل بودجه تملک دارایی و بودجه ماده 180 در انجمن کتابخانه‌های استان خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرضا بدیع زادگان ظهر امروز 25 بهمن‌ماه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی کاشمر که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه با تلاش مسئولان و خیرینی که در امر کتابخوانی دخیل هستند توانسته‌ایم موفقیت‌های خوبی را در سطح استان به دست بیاوریم، افزود: وقتی کاشمر را با سایر شهرها مقایسه می‌کنیم در شاخص زیربنا دستاوردهای بسیار خوبی را در دولت تدبیر و امید به دست آورده‌ایم.

وی با اعلام اینکه در شاخص زیربنای کتابخانه در سال 91 دارای 3313 مترمربع فضای کتابخانه بودیم به‌طوری‌که به ازای هر 100 نفر 2.11 مترمربع کتابخانه داشتیم، عنوان کرد: با احداث و راه‌اندازی کتابخانه‌های جدیدی که در این سال‌ها از سوی نهاد کتابخانه‌ها مجوز فعالیت صادرشده است زیربنای کتابخانه‌ها در کاشمر با افزایش دو برابری به 5900 مترمربع رسیده است و در حال حاضر به ازای هر 100 نفر 3.5 مترمربع فضای کتابخانه داریم.

رئیس اداره کتابخانه عمومی کاشمر با اشاره به اینکه کتابخانه‌هایی هم هستند که هنوز به دلایل مختلف موفق به دریافت مجوز از نهاد کتابخانه‌های عمومی نشده‌اند، بیان کرد: کتابخانه مغان، عارف آباد، محمدیه و جهاد کشاورزی کاشمر از جمله کتابخانه‌هایی هستند که هنوز مجوز نگرفته‌اند و جزء کتابخانه‌های زیرمجموعه نهاد محسوب نمی‌شوند.

بدیع‌زادگان با بیان اینکه در چهار سال گذشته متراژ کتابخانه‌های عمومی شهرستان کاشمر دو برابر شده است، افزود: تا زمانی که در حوزه سخت افزاری رشد نداشته باشیم نمی‌توان انتظار رشد در حوزه نرم افزاری را داشت.

رئیس اداره کتابخانه عمومی کاشمر همچنین تعداد کتب موجود در کتابخانه‌های کاشمر در سال 1391 حدود 121 هزار جلد اعلام کرد و گفت: با راه‌اندازی کتابخانه‌های جدید و افزایش کتب اهدایی از سوی ناشران تعداد کتاب‌های کتابخانه‌های کاشمر با دو برابر افزایش به 250 هزار جلد رسیده است.

وی با تأکید بر این‌که تعداد اعضای کتابخانه‌های کاشمر از 17 هزار نفر در سال 91 به 26 هزار نفر در سال جاری افزایش‌یافته است، اظهار کرد: شاخص عضویت در کتابخانه‌های کاشمر در سال 1391 حدود 11 درصد جمعیت بوده که این رقم در سال جاری به 18 درصد رسیده است.

رئیس اداره کتابخانه عمومی کاشمر تأثیر راه‌اندازی کتابخانه در مناطق روستایی را بسیار مثمر ثمر دانست و گفت: راه اندازی کتابخانه در روستاها موجب می‌شود کودکان روستایی آینده خوبی داشته باشند.

بدیع زادگان ارتقاء تراز تحصیلی و تغییر در رفتار دانش آموزان روستایی را از مزایای راه‌اندازی کتابخانه دانست و عنوان کرد: اگر بتوان در روستاهای با جمعیت بالا کتابخانه راه‌اندازی کرد تاثیرات بسیاری خواهد داشت.

رئیس اداره کتابخانه عمومی کاشمر در ادامه از راه‌اندازی کتابخانه سیار از ابتدای سال آینده خبر داد و افزود: با توجه به این‌که مینی‌بوس موردنیاز از سوی انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان خریداری‌شده بود در سال جاری موفق شدیم با اخذ مجوز فعالیت و جذب نیرو شرایط راه‌اندازی آن را فراهم کنیم و از ابتدای سال آینده با فعال شدن کتابخانه سیار، هفت روستایی که از نعمت کتابخانه محروم هستند، تحت پوشش قرار می‌گیرند.

وی همچنین با بیان اینکه در انجمن کتابخانه‌های استان خریداری و راه‌اندازی کتابخانه سیار برای هریک از شهرستان‌ها از محل بودجه‌های تملک دارایی و ماده 180 به تصویب رسیده است، بیان کرد: با توجه به این‌که در برخی ادارات مینی‌بوس‌های وجود دارد که به دلیل عدم استفاده در پارکینگ‌ها نگهداری می‌شود این آمادگی را داریم با واگذاری حق انتفاع آن برای یک مدت مشخصان را تجهیز و به‌عنوان یک کتابخانه سیار استفاده کنیم.

بدیع‌زادگان با اعلام اینکه در ستاد بازآفرینی احداث یک کتابخانه برای منطقه حسین‌آباد و یک کتابخانه سیار برای مناطق پنجگانه در نظر گرفته شده است، به طرح موضوع کاندید شدن کاشمر به‌عنوان پایتخت کتاب ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که در زمینه شاخص‌ها نسبت به بسیاری از شهرستان‌ها وضعیت مطلوب‌تری برخوردار هستیم قطعا با برنامه‌ریزی و انجام یکسری اقدامات نظیر استفاده از کتاب در المان‌های شهری و ضرورت توجه به جایگاه کتاب می‌توانیم سال آینده به‌عنوان یکی از کاندیداها در این عرصه قرار گیریم.

وی با بیان اینکه اگر از هم اکنون برنامه ریزی شود کاشمر می‌تواند کاندید پایخت کتاب شود، بیان کرد: در المان‌های نوروزی به موضوع کتاب و لزوم ترویج نهادینه کردن فرهنگ کتاب‌خوانی باید توجه کنیم.

رئیس اداره کتابخانه عمومی کاشمر همچنین افزود: 17 اسفند سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی است بنابراین تلاش می‌کنیم با راه‌اندازی تور کتابخانه گردی برای مسئولان در سطح کتابخانه‌های شهرستان زمینه را برای آشنایی بیشتر مسئولان از ظرفیت و پتانسیل کتابخانه‌های فراهم کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: