• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9612-5290-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

جنجالی شدن و ترک جلسه علنی شورای شهر کاشمر توسط دو اصولگرا

صبح امروز جلسه علنی شورای شهر کاشمر برای طرحی که از سوی رئیس شورای شهر کاشمر در خصوص بحث و بررسی و نهایت تصویب جهت ایجاد مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک شورای اسلامی شهر و شهرداری به جلسه آورده شده بود با حاشیه‌های بسیاری همراه بود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، متأسفانه از همان ابتدا بدون اینکه حتی طرح مربوطه از سوی ریاست شورا به‌طور کامل خوانده شود اما دو عضو اصولگرای شورا مدام به مخالفت پرداخته و مغلطه‌گری و حتی ترک جلسه رسمی را طبق روال برخی جلسات دیگر در دستور کار خود قرار دادند.

هرچند این طرح به امضاء چهار نفر از اعضاء شورای شهر رسیده بود اما شیخ جوان شورای شهر که پیشوند حجت‌الاسلام را یدک می‌کشد به همراه احمد غزنوی دیگر عضو اصولگرا برای چندمین بار به مخالفت با طرح‌های ارائه شده از سوی چهار عضو دیگر پرداختند.

هرچند علی اسماعیل‌پور عضو دیگر اصولگرا از امضاء نامه خودداری کرده بود اما همانند دو عضو دیگر اصولگرا به توهین و افترا نپرداخت و ضمن موافقت با کلیات طرح خواستار تعامل بیشتر در این خصوص شد.

به جنجال کشیدن شورا از اهداف شیخ شورای شهر

در همین خصوص رئیس شورای شهر کاشمر با مثبت ارزیابی کردن راه‌اندازی مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک شورای اسلامی شهر و شهرداری گفت: انتظار داشتیم تمامی همکاران آن را امضاء می‌زدند.

محمد خباززاده افزود: به توجه به گذشت چهار دوره از عمر شوراهای اسلامی نیاز به مرکزی که بتواند به صورت مستقل نسبت به ارائه خدمات مستمر کارشناسی و مطالعاتی در کنار شورای شهر قرار گیرد احساس می‌شود که در همین راستا طرح ایجاد مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک شورای اسلامی شهر و شهرداری در صحن علنی شورا مطرح شد.

وی با اظهار تأسف از اینکه چون طرح از سوی رئیس شورا مطرح شده بود شیخ خزایی و غزنوی بدون اطلاع از اهمیت طرح از همان ابتدا تنها به مخالفت پرداختند، اظهار کرد: لااقل برای 6 ماه با اجرای این طرح موافقت می‌کردند اگر به نتایج مورد نظر دست نیافتیم از زمان از ادامه طرح جلوگیری می‌کردیم.

رئیس شورای شهر کاشمر با بیان اینکه این طرح مسئله خاصی نبوده که این‌گونه به مخالفت پرداختند و هرگونه توهینی را به مجموعه شورا کردند، گفت: متأسفانه این افراد برای خودشان ذهنیت خاصی داشته و فکر منفی می‌کنند.

وی با اعلام اینکه آقای غزنوی قبل از مطرح شدن این طرح برای همه فکر می‌کند و برداشت‌های خود را بیان می‌کنند، بیان کرد: من نمی‌دانم این طرح چه ربطی به سیاست دارد که این‌قدر تمایل دارند همه مسائل را به سیاست ربط دهند.

خباززاده با بیان اینکه هرچند این افراد به کمیسیون‌ها دعوت می‌شوند اما حتی حاضر نیستند حضور یابند، در جلسه بنشینند و گوش کنند، افزود: تا کی می‌خواهند در جلسات شورای شهر موضع‌گیری‌های سیاسی داشته باشند.

وی اظهار کرد: آقای اسماعیل‌پور محترمانه می‌گوید باید چند جلسه تخصصی برگزار شود ما هم حرفی نداریم ولی نباید دو عضو دیگر مدام به سروصدا و مغلطه بپردازند.

نگرانی دو اصولگرا بر سر ریاست

رئیس شورای شهر کاشمر با بیان اینکه هرچند هنوز برای این مرکز رئیس تعیین نشده اما این افراد نگران هستند چه کسی رئیس باشد، گفت: ایجاد مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک تنها در قالب طرح به شورا آمده است.

وی با اشاره به اینکه من به عنوان رئیس شورا باید جایی برای مشاوره داشته باشم، بیان کرد: قرار بود در این جلسه همفکری شود نه اینکه نگران باشند چه کسی رئیس شود.

خباززاده با بیان اینکه آقای غزنوی سه دوره در شورا هستند ولی حتی ناگهانی برای ساخت و ساز این شهر فکری نکردند، گفت: جای تأسف دارد از اینکه این افراد تمام تلاشتان را به کار گرفته‌اند تا اعضاء شورا را ناکارآمد نشان دهند.

وی با اعلام اینکه متأسفانه آقای غزنوی و شیخ خزایی بدون داشتن هیچ اطلاعی از مسائل فقط بی‌اطلاع حرف می‌زنند، بیان کرد: آقای غزنوی تنها ادعا می‌کند اما پای عمل که می‌رسد و از ایشان می‌خواهیم لیستی از پژوهشگران و یا طرحی ارائه دهند هیچ حرفی نمی‌زنند.

رئیس شورای شهر کاشمر با اظهار تأسف از اینکه بعد از چهار سال کار کردن در شورا هنوز اصول شورا را بلد نیستید و من باید به شما بگویم، گفت: آقای خزاعی مدعی دین و دیانت و تبلیغات هستند و من را متهم به سیاسی‌کاری کرده‌اند در صورتی که  این طرح امروز نوشته و به شورا آورده شد تا روی آن بحث و نظر خواهی شود.

وی اظهار کرد: در جلسه شورا حجت‌الاسلام خزاعی به من تهمت‌های بسیاری زد اما بدانید که دل من برای این انقلاب بیشتر از همه چیز می‌سوزد.

خباززاده با اشاره به اینکه این طرح پس از اینکه در شورا تایپ شده به آقای اسماعیل‌پور داده شده و محترمانه گفته‌اند باید بررسی بیشتری شود که همین طرح به دو عضو دیگر هم داده شد، گفت: متاسفم که شما اصول کار در شورا را بلد نیستید.

وی با بیان اینکه مدام تلاش می‌کنید که شورا را به جنجال بکشید و طرح را متوقف کنید، خطاب به شیخ خزایی گفت؛ در برابر مردمی که به شما رأی داده‌اند مدیون هستید.

وی با اعلام اینکه این حق شورا است که طرح با چهار امضاء به صحن بیاید، بیان کرد: متاسفم از اینکه آقای خزاعی نمی‌داند وقتی طرحی می‌خواهد به شورا بیاید باید ابتدا امضاء شود.

رئیس شورای شهر کاشمر با اعلام اینکه می‌توانید بگوئید طرح باید به کمسیون مربوطه برود و برروی آن بحث بیشتری شود، اظهار کرد: متأسفانه هنوز در خصوص طرح تفهیم نشده و آن را نخوانده‌اید به مخالفت برخواسته اید.
 
اصرار بر سیاسی کردن طرح

در این جلسه همچنین احمد غزنوی عضو اصولگرای شورای شهر که قبل از خواندن طرح در جلسه شورا به مخالفت برخواسته بود، گفت: اگر می‌خواهید کار سیاسی و پستویی انجام شود بروید کار خود را انجام دهید و ما هم نشنیده می‌گیریم.

وی با اشاره به اینکه بدون شک اگر فرد بازنشسته آموزش و پرورشی را بخواهیم رئیس مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک شورای اسلامی شهر و شهرداری کنیم و حقوقی بدهیم بدون شک شهردار و اعضاء شورا هم موافق نیستند، افزود: هیچ گاه طرحی که خلاف شرع و قانون باشد را امضاء نمی‌کنیم.

غزنوی با اعلام اینکه به جای این طرح بهتر است به رفع سایر مشکلات مردم پرداخته شود، اظهار کرد: اگر این طرح اجرا شود پشیمان خواهید شد.

وی که دانشگاهی بودن و 15 سال سابقه‌اش در دانشگاه را به رخ سایر اعضاء می‌کشد می‌گوید؛ از همه شما کار پژوهشی بیشتر کرده‌ام و نمی‌خواهد برای من فیلم بازی کنید.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه ما خیلی بزرگوارانه داریم با شما برخورد می‌کنیم وگرنه با بسیاری از مسائل شما مخالف هستیم، گفت: وقتی در جلسه‌ای فردی می‌آید چون دفعه اول حضورش است می‌گویند صحبت نکن.

وی با اعلام اینکه متأسفانه برخی شوراتر هستند که به جلسات راه پیدا می‌کنند و سه نفر دیگر به جلسات دعوت نمی‌شوند، بیان کرد: به‌رغم اینکه در کارهای پژوهش باید شایسته‌سالاری مدنظر قرار گیرد نه مسائل سیاسی ولی در کدام کمیسیون شایسته‌سالاری لحاظ شده است.

غزنوی با اشاره به اینکه کسانی به کمیسیون دعوت می‌شوند که الف را با ب تشخیص نمی‌دهند، افزود: از نظر تسلط به قوانین و بسیاری از مسائل از همه مسلط‌تر هستم ولی هیچ شایسته‌سالاری لحاظ نمی‌شود.

وی با بیان اینکه تا وقتی اعضاء شورا به چند شهر نرفته‌اند تا با کارکرد مرکز پژوهش‌ها آشنا شد نمی‌توان این مرکز را راه انداخت، افزود: باید از توانایی افراد بدون مسائل سیاسی استفاده کرد.

این عضو اصولگرای شورای شهر اظهار کرد: اینکه کمیسیون برنامه و بودجه با اولویت فضای سبز برگزار می‌شود خنده‌دار است و اینکه می‌گویند باید مشاور داشته باشیم من بیست تا مشاور میاورم.

وی با بیان اینکه شورای شهر بر بد مداری دارد می‌چرخد، عنوان کرد: در اطراف من پژوهشگران خبره‌تری هستند.

غزنوی با اشاره به اینکه برای برخی مسائل خنده‌ام می‌گیرد، افزود: برخلاف حرف رئیس شورای شهر من از همه بر ساخت و ساز شهر مسلط‌تر بوده و هستم.

این عضو شورای شهر در ادامه با بیان اینکه من صد تا از این آئین‌نامه‌ها را از حفظ برای شما می گویم، با این عنوان که قصد رفتن به بردسکن را دارد اقدام به ترک جلسه کرد.

نیازی به جنجال نیست

در ادامه جلسه علی اسماعیل‌پور با بیان اینکه مرکز پژوهش‌ها در برخی شهرها است و در کاشمر هم باید باشد، افزود: ما بر روی بودن این مرکز بحثی نداریم فقط باید چندین جلسه تخصصی برای آن برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه باید چند نفر دعوت می‌شدند و یک نفر به عنوان رئیس انتخاب می‌شد، گفت: باید نسبت به مسائل همفکری داشته باشیم.

اسماعیل‌پور با بیان اینکه برای این طرح نیازی به جنجال نیست و قابل بررسی است، اظهار کرد: فکر نمی‌کنم چیز خاصی باشد که این گونه می‌کنید.

ترک جلسه راهکار شیخ شورا

در این جلسه میثم خزایی شیخ شورای شهر که در برخی جلسات از جمله بر سر انتخاب ریاست و نائب رئیس شورا و برخی مسائل دیگر اقدام به ترک جلسات و به اصطلاح خودشان آبستراکسیون می‌کرد در این جلسه هم مغلطه‌کاری را در پیش گرفت و حتی برای چند دقیقه‌ای اقدام به ترک جلسه نمود.

وی با بیان اینکه بگذارید جو آرام باشد و مسائل را سیاسی نکنید، گفت: شورا را بچه‌بازی کرده‌اید.

خزایی پس از اینکه می‌گوید ما سکوت می‌کنیم و حرفی نمی‌زنیم برای چند دقیقه‌ای اقدام به ترک جلسه می‌کند.

وی اظهار کرد: اینکه طرحی مطرح شود و چهار نفر امضاء کنند یعنی ما هیچ‌کاره هستیم، پس باقی اعضاء چه می‌شوند، ادامه داد: مگر ما بچه هستیم که این طرح را امضاء کنیم.

این عضو اصولگرای شورای شهر با بیان اینکه در دوره قبل هم کمیسیون پژوهش داشتیم، بیان کرد: دوره قبل وقتی برخی اعضاء ریز هزینه‌های طرح‌های اجرا شده در این کمیسیون را از من خواستند.

وی با اشاره به اینکه ما امروز احترام شما را نگه داشته‌ایم، افزود: من که بچه نیستم شان شورای شهر در حد بچه‌بازی شده است. نباید از جیب بیت المال و شورا برای کارهای سیاسی هزینه کرد.

 آقای غزنوی با حضور جوانان به کمیسیون‌ها مخالفت نکنید

در ادامه شهردار کاشمر با بیان اینکه گاهی ایراد شکلی و زمانی ایراد ماهوی به این طرح دارید، گفت: در این که طرح مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک شورای اسلامی شهر و شهرداری به چه شکلی می‌خواهد اجرا شود از اختیارات شورای شهر بوده ولی در اینکه این مرکز لازم است یا نه مشهد هم دارای این مرکز است.

جعفر سلیمانی با اشاره به اینکه چند شهر بزرگ‌تر از ما که چندین برابر کاشمر بودجه دارند هم هستند که از این گونه مراکز برخوردارند و این قابل مطالعه است، بیان کرد: شاید در برخی ادارات پژوهش امری سوری شده باشد اما در بسیاری از دستگاه‌ها با این پژوهش‌ها به توفیقاتی بسیاری رسیده‌اند.

وی با اعلام اینکه قرار نیست چون در برخی دستگاه‌ها پژوهش سوری شده بگوییم در شهرداری هم نباید باشد، افزود: در چند حوزه مشکلاتی داریم که باید برای رفع آن‌ها اقداماتی صورت گیرد.

شهردار کاشمر با بیان اینکه سازمان ما ضرر ده است که می‌طلبد در این خصوص راهکاری اندیشیده شود تا ضرر دهی به سوددهی برسد، گفت: باید این مسائل مورد مطالعه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در ایجاد مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک شورای اسلامی شهر و شهرداری هیچ گونه مسائل سیاسی مطرح نیست، اظهار کرد: توقع است نهاد سیاست‌گذاری همانند شورا با 35 میلیارد تومان بودجه به سمت مطالعه، بررسی، پایش ها و پویش‌ها برود و من به عنوان مجری این خلع را در سیستم شهرداری احساس می‌کنم.

سلیمانی گفت: شاید برای اولین بار افرادی را وارد کمیسیون‌ها کرده‌ایم که به قول شما تجربه نداشتند، اما این افراد مراتب علمی را داشته‌اند.

وی افزود: اینکه در جلسه اول رئیس شورا از این افراد خواسته‌اند ابتدا به اصل موضوع و طرح گوش دهند و با سبک‌کار آشنا شوند ایرادی ندارد که مورد انتقاد آقای غزنوی قرار گرفته است.

شهردار کاشمر با بیان اینکه قرار نیست بر کمیسیون‌ها هیچ ایرادی نباشد، گفت: هرچند تلاش ما برای بهتر شدن مسائل است اما اگر شما می گوئید سیاسی شده این نظر شما است.

وی بیان کرد: اگر آقایان غزنوی و خزایی می‌گویند در مصوبات شورا هیچ احترامی برایشان قائل نیستند پس چگونه فقط کمتر از 5 درصد مصوبات با امضاء بین سه و چهار نفر بوده و در پای سایر مصوبات امضاء این افراد بوده است.

سلیمانی با اعلام اینکه هنوز هیچ اتفاقی در مرکز پژوهش‌ها نیفتاده است، افزود: ما کارکرد مرکز پژوهش‌ها را در ارائه طرح‌ها می‌بینیم.

وی با بیان اینکه طرح راهبردی شهر را برای پژوهش به دانشگاه آزادی داده‌ایم که آقای غزنوی در آن هستند پس چرا می گوئید سیاسی عمل می‌شود، بیان کرد: اگر فردی دارید که می‌تواند پژوهش کاربردی را در حوزه مدیریت شهری با فرایند مسئله یابی و پیدا کردن موارد مشابه انجام دهد معرفی کنید آن وقت اگر استفاده نشد بگوئید سیاسی‌کاری شده است.

وی گفت: متعجبم از اینکه چرا هنوز طرح مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک شورای اسلامی شهر و شهرداری به خروجی نرسیده و ریالی به کسی داده نشده واویلا می‌کنید.

سلیمانی افزود: امروزه افرادی در این کمیسیون‌هایی که شما به آن‌ها نقد دارید دعوت شده‌اند که ما به لحاظ نخبه و خبره بودن دنبالشان بوده‌ایم.

وی افزود: کسانی که دعوت می‌شوند و شما مخالف آن‌ها هستید از جوانان همین شهر هستند.

در این جلسه همچنین حسن اعمی دیگر عضو شورای شهر افزود: برخی از کسانی که از نظر آقای غزنوی بچه هستند ولی ما آن‌ها را عضو کمسیون برنامه وبودجه کرده‌ایم 60 دکتری هستند که برای اولین بار پایشان به این مجموعه باز شده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از همین طرح‌هایی که عملیاتی شده را همین افراد به شهرداری ارائه داده‌اند، بیان کرد: بسیاری از این افراد که متهم به سیاسی‌کاری می‌کنید اصلاً سیاسی نیستند.

اعمی با اظهار تأسف از اینکه آقایان اصولگرای شورای شهر در جلسه کمیسیون شرکت نمی‌کنند که به حد نصاب نرسد و تشکیل نشود، گفت: با این روندی که اصولگرایان شورا در پیش گرفته‌اند به ناکجاآباد دارند می‌روند.  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: