• دوشنبه ۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-3187-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

دبیر جشنواره خانه بهار:
شرمنده‌ام که اختیارات لازم را ندارم

.دبیر جشنواره خانه بهار گفت: شرمنده‌ام که اختیارات لازم را برای پیگیری مسائل و اعتراضات هنرمندان ندارم.

احسان مهدوی در گفت‎وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: خانه بهار مکانی است که ما نگهبان آن هستیم در آن جا بسیاری از آثار هنرمندان نگهداری می‌شود و در آن جا کلی از رای‌های داوران اعمال شده و یکسری از اتفاقات را ما مانند یک‌ حافظ باید از آن نگهداری کنیم.

وی ادامه داد: خانه بهار از زمانی که شروع به کار کرده تخصصی‌ترین جشنواره را برگزار کرد و ما در اصل جشنواره را به ۸ بخش تقسیم کردیم و برای هر بخش داور مخصوصی را در نظر گرفته‌ایم همچنین هنرمندانی که در این جشنواره شرکت کردند در حوزه خود متخصص هستند.

دبیر جشنواره خانه بهار افزود: در جشنواره امسال شورای انتخاب نداشتیم در حالی که در سال‌های قبل این امر را لحاظ می‌کردیم و این اتفاق سبب آسیب بزرگی شد اما به هنرمندان شخصیت بخشیدیم و گفتیم هر کس می‌تواند هیأت انتخاب خود باشد‌ و‌ همه کارهای خود را ارائه نکنید و در هر بخش ۵ مورد از بهترین کارهای خود را معرفی کنید.

مهدوی عنوان کرد: علاوه بر این موارد تاکید کردیم که از کپی پرهیز کنید و با آثار کپی برخورد می‌شود و تمام داوری‌ها زنده پخش شده و هنرمندان می‌توانستند پیگیری کنند و بلافاصله یک روز بعد با بیانیه‌ای اعلام نتایج می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای آغاز جشنواره هنرمندان وسیعی را گرد هم آوردیم و با انرژی خوب می‌رفتیم تا زمانی که بعد از داوری‌ها به آنالیز کردن پرداختیم و به گفت‌وگو با هنرمندان پرداختیم تا قیمت آثار خود را بیان کنند.

دبیر جشنواره خانه بهار تصریح کرد: اما چالش‌های و صحبت‌هایی که پیش آمد مربوط به بخش عیدگاه (هنرهای موقت شهری) ما بوده و در ۷ بخش دیگر با هیچ مشکلی روبه‌رو نبودیم.

مهدوی اضافه کرد: پس از اینکه آنالیزهای لازم انجام شد آثار را برای معاونت ارسال کردیم و پس از تایید معاونت مجوز بودجه و نصب را گرفته و برای مرحله نهایی ساخت و نصب‌ در شهر آماده سازی شده است.

وی تاکید کرد: اما در بخش عیدگاه (هنرهای موقت شهری) داوران ما ۴۹ اثر را انتخاب کردند که این آثار را در بیانیه در پنج مرحله  Aآثار با رای بالا، B آثار با رای متوسط و C آثار با رای پایین لحاظ کردیم.

دبیر جشنواره خانه بهار بیان کرد: این ۴۹ آثار آماده تحویل معاونت داده شد و معاونت جلساتی را با مدیران تراز اول شهرداری برگزار کرد و دبیرخانه هیچگونه اطلاعی از جلسات ندارد.

مهدوی گفت: در نهایت نتیجه‌ آن جلسات این شد که ۱۸ اثر از ۴۹ اثر امضا گردید یعنی مجوز ورود به شهر را اخذ کرد و این چالش بزرگی بود که سبب دلخوری و نا امیدی هنرمندانی شد که در این جشنواره حضور پیدا کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه علت این ماجرا را معاونت و شهردار باید توضیح بدهند، اظهار کرد: اما هیچ توضیحی را به هنرمندان نداده و هنوز ما منتظر بیانه‌ای هستیم که از سوی معاونت ابلاغ شود تا دلیل آن که یکسری از کارها حذف شده را پی ببریم.

دبیر جشنواره خانه بهار عنوان کرد: البته من حرف‌هایی مبنی بر آن شنیدم که در این اتفاق با کسری بودجه مواجه شده‌اند اما از هیچکس به طور رسمی این حرف را تاکنون نشنیدم.

مهدوی با بیان اینکه من به عنوان یک دبیر در بین جمعیتی از هنرمندان قرار گرفتم و از همین جا اعلام می‌کنم که افراد خاصی که در شهر شما وجود دارند را به راحتی ناراحت و دلخور نکنید، تاکید کرد: حذف شدن هر هنرمند از یک شهر سبب ناامیدی بسیاری می‌شود که نمی‌توان بعدها آن را جبران کرد.

وی ادامه داد: ما در طول مدت دو هفته‌ای که برگه‌های خود را ارسال کردیم و منتظر بودیم با امضا به دست ما برسد مرتب پیگیری‌هایی انجام دادیم من در گذشته نیز در جشنواره‌های بسیاری شرکت کردم و در طول مدتی که در این برنامه‌ها حضور داشتم تاکنون مانند جشنواره خانه بهار با مشکل جدی روبه‌رو نشدم اگر می‌دانستم در این جشنواره با این مسائل مواجه می‌شوم اصلا به آن ورود پیدا نمی‌کردم.

دبیر جشنواره خانه بهار با بیان اینکه من شرمنده‌ام دبیر جشنواره‌ای بودم که اختیاراتی به آن صورت ندارم که بتوانم در این مشکل ورود پیدا کنم، گفت: اما با این وجود پیگیری‌های زیادی انجام دادم و علاوه بر این به دلیل آنکه من به عنوان نگهبان خانه بهار هستم از عنوان کردن بعضی از موارد معذور خواهم بود.

مهدوی خاطرنشان کرد: به عقیده من راه برون رفت از این مشکلات صبر و اعتماد است و در ابتدا از تمام مسئولان و هنرمندان خواستار آن هستم که خود را خادم این شهر و خانه‌ی بهار بدانند این خانه صاحبی جز مردم ندارد.

وی اظهار کرد: همچنین از مسئولان می‌خواهم نسبت به  اتفاق خوبی که در یک شهر در شرف رخ دادن است صبور باشند و به هنرمندان این شهر اعتماد کنند و کاری کنند که هنرمندان این شهر سال‌های آینده نیز با امید و انرژی در جشنواره‌های مختلف شرکت کنند.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: