• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-3014-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

چرا تعداد جلسات علنی شورای شهر مشهد کم است؟

با وجود انتظارات فراوان مردم مشهد از منتخبان خود، شورای اسلامی شهر مشهد در 6 ماه گذشته تنها 15 جلسه علنی برگزار کرده که این موضوع به انتقاداتی از عملکرد ضعیف و حتی شائبه کم‌کاری ساکنان جدید تالارشهر منجر شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، اول شهریورماه بود که پس از تأخیرهای فراوان بالأخره پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا به طور هم‌زمان در کشور آغاز به کار کرد. در مشهد نیز لیست امید که با شعار تغییر توانسته بود با پشت سر گذاشتن لیست‌های رقیب، قاطعانه به شورا راه پیدا کند، کار خود را به طور رسمی آغاز کرد و امید به تغییرات ملموس در دل شهر خسته از منازعات سیاسی شورای شهر پیشین زنده شد.

باید پذیرفت عملکرد ضعیف، سیاسی و یک‌سویه مدیریت شهری گذشته انتظارات را از تیم جدید بسیار بالا برده، اما عملکرد مدیریت شهری اصلاح‌طلب نیز تا این‌جا ‌قدری کُند و پایین‌تر از انتظارات و حتی ضعیف‌تر از عملکرد سایر کلان‌شهرهای کشور بوده است، با این حال مشهدی‌ها هم‌چنان امیدوارانه تغییر را انتظار می‌کشند.

در حالی که در 6 ماه گذشته شوراهای شهرهایی هم‌چون اصفهان، شیراز و تبریز حدود 30 جلسه علنی و شورای شهر تهران بیش از 40 جلسه برگزار کرده‌اند، شورای شهر مشهد تنها 15 جلسه علنی برگزار کرده که نسبت به معضلات و مشکلات عظیم این کلان‌شهر که هرکدام نیازمند سلسله جلساتی در سطح مدیریت شهری‌اند بسیار ناچیز است و این خود به گسترش انتقادات از مدیریت ضعیف اصلاح‌طلبان در مشهد و حتی رواج شائبه کم‌کاری و عملکردی در حد رفع تکلیف انجامیده است.

با این وجود عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد معتقد است بر اساس قانون تعداد جلسات علنی پنجمین دوره شورای شهر کم‌ نبوده و کم بودن تعداد جلسات علنی شورای شهر مشهد نسبت به سایر کلان‌شهرهای کشور به دلیل برگزاری کیفی جلسات است.
   
شهناز رمارم در گفت‌وگو با ایسنا، در این خصوص، اظهار کرد: بر اساس قانون، شوراهای شهر باید در ماه حداقل دو جلسه علنی داشته باشند که ما در شورای شهر مشهد تاکنون بیش‌تر از این تعداد جلسه علنی داشته‌ایم، یعنی در واقع ما باید تا پایان اسفندماه 14 جلسه داشته باشیم که در روز دوشنبه شانزدهمین جلسه علنی را برگزار خواهیم کرد، بنابراین از قانون عقب نیستیم.

وی ادامه داد: از آغاز شورای پنجم تاکنون دوشنبه هر هفته نشست‌هایی با حضور تمام اعضا برگزار شده که در این میان آن دسته از دستورجلساتی که طبق قانون باید در صحن علنی به تصویب برسد در جلسات علنی که تقریباً یک هفته در میان برگزار می‌شود بررسی و تصویب شده است اما برخی از این نشست‌ها که به بررسی وضعیت موجود، گزارش‌دهی شهرداری یا هم‌اندیشی و هم‌فکری اختصاص داشته و در آن قانونی تصویب نشده که نیازمند جلسات علنی باشد، به صورت غیرعلنی برگزار شده است.

رمارم با بیان این‌که «در روزهای اول آغاز به کار شورای پنجم طرح‌ها و لوایح فراوانی به شورا آمده است»، تصریح کرد: قرار نیست هر طرح و لایحه‌ای که به شورا می‌آید بلافاصله تبدیل به قانون شود و برای آن صحن علنی تشکیل شود.

وی با اشاره به این‌که «بنای ما بررسی کارشناسی لوایح پیش از طرح در جلسات علنی است»، خاطرنشان کرد: بر این اساس طرح‌ها و لوایح در پیش‌جلسه‌های رسمی بررسی می‌شوند تا یک طرح پخته به صحن علنی بیاید. لذا طرح و لایحه‌ای که روی آن کار کارشناسی انجام شده باشد، نداشته‌ایم که نیازمند طرح و تصویب در جلسه علنی باشد.

عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد یادآور شد: شاید تعداد جلسات علنی شورای شهر مشهد در مقایسه با شورای شهر تهران و شوراهای قبلی کم باشد، اما یکی از دلایل آن، این است که ما به برگزاری جلسات کیفی فکر می‌کنیم، یعنی برای ما  کیفیت جلسات علنی بیش‌تر از کمیت آن مهم است.

وی افزود: هدف ما این است که با کار کارشناسی بیش‌تر مصوبه‌ای تصویب کنیم تا دردی از این شهر دوا کند. ما می‌توانیم هر روز یک طرح به شورا ببریم و یک قانون تصویب کنیم؛ قوانینی پشت سر هم و موازی مصوبات قبلی که موضوع فعلی شهر نیستند، می‌توانند هر روز وجود داشته باشند، اما این عملرد چه دردی از شهر دوا می‌کند؟

با وجود توجیهات منطقی اعضای شورای اسلامی شهر در مورد چرایی کم‌ بودن جلسات علنی در مشهد، باید توجه داشت که ادامه همراهی و پشتیابی افکار عمومی از عنوان پرمسئولیت «لیست امید» در گرو پویایی و برون‌داد بیش‌تر اقدامات آنان در فضای شهر است.

حل مشکلات روزمره کلان‌شهری همچون مشهد از یک سو و سامان‌دادن به حجم بالای ناکارآمدی‌ها و حواشی ایجادشده در دوره پیشین مدیریت شهری از سوی دیگر وظیفه سنگینی بر دوش شورای پنجم قرار داده و نیازمند تلاشی مضاعف در مشهد است. شهری تشنه امید و نیازمند خدمت؛ در زمانه‌ای که عمرامید و فرصت خدمت کوتاه و اندک است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: