• شنبه ۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-1987-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

/روی خط تئاتر/

رضا صابری تئاتر رئال اجتماعی می‌نویسد

رضا صابری نمایش‌نامه‌ای رئالیستی با موضوعات اجتماعی می‌نویسد.

این نویسنده و کارگردان تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: در حال نگارش تئاتری جدید با نگاهی به رمان‌ «ابلوموف» به نویسندگی گنچاروف هستم که فضایی رئالیستی دارد و به اوضاع و احوال مردمان ما می‌پردازد و اجتماع و دغدغه‌ها و دلواپسی‌های مردم را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌هایی که در حال انجام آن هستیم در خرداد ماه سال آینده و ایام بعد از ماه مبارک رمضان، ان‌شاالله این نمایش را روی صحنه خواهیم برد. 

وی افزود: من کار شنا در آتش را در سال جاری پس از سال‌ها به اجرا رساندم که اتفاق خوبی بود و با وجود اینکه به نظر می‌رسید که این نمایش با توجه به قدیمی‌ بودن متن آن کمی با چالش روبه‌رو باشد اما با استقبال خوب اهالی فرهنگ و هنر مواجه شد که این مساله برای ما ارزشمند بود. 

صابری عنوان کرد: با وجود اینکه متن آن نمایش مربوط به 24 سال قبل بود دغدغه‌هایی در خصوص نحوه استقبال از آن به درستی مطرح بود اما خوشبختانه با همکاری اهالی تئاتر استقبال خوبی از اثر انجام شد که اتفاق خوبی بود.

وی ادامه داد: امشب به تماشای تئاتر «من کدامم» اثر کمال‌الدین غراب نشستم ایشان هنرمندی است که آثاری را در حوزه تئاتر مبتنی بر آثار دکتر شریعتی نوشته‌ است و این دغدغه همچنان در ایشان پایدار است که این مساله اتفاق خوبی به شمار می‌رود. 

صابری تصریح کرد: من کدامم نیز در راستای آثار سابق ایشان قرار داشت و همان دغدغه‌ها را مطرح می‌کرد که  امری ارزشمند است. 

این نویسنده و کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: این گونه آثار کارهای فلسفی هستند که ورود به آنها سخت است و دریافت آن مفاهیم نیز برای مخاطب عادی کاری سخت به شمار می‌رود. و پیشنهاد من به آقای غراب این است که اگر بتوانند این آثار را کمی ساده‌تر مطرح کنند قطعا مخاطب عادی نیز بهتر و بیشتر می‌توانند با این آثار ارتباط برقرار کند.

وی گفت: در حال حاضر ارتباط‌گیری مناسب با این گونه آثار مستلزم شناخت داشتن نسبت به مسائل فلسفی و اندیشه‌های دکتر شریعتی است که البته بسیار خوب و مفید است. 

صابری بیان کرد: این چهارمین اثری است که من از آقای غراب می‌بینم و ایشان از تئاتری‌های قدیمی خراسان ما به شمار می‌روند که طی سالیان متمادی کارهای مختلفی را در جهاددانشگاهی اجرا کرده‌اند و ما نیز همواره به تماشای این‌آثار نشسته‌ایم و از آنها لذت بردیم.

این نویسنده و کارگردان تئاتر در خصوص نحوه مطرح کردن مفاهیم انتزاعی در قالب هنرهای نمایشی مانند تئاتر، عنوان کرد: تئاتر ابزارهای دارد که استفاده از آنها در نمایش‌هایی با رنگ و بوی فلسفی کمرنگ است مانند رنگ، طرح و عملیات‌های نمایشی و در کنار آن ارتباط‌ها، گفت‌وگوها و گفتمان‌های نمایشی.

وی ادامه داد: اما این تئاتر بیشتر دیالوگ ‌محور است و این مساله ارتباط با نمایش را برای مخاطب کمی سخت می‌کند و به نظر می‌رسد که اگر از ابزارهای نمایشی بیشتری در این گونه کارها استفاده شود ما شاهد آن خواهیم بود که مخاطبی که در شرایط عادی به راحتی نمی‌تواند با متون فلسفی ارتباط برقرار کند در قالب این نمایش به این مهم دست پیدا می‌کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: