• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 9612-3688-5
  • خبرنگار : 15215
  • منبع خبر : ----

نایب‌رییس هیات پرورش‌اندام و بدنسازی خراسان رضوی خبر داد

مدت زمان اعتبار مدارک مربی‌گری پرورش‌اندام و بدنسازی؛ سه سال

نایب رئیس هیئت پرورش اندام و بدنسازی استان خراسان رضوی گفت: مدارک مربیگری تا سه سال اعتبار خواهد داشت.

عصمت دوستی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص فعالیت هیئت پرورش اندام و بدنسازی استان در حوزه بانوان در استان خراسان رضوی خاطر نشان کرد: 22 داور مچ‌اندازی در حوزه بانوان در مشهد فعالیت می‌کنند و از آنجایی‌که اولین مسابقه مچ‌اندازی بانوان در استان خراسان برگزار شد، این تعداد داور را بایستی بروز و همسان‌سازی کنیم.

وی ادامه داد: زمانی که یک دوره همسان‌سازی در تهران برگزار شد به دلیل اینکه قصد داشتیم میزبانی را برعهده بگیریم داوران مشهد در این دوره شرکت نکردند و درحال حاضر قرار است این دوره در مشهد برگزار شود و این تعداد از داوران هم به روز شوند؛ همچنین بایستی هر شهرستان دو نفر از بانوان را به هیئت معرفی کنند تا بتوانیم داور عمومی هم داشته باشیم، زیرا اگر مسابقات مچ اندازی بخش بانوان در شهرستان برگزار شود، باید از مشهد داور به شهرستان بفرستیم که سختی‌های خاص خود را دارد.

نایب رئیس هیئت پرورش اندام و بدنسازی استان خراسان با تاکید بر اینکه قصد داریم در شهرستان‌های استان داور مچ‌اندازی پرورش بدهیم، تصریح کرد: آموزش داوران شهرستان زیر نظر 22 داور مشهدی خواهدبود زیرا سبقه‌ بیشتری از باقی داوران دارند؛ همچنین بایستی کارورزی چند روزه داشته باشند ضمن اینکه همزمان با این دوره همسان‌سازی، داوران جدیدی که به رشته مچ‌اندازی علاقه دارند، می‌توانند در یک دوره یک روزه شرکت کنند.

دوستی در خصوص برگزاری مسابقات عنوان کرد: امور باشگاه‌ها علاقه بسیاری نسبت به برگزاری مسابقات نشان دادند، به همین دلیل قصد داریم مسابقات بیشتری در شهرستان‌ها و مشهد برگزار کنیم؛ همچنین در بخش بانوان به دنبال اسپانسر هستیم اما اسپانسر را خود باشگاه‌دار می‌دانیم، همایش بنیان ورزش مهر هشتم که قرار است در همین خصوص برگزار شود در بخش مربوط به بانوان، از افرادی که خودشان مدیر و موسس باشگاه هستند کمک می‌گیریم و جلساتی مستمر برای باشگاه‌دارانی که علاقه‌مند هستند، خواهیم‌گذاشت، در این جلسات هم چالش برای مدیران باشگاه به وجود می‌آید و هم نیازها و برنامه‌هایی که دارند را به هیئت بیان می‌کنند.

وی با بیان اینکه 1500 باشگاه ورزشی در سطح مشهد فعالیت می‌کنند، اظهارکرد: از این تعداد 800 باشگاه مجوز دارند و مابقی یا مجوز ندارند یا در پروسه تمدید یا افتتاحیه هستند، چون این باشگاه‌ها در سطح مشهد پراکنده‌اند، نمی‌توان برای همه یک همایش برگزار کنیم به همین دلیل سه همایش قرار در سطح شهر مشهد برگزار می‌شود.

نایب‌رئیس هیئت پرورش‌اندام و بدنسازی خراسان رضوی عنوان کرد: قرار شده با مسئول امور بانوان استان در امور ورزشی در زمینه فعالیت بانوان در رشته بدنسازی صحبت‌هایی داشته باشیم. با توجه به اینکه بدنسازی به اصطلاح پدر ورزش‌هاست از تمام هیئت‌های ورزشی و مربیان تقاضا می‌کنیم در دوره‌های بدنسازی با حفظ فاکتورهایی که مخصوص آن رشته ورزشی است، شرکت کنند یا خودشان کلاس مربیگری ورزشی بگذارند و بخش بدنسازی را به هیئت پرورش اندام و بدنسازی محول کنند تا یک مدرس آشنا با فاکتورها و مسلط به علم تمرین معرفی کنیم.

دوستی با تاکید بر اینکه آموزش هسته‌ی اصلی فعالیت‌هاست، تصریح کرد: وظیفه ما در برنامه‌ آموزشی کمک به کمیته آموزش هیئت است. علاوه بر اینکه شهرستان‌ها پتانسیل بسیار بالایی دارند، جامعه ای به نام جامعه جوان داریم که متشکل از دانشگاه‌ها و دبیرستان‌هاست، بایستی در این سنین نیازسنجی صورت گیرد و به کمیته آموزش ارائه بدهیم تا این کمیته آموزش‌های لازم را انجام دهد. نیازهای ما به صورت رسمی، از طریق فدراسیون و امتیاز دار است و همچنین کلاس‌های دیگر به صورت کارگاه که با توجه به نیازهایی که در بخش آقایان و بانوان است، برگزار می‌کنیم.

وی در خصوص مدت‌دار بودن مدارک مربی‌گری تاکید کرد: تصمیم بر این است که مدارک مربیگری مربیان بدنساز، مدت‌دار شود، در گذشته کسی که 4 سال پیش مدرک مربیگری گرفته‌بود با همان مدرک 4 سال پیش می‌توانست کار کند اما از حالا این مدارک مدت دار می‌شود و سه سال اعتبار دارد و بعد از سه سال مربیان بایستی یک دوره همسان‌سازی بگذرانند.

نایب رئیس هیئت پرورش اندام و بدنسازی استان خراسان ادامه داد: تاریخ انقضا علم ورزش و تربیت بدنی 3 سال است زیرا سرعت به روز شدن اطلاعات ورزشی، انتشار مقاله علمی و پیشرفت هر روز بیشتر می‌شود و باید هم‌سان‌سازی به بهترین شکل و در زمانی مناسب صورت گیرد. به طور مثال اگر قبلا میگفتند فلان خوراکی برای چربی سوزی خوب است اما در حال حاضر با توجه به علم امروز می‌گویند این خوراکی روند چربی سوزی را کاهش می‌دهد، به این خاطر است که مدارک مربیگری مدت دار می‌شود تا برای همسان‌سازی اطلاعاتی به روز در اختیار مربیان قرار گیرد.

دوستی اظهار کرد: مربیان بدنسازی چند آیتم علم تمرین، فیزیولوژی و برنامه نویسی را به صورت مجزا می‌گذرانند؛ تلاش می‌کنیم که بانوان را برای برنامه نویسی از آقایان بی‌نیاز کنیم، شاید یکی از ضعف‌های ما این است که نتوانستیم خانمی را به آن سطح برسانیم که برای آقایان هم برنامه بنویسد.

وی تصریح کرد: مربیان هزینه می‌کنند و مدارک لازمه را می‌گیرند اما بعد از آن مدارک هیات برای مربیان چه می‌کند؟ باشگاه دار از ما مجوز باشگاه داری می‌گیرد اما بعد از اخذ مجوز، برای باشگاه‌دار چه می‌کنیم؟ قرار است آیین‌نامه‌ای برای منافع مدیر و مربی باشگاه تدوین شود تا هر دو منافع‌شان حفظ شود. برای مثال باید این موضوع تدوین شود که میان مربی و باشگاه‌دار در همان ابتدای همکاری توافق صورت گیرد. برای مثال در آیین‌نامه نوشته‌شود که اگر توافقی به صورت 60 به 40 شکل می‌گیرد، در شرایطی که به توافق عمل نکنند مربی حق ندارد شاگردانش را به یک مکان دیگر ببرد.

نایب رئیس هیئت پرورش اندام و بدنسازی استان خراسان ادامه داد: زمانی که هیئت به این باشگاه مجوز داد اگر طبق مجوز ما پیش می‌رود باید مربی‌ای داشته باشد که ما مدرک می‌دهیم، با این تصمیم مربیانی که تجربی هستند به سمت مدرک گرفتن می‌روند. به همین جهت قرار است یک تیم بازرسی تشکیل دهیم که این تیم همان خدمات پس از فروش ما است، این تیم بازرسی از اماکن، اداره کل ورزش و جوانان استان، هیئت پزشکی ورزشی  و هیئت پرورش اندام و بدنسازی تشکیل شده‌است.

دوستی در خصوص اینکه مدرکی که ورزشکاران از یک هیئت می‌گیرند در هیئت های دیگر مورد قبول نیست، گفت: هنوز از اداره کل ورزش و جوانان استان تفاهم نامه نگرفتیم چون باید این تفاهم نامه نوشته شود تا کسانی که در اداره کل هستند مدارک تئوری ورزشکاران را قبول کنند، در این خصوص اگر با اداره کل به توافق برسیم، مدرک ورزشکار در 52 فدراسیون و هیئت قابل قبول است. تا زمانیکه به توافق نرسیده‌ایم این مدرک ورزشکار صرفا مخصوص خود هیئت است یعنی حتی ورزش‌های همگانی هم قبول نمی‌کند و در این بین فقط ورزشکاران ضرر می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه بایستی در ورزش، بدنسازی قهرمانی و همگانی را از هم تفکیک کنیم، گفت: ورزش همگانی شامل زنان باردار، سالمندان و خانه داران و حتی کودکان هم است. تا زمانی که تمام این جامعه را داریم باید ورزش بدنسازی را به سمت همگانی سوق بدهیم. برنامه‌هایی در چارچوب اصول تمرینات برای بانوان باردار، سالمندان، بانوان خانه دار و حتی برای کودکان و کسانی که فقر حرکتی زیاد هستند، خواهیم‌داشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: