• دوشنبه ۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-6014-5
  • خبرنگار : 15249
  • منبع خبر : ----

مدیر پارلمانی شهرداری مشهد:

نرخ مشارکت زنان در کشور 13.5 درصد است

مدیر پارلمانی شهرداری مشهد گفت: در کشور‌های توسعه یافته جهان نمی‌توانیم کشوری را پیدا کنیم که نرخ مشارکت زنان در آن زیر 40 درصد باشد، اما این نرخ در کشور ما 13.5 درصد است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مریم علیزاده، در نشست هم اندیشی با موضوع «نقش زنان در توسعه کشور» که در محل حزب ندای ایرانیان، شعبه خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: اگر ما جامعه‌ی انسانی را متشکل از دو جنس  و محور توسعه را انسان بدانیم، آیا قبول می‌کنید که 50 درصد جمعیت برای صد درصد جامعه مدیریت کند؟

وی افرود: در سیاست گذاری و بعد مدیریتی ما 8.2 درصد مدیریت را زنان تشکیل داده‌اند، در حالیکه 62 درصد ورودی دانشگاه‌ها متعلق به خانم‌ها است.اینکه ما اینقدر هزینه می‌کنیم و تنها 8 درصد مدیریت دست زنان است عاقلانه به نظر می‌رسد؟

مدیر پارلمانی شهرداری مشهد بیان کرد: ما دررشد اقتصادی در رتبه بیستم جهان قرار داریم اما چرا در توسعه درر رتبه هفتاد جهان هستیم؟ زیرا باورهایمان غلط است. و به نام دین در کشورحکومت می‌کنیم، اگر ما به دینمان هم برگردیم، زمانیکه دختران ما را زنده به گور می‌کردند، پیامبر(ص) در صدر اسلام با زنان بیعت می‌کند، این یعنی مشارکت اجتماعی. یکی از شاخصه‌های توسعه‌، مشارکت اجتماعی است. 

علیزاده با اشاره براینکه «زندگی ما کمی شده است تا کیفی»، عنوان کرد: این امر صادراتی و یا وارداتی نیست که بتوانیم آن به کشور بیاوریم. زنان نقش اساسی در این بحث دارند و کودکانی را می‌توانند تربیت کنند که نقاد باشند و اهل گفتگو. یکی از گره‌های کور کشور‌های توسعه نیافته این است که افراد نمی‌توانند گفتگو کنند. ما اگر بتوانیم خراش‌ها و تیزی‌های جامعه‌مان را صیقل دهیم، آنجاست که می‌توانیم ادعا کنیم در راه توسعه قدم برداشته‌ایم. اما فقط حرف خودمان را می‌زنیم و منِ خانم ادعا می‌کنم که حق من ضایع شده است. بستر برای حضور زنان در بعضی جاها آماده است و ما تحصیلات کافی داشته‌ایم اما سطح آگاهی‌مان را یا نگه داشته‌اند و یا خودمان در آن مقطع مانده‌ایم.

مدیر پارلمانی شهرداری مشهد گفت: در اولین گام باید نگاه‌هایمان را تغییر دهیم، این موضوع به این معنی نیست که از فرهنگ غرب پیروی کنیم، بحث کیفی هر جامعه‌ای به هنجار‌ها و ارزش‌های آن جامعه بازمی‌گردد. ما نمی‌توانیم از یک کشور اروپایی الگو برداریم زیرا هنجار‌های ما ملی و مذهبی است، پس ما باید به خودمان برگردیم و ازخودمان شروع کنیم.

وی ادامه داد: در بعد اقتصادی رشد خوبی داشتیم اما در بعد کیفی لنگیده‌ایم. زنان عاملان انتقال آداب و رسوم، فرهنگ‌ها، ارزش‌ها و سنت‌ها هستند. اما این زنان باید حاشیه‌ی امنی داشته باشند. ما زنان را به خاطر همین نقش‌ها در پستو نگه داشته‌ایم. 

علیزاده با بیان اینکه «امام خمینی(ره) در اول انقلاب می‌فرمایند زنان باید در مقدرات نقش داشته باشند»، مطرح کرد: اما ما بعد از40 سال هنوز هم در تلاش هستیم. پس با اینکه الگوی ملی‌، انقلابی و دینی داشته‌ایم اما به بیراهه رفته‌ایم.

وی افزود: زن و مرد باید در تغییر این نگاه تلاش کنند. درغیراین صورت در همین نقطه صفر دور می‌زنیم و توسعه‌ای صورت نمی‌گیرد.الگو‌های رفتاری ما باید تغییر کند، جامعه‌ی توسعه یافته جامعه‌ای‌ است که زنده و پویا باشد.

علیزاده بیان کرد: ما باید توسعه را در دو بُعد پیش ببریم، بعد اول، بعد اقتصادی و رفاه است و بعد دیگر، بعد فرهنگی و رفتاری است که بتوانیم این بی‌نظمی‌ها و بی‌قانونی را کاهش دهیم.ما باید سطح اجتماعی‌مان را بالا ببریم و یادبگیریم که نسبت به یکدیگر رواداری کنیم. کار جمعی و گروهی را به کار فردی ترجیح دهیم.

وی گفت: مادر، رسانه و مدرسه باید تلاش کنند تا گفتگو ولو با مخالف را به کودک آموزش دهند، تقسیم کار در کار جمعی بسیار مهم است و در کشور‌های توسعه یافته هم بسیار رواج دارد.اگر قانون را ناموس خود بدانیم، این موارد کمک می‌کند تا توسعه زودتر شکل گیرد.
علیزاده اظهار کرد: در کشور‌های توسعه یافته جهان نمی‌توانیم کشوری را پیدا کنیم که نرخ مشارکت زنان زیر 40 درصد باشد. اما در کشور ما 13.5 درصد است. توازن در نرخ مشارکت در زنان و مردان ما به شدت به کندی در حال حرکت است. آیا زنانی که نرخ مشارکت آنان 13 درصد است می‌توانند نسلی را تربیت کنند که بتوانند گفتگو و نقد کنند و تنوع طلب باشند.

وی افزود: دراینجا نباید نگاه جنسیتی داشته باشیم، اگر سودای توسعه داریم وبه آینده فکر می‌کنیم باید زن و مرد تلاش کنیم، درغیراینصورت عقب مانده‌ایم. اگر رشد اقتصادی ما از رتبه بیستم به دوم هم برسد هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. ما سطح آگاهی رسانی پایینی داریم به همین خاطر باید زن و مرد هر دو باهم تلاش کنند.

نبود توازن بین فرهنگ و اقتصاد باعث عقب ماندگی فرهنگی می‌شود

مدیر پارلمانی شهرداری مشهد خاطر نشان کرد: نبود توازن بین فرهنگ و اقتصاد باعث می‌شود که تکنولوژی بسیار سریع پیش رود اما از لحاظ فرهنگی عقب بمانیم. باید به سمتی برویم که این توازن را بالا ببریم. با بالا بردن نرخ ورودی دانشگاه‌ها و گرفتن پست‌های میانی این توازن اتفاق نمی‌افتد.

علیزاده مطرح کرد: این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که ما نگاه انسانی، اخلاقی چه زن و چه مرد به جامعه داشته باشیم. هنگامی که زنان هم در سیاست گذاری‌های کلان و قانون‌های بالادستی و مربوط به زنان نقش داشته باشند، اختیار وجود داشته باشد و نه اجبار، آنجاست که می‌توانیم به سمت توسعه پیش‌رویم.

مدیر پارلمانی شهرداری مشهد با بیان اینکه «در این زمینه راهکار‌ها و پیشنهاداتی وجود دارد»، گفت:  باید زیست اجتماعی‌مان را عادلانه کنیم، اینکه اول به طرف مقابل حق بدهیم بعد به خودمان و همه چی را از نگاه خود نبینیم. مورد دوم اصلاح ساختارجذب نیرو‌های مدیریتی است، اینکه آقایان همیشه در صدر جدول برای پست گرفتن هستند باید تغییر کند.

وی ادامه داد: پیشنهاد سوم اصلاح اقدامات تلاش در تفکیک جنسیتی در حوزه‌های عمومی است، جداسازی جز در موارد خاص به ضرر هردو جنس است. پیشنهاد چهارم این است که اگر بخواهیم جامعه‌ی پویایی داشته باشیم،نگاه ما باید عادلانه باشد، حرفی که حضرت علی(ع) بارها فرموده است. مورد پنج این است که باید آگاه سازی و توانمند سازی کنیم. با گفتگو تمام مسائل حل می‌شود. زنان جدای از نگاه مادرانه‌ای که دارند باید به حقوق شهروندی خود واقف باشند .

علیزاده تاکید کرد: ما باید به زندگی‌ای که با محوریت انسانیت و اخلاق باشد بازگردیم. بسیار راحت است که ما انسانیت را ملاک قرار دهیم نه جنسیت را. باید ببینیم، آنچه که برای دیگری می‌پسندیم برای خودمان هم می‌پسندیم؟ با رفتار و کارمان باید وجدان راحتی داشته باشیم؛ این یعنی توسعه.

وی با اشاره به اینکه «خلا بزرگی اتفاق افتاده است که جلساتی با نام نقش زنان در توسعه ‌برگزار می‌کنند»، ادامه داد: چرا عناوین نقش مردان در توسعه را نداریم؟ این موضوع جای سوال دارد. باید تمام تلاشمان این باشد که با محوریت انسان وانسانیت زندگی کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: