• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-4884-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

سریع‌القلم: مبنای رشد و کارآمدی، ارتباطات جهانی است

استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: مبنای رشد و کارآمدی، ارتباطات جهانی است، اگر تاریخ تجارت اروپا را مطالعه کنیم به این موضوع پی می‌بریم که آن‌ها ابتدا تجارت بین‌الملل را آغاز کردند و در نهایت تجارت قاره‌ای توسعه پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمود سریع القلم ظهر امروز در افتتاحیه پنجمین همایش ملی توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اظهار کرد: اگر بخواهیم موضوع  کسب و کار را مطرح کنیم باید آن آناتومی و اسکلت کلانی که در این حوزه وجود دارد را مدنظر خود قرار دهیم.

وی ادامه داد: کسب و کار در چه قالبی می‌تواند بهتر عمل کند این سوال مهمی است هر دانشجو و سیاستمدار و... به بخواهد رشد کند باید در مدارهای بین‌المللی قرار گیرد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران افزود: مبنای رشد و کارآمدی، ارتباطات جهانی است اگر تاریخ تجارت اروپا را مطالعه کنیم به این موضوع پی می‌بریم که آن‌ها ابتدا تجارت بین‌الملل را آغاز کردند و در نهایت تجارت قاره‌ای توسعه پیدا کرده است.

سریع‌القلم عنوان کرد: ما در حاکمیت کشور به نتیجه نرسیدیم و لازم است بگویم حکمرانی یک امر تخصصی نیست و انتقال ان از طریق خویشاوندی و دوستی میسر نمی‌شود و کشورهایی که توسعه و دانش حکمرانی را مدنظر قرار دادند توسعه را نیز تجربه کردند.

وی خاطرنشان کرد: هیچ کشوری در جهان پیدا نمی‌شود که 20 درصد از تجارتش با چین نباشد و آن‌ها توانستند مساله جدی اولویت بندی خود را در حاکمیت رعایت کند، باید بگویم هیچ حاکمیتی نمی‌تواند بدون مشارکت با بخش خصوصی به جایی برسد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران تاکید کرد: ما باید در نهایت دانش حاکمیت را نسبت به آینده ایران گسترش دهیم که آینده ایران در گرو تفکرات حاکمیت است.

سریع‌القلم تصریح کرد: برای ما جای بسی سوال دارد که بین هویت، امنیت و اقتصاد چه نوع تقسیم‌بندی وجود دارد؟ همه ما می‌شنویم که می‌گویند  باید به فکر امنیت باشیم اما کشوری که ثروت تولید نکند نمی‌تواند از امنیت و هویت خود دفاع کند .

وی گفت: اصول توسعه یافتگی بر تجربه بشری شامل صنعتی شدن، بوروکراسی کارآمد، شایسته سالاری، هماهنگی میان سه قوه، توزیع عادلانه امکانات، محوریت تولید و فناوری و تصمیم‌گیری اقتصادی غیر سیاسی می‌شود.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران با بیان اینکه وظیفه ما دانشگاهی‌ها و فعالان بخش خصوصی این است که فهم و دانش را از مسائل بین المللی تغییر دهیم، تاکید کرد: باید بگویم که بسیاری از پارادایم های فکری ما نیازمند تغییر است و همچنین علاوه بر این موارد باید تعریف را از جهان و ساختارها تغیر دهیم تا بتوانیم رشد را حس و تجربه کنیم.

سریع القلم بیان کرد: یکی از وظایف مهم ما این بوده که باور خود را نسبت به نظام بین الملل و مفهوم حکمرانی تغیر دهیم و این مفهوم کاملا غیر سیاسی و در راستای توسعه بوده است.

وی اضافه کرد: شایسته سالاری از طریق همایش، آیین نامه و سخرانی و... به دست نمی آید بلکه از راه بین المللی بودن میتوان آن را لمس کرد، اگر نظام های آموزشی و دانشگاهی و بخش خصوصی به جهان متصل شوند شایسته سالاری محقق می‌شود.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران اظهار کرد: بنیان های فکری در مورد اجماع شامل قفل شدن به کشورهای دیگر، بین المللی شدن، فعالیت متمرکز تخصصی، تفکیک قدرت اقتصادی از قدرت سیاسی، تبادل با بازارهای کار، سرمایه و فن آوری و پیشتیبانی طبقه متوسط و اقشار حرفه ای جامعه می شود.

سریع القلم اظهار کرد: امروزه ما نیازمند سیاست های خارجی هستیم که منجر به توسعه شود و علاوه بر آن اگر می خواهیم مرزهای ایران و هویت آن در امنیت باشد، باید در تعامل با جهان باشیم.

وی گفت: اگر پشتوانه یک دولت کارآفرینان باشند رشد را شاهد خواهد بود اگر این اصل مهم را در نظر نگیرد به درد پوپولیسم دچار می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: