• دوشنبه ۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-3087-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر:

حواشی استقبال از بهار 97 معطوف به تیم سابق شهرداری است

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر گفت: حواشی استقبال از بهار 97 معطوف به تیم سابق شهرداری است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، احسان اصولی در حاشیه شانزدهمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالار شهر برگزار شد، در پاسخ به خبرنگار ایسنادر خصوص حواشی جشنواره‌ نوروزی خانه بهار، اظهار کرد: یک رویدادی در شهر مشهد چند سالی این که اتفاق  می‌افتد در آستانه فصل بهار برنامه‌هایی انجام شد که مورد استقبال مردم هم قرار گرفت. چیزی حدود ۱۰ سال از آن گذشته و در طول این مدت فرایند تکمیلی و تکامل یافته ای را در این رویداد ندیدیم. 
 
وی ادامه داد: با مقایسه  روند برگزاری  این رویداد از ابتدا تاکنون مشاهده می‌شود که تفاوت چندانی در آن رخ نداده است. 
 
اصولی با بیان اینکه مدیریت شهری باید این حساسیت را داشته باشد که چه چیزی در فضای شهری به خورد مردم می‌دهیم، تصریح کرد: همانگونه که در حوزه های دیگر متولیان امر مسئول آنچه به مردم ارایه می‌دهند هستند، ما نیز در مورد آنچه که در معرض دید مردم قرار می‌دهیم هم مسئولیم و بایستی سنجش های لازم را داشته باشیم که کار و اثری که در شهر قرار می‌دهیم واجد یک کار فاخر هنری باشد. 
 
وی خاطرنشان کرد: اینکه ما صرفا پول مردم را که در اختیار شهرداری است را صرف یکسری کارهای کارتونی و فانتزی که خیلی واجد شرایط هنری نیست قرار دهیم  آن هم در اختیار افراد محدود و در یک فضای بسته این کاملا مورد انتقاد ما بوده و هست. 
 
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه ما از ابتدای کار بر لزوم ایجاد تغییر در این فضا و مشاهده شفافیت، فضای باز حضور هنرمندان و ارتقای کیفی کارهای عرضه شده تأکید کردیم، عنوان کرد: به هر حال ما همچنان در دوران گذار هستیم و کماکان بسیاری از عوامل اجرایی به خصوص در حوزه فرهنگی اجتماعی با رویکرد گذشته کارها را دنبال می‌کردند. 
 
وی افزود: با این شرایط فراخوانی آماده شد و ما در آن فراخوان نظراتی را دایم، یکی از تأکیدات ما این بود که صرفا به یک بخش هنری تکیه نکنیم، هنر جنبه‌ها و شاخه‌های مختلفی دارد و هنر تجمسی و آن هم المان موقت شهری نباید تمام سهم بودجه استقبال ازبهار ما را به خود اختصاص دهد. لذا در فراخوان هم مشاهدهدشد که بخش المان‌های موقت شهری یک بخش کوچکی شد و بخش گل و گل‌آرایی را توجه خوبی کردیم. هنرهای دیگر مانند هنر موسیقی و تئاتر خیابانی را دیدیم و بر اساس قوانین و مجوزهای ارشاد قرار دادیم. بازی‌های بومی‌محلی را دیدیم. مشارکت مردم در این طرح دیده شد، لذا یک محدودیت مالی از لحاظ منابع و نحوه توزیع آن در بخش‌های مختلف به وجود آمد.

اینکه اثر فردی 10 سال پیاپی برگزیده شود؛ طبیعی نیست

اصولی عنوان کرد: پیش از این تمام منابع طرح استقبال از بهار به المان‌های موقت شهری اختصاص می‌یافت، اما ما این را تقسیم کردیم که این مورد انتقاد بعضی از کسانی است که فرآیندهایی که برای انتخاب آثارشان طی می‌کردند فرآیندهای سالمی نبوده است. برای نمونه در 10 سال گذشته کارهای عده محدودی همواره برنده می‌شده است و این نمی‌تواند یک اتفاق باشد. در حال حاضر نیز دوباره همان افراد برنده می‌شوند و ما به این موضوع انتقاد داریم.

مدیریت شهری جدید نقشی در تعیین هیات داوران «خانه بهار» نداشته است

وی با اشاره به اینکه مدیریت شهری جدید نقشی در تعیین تیم داوران جشنواره نداشته است، بیان کرد: با توجه به این که زمان داشت از دست می‌رفت و ماچاره‌ای نداشتیم و این کار با همان تقویم زمانی که از پیش تعیین شده بود به پیش می‌رفت و ما گام به گام سعی کردیم تغییراتی که مد نظرمان بود و می‌دانیم مد نظر مردم  و عموم هنرمندان است را در این قصه انجام دهیم. با توجه به اینکه زمان داشت از دست می‌رفت این افراد بسیاری از کارها مانند فراخوان‌ها و ترکیب هیأت داوران و...  را جلوتر انجام داده بودند. و هر زمان که ما بر لزوم انجام تغییرات تأکید می کردیم با این جواب که زمان نداریم و اگر بخواهیم کارهای جدیدی انجام دهیم در نوروز شهر بدون المان می‌ماند؛ مواجه می‌شدیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی با بیان اینکه با این پاسخ‌ها سعی در عقب راندان ما داشتند، تصریح کرد: علی رغم این موضوع ما روی این کار ایستادیم و خود آقای شهردار مستقیم روی این موضوع ایستادگی کرد. در واقع این تیمی که از ما انتقاد می‌کنند خودشان این فراخوان را نوشته‌اند و خودشان این کار را به پیش بردند.

وی ادامه داد: پس از انجام داوری‌ها با دیگر با یکسری المان‌هایی که شکل فانتزی و کارتونی داشتند مواجه شدیم. اینکه شما یک دوچرخه یا یک قابلمه را بزرگ کنیم که یک کار هنری نیست و هیچ استاد هنرمندی این را یک کار هنری نمی‌داند. هنگامی که ما با بسیاری از اساتید به نام در انجمن هنرهای تجسمی بحث می‌کردیم این افراد معتقد بودند که بسیاری از این کارهایی که طی سال‌های گذشته انجام شده مناسب پارک‌های کودک و نوجوان بوده است.

اصولی با تأکید بر این که انتخاب المان ها توسط ما نبوده و نتیجه داوری است که شکل گرفته است، تصریح کرد: در سایر بخش‌های جشنواه تمام آنچه انتخاب شده آمده است، تنها در المان‌های موقت با توجه به شرایط اقتصادی و رکودی که با آن مواجه هستیم بر اساس اولویت‌هایی که خود دبیر جشنواره و هیأت داوران داده بودند با این افراد قرارداد بستیم و اینگونه نیست که با بقیه قرار داد نبندیم بلکه اعلام کردیم که در حال با توجه به شرایط مالی که داریم و با توجه به پهنه و گستره‌ای که کار انجام می‌دهیم اگر تحقق پیدا کرد ما از این آثار نیز استفاده می‌کنیم.

وی با بیان این که 49 اثر انتخاب شده مربوط به 20 نفر است، خاطرنشان کرد: از آن تعداد کارهای حدود 6 نفر انتخاب شده و برای 12 نفر یک شهر 3 میلیون و 200 هزار نفری با این همه هنرمند و استاد و سابقه فرهنگی هنری دارند ما را نگاه می‌کنند. ما 1150 اثر از 520 هنرمند دریافت کردیم و کارهای آن‌ها توسط هیأت داورانی که در این سیستم قرار گرفته بود رد شده است. آن‌ها هیچ کدام اعتراض ندارند و اتفاقی که افتاده چیزی حدود 12 نفر با توجه به دسترسی‌ها و ارتباطاتشان فضاسازی‌هایی درست می‌کنند که شهرداری دارد با کل هنرمندان برخورد می‌کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه این تیم در خصوص حضور تیم داوران از تهران مقاومت کردند و این باند نگذاشتند که این کار اتفاق بیفتد، اظهار کرد: در طی 10 سال تنها آثار 10 هنرمند در شهر ارائه می‌شود آیا سایرین هنرمند نیستند؟

وی ادامه داد: درحالی که ما هنرمندانی داریم که کارهایشان در مشهد رد شده و در سایر شهرها کار شده است، معدود افرادی هستند که کارهای تکراری آن‌ها هرساله در سطح شهر نصب می‌شود. حتی این افراد کاری که در مسابقه تأیید نشده را از ماه‌ها قبل اجرا کرده‌اند.

اصولی تصریح کرد: ما کاملا از فعالیت‌ها و تصمیماتی که آقای شهردار می‌گیرند صددرصد حمایت می‌کنیم و روش درستی را در پیش گرفته‌اند. ما در ۶ ماه گذشته با انبوهی از مشکلات و مسائل مواجه شدیم و در این‌جا تا آمدیم به این مافیا دست زدیم و منافعش در خطر قرار گرفته و اعتراض می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: برای نمونه فردی آمده و می‌گوید من بابت این پولی که از شما می‌گیرم برنامه زندگی خود را چیده‌ام. ما می‌گویبم اگر تو قرار بوده داوری شده و احتمالا رد شوی بر چه اساسی زندگی خود را روی این پول بستی؟ ما به این فضا اجازه نمی‌دهیم و با این فضا و جوسازی‌ها ما کوتاه نمی‌آییم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر عنوان کرد: در طی این سالها بسیار به هنرمندان مشهدی جفا می‌کردند و تنها یک عده افراد نزدیک به خودشان و افرادی تعریف شده امکان حضور می‌یافتند. در همین هیأت داوران نگاه میکنی یک جمع ۲۰ نفره برنامه‌ریزی کردند المان درست می‌کنند و بعد می‌گویند ما هنرمندان مشهدیم. من از هنرمندان مشهد تقاضا می‌کنم اعلام کنند که آیا از این وضعیت رضایت دارند؟

اصولی گفت: در مجموع این وعده را به مردم می‌دهم که ما امسال نوروز و استقبال از بهار متفاوت و کیفی خواهیم داشت.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: