• سه شنبه ۸ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-3286-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

رئیس هیات مدیره مجمع صنفی اساتید دانشگاه فردوسی مطرح کرد؛

لگام گسیختگی بی‌سابقه نظام آموزش عالی طی نیم قرن اخیر

رئیس هیات مدیره مجمع صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در طول 50 سال گذشته هرگز این میزان از هم گسیختگی در نظام آموزش عالی کشور مشاهده نشده است. 

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، جواد قریشی‌الحسینی شامگاه گذشته در چهارمین نشست سالیانه مجمع صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد که در دانشکده علوم این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: باید این لگام گسیختگی آموزش عالی در سطح کشور بررسی و در رسانه ملی و در سطح وزارت، ریاست و افرادی که در سطح کشور و نظام مسئولیت دارند، منعکس شود. دانشگاه‌های غیرانتفاعی، آزاد و مشتقات آن، پیام‌نور و دانشگاه‌های وابسته به وزارت‌خانه‌ها هر کدام یک دانشکده راه‌اندازی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه فروش رساله و مقاله از 13 سال قبل شروع شده است، عنوان کرد: این وضعیت اکنون در مشهد، تهران و مراکز استان‌ها دیده می‌شود. رساله در بازار آزاد به فروش می‌رسد. در جامعه اگر مواد غذایی فاسد باشد، رسیدگی می‌شود درحالی که برای علم، تحقیق و پژوهش که کیان و ناموس اساتید دانشگاه است، چه کاری صورت گرفته است؟

رئیس هیات مدیره مجمع صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: باید نسل جوان و اساتید جدیدی که به دانشگاه آمده‌اند، هدایت شوند. دانشگاه فردوسی باید بر فروش رساله و مقاله نظارت داشته باشد. اساتید، مدیریت دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها و وزارت، همه مسئول هستند. باید این مسئله جدی گرفته شود. 

قریشی‌الحسینی افزود: باید کیفیت و وضعیت علمی دانشگاه حفظ شود و از فروش مقاله و رساله جلوگیری شود. چراکه این موضوع خلاف است. چگونه در مقابل این قضیه سکوت شده است؟

 وی بیان کرد: همه از دانشگاهیان انتظار دارند که مشکلات مختلف جامعه از جمله نارسایی‌ها و کمبودهای مربوط به مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با تذکر و ارائه طریق به مسئولین ذیربط، دولت و نهادهای دیگر تا حد امکان برطرف شود. 

رئیس هیات مدیره مجمع صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه ما وظیفه خطیری نسبت به همنوعان و پیشرفت کشور داریم، خاطرنشان کرد: باید از طریق تشکل‌ها و انسجام ملی بتوانیم برای بخشی از کمبودها و نارسایی‌های موجود راه‌حلی پیدا کنیم.  

 قریشی‌الحسینی گفت: در نشست هم‌اندیشی اخیر که با جمعی از اعضای صنفی در دانشکده علوم برگزار گردید، پیشنهاد شد که علاوه بر کمیته‌های فوق، کمیته مشورتی برای تصمیم‌گیری در خصوص برنامه‌های مرتبط با دانشگاه، جامعه و کشور در حد امکانات تشکیل شود. 

وی ادامه داد: مقرر شد هر ماه یا هر دو ماه در طول سال تحصیلی جلسه‌ای آزاد برای ارئه نظرهای همکاران عضو مجمع و ارائه سخنرانی برگزار شود تا روحیه تعاون را در همگان تقویت کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: