• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-3585-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان رضوی:

نمی‌توان برای رشد اقتصادی از ابزارهای کیفری صرف استفاده کرد

استاندار خراسان رضوی گفت: نمی‌توان برای حل مسائلی چون ایجاد رشد اقتصادی از ابزارهای کیفری صرف استفاده کرد.

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، علیرضا رشیدیان امروز 9اسفندماه در اولین کنفرانس حمایت و حاکمیت قانون در حوزه‌های تجاری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری در دانشگاه آزاد مشهد، اظهار کرد: در خصوص حقوق، عدالت و قسط در واژگان مذهبی و ارزَش‌های دینی ما، عدل در نقطه مقابل ظلم و قسط در مقابل جور تعریف شده است.

وی افزود:برخی قسط را اینگونه تعبیر کرده‌اند که بین افراد جامعه تبعیضی نباشد و جور به معنی حق کسی را به دیگری دادن است. قسط در امور اقتصادی توزیع اموال براساس عدالت اجتماعی، اجرای حقوق عادلانه انسان‌ها با یکدیگر و پیرامونشان و ایجاد تناسب و تعادل بر رعایت حقوق افراد در جامعه و محیط اطرافشان تعریف شده است.

رشیدیان با بیان اینکه حقوق و اقتصاد یک واژه آشنا برای عرصه علمی و دو شاخه از علوم انسانی است، عنوان کرد: واژه‌هایی که ارتباط صحیح بین آن‌ها در عرصه واقعیت تضمین کننده مسیر دست‌یابی به توسعه است، حقوق و اقتصاد باید در بستر و کارکردهای خود فضای بهتر اجتماعی، نیاز انسان به زندگی اجتماعی، رفاه، آسایش، آرامش و رشد و رونق اقتصادی فراهم و در نهایت عدالت اقتصادی و یا اقتصاد عادلانه را  ایجاد کنند.

وی ادامه داد: این نیازمند تفکر، پژوهش، هم‌اندیشی و برگزاری همایش‌های این چنینی است به نحوی که فعالان  هر دو حوزه با تعامل و گفت‌وگو با یکدیگر بتوانند با هم‌افزایی و فهم مشترک از تحولات و تغییرات و به تناسب آن اصلاحات مورد نیاز در حوزه های اقتصادی، مشوقی جهت ایجاد انگیزه و فکر جدید برای سیاست‌گذاری در ابعاد مختلف حقوقی اجرایی و اقتصادی کشور ایجاد کنند.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه ماموریت در عرصه حقوق تنظیم روابط اجتماعی است، تصریح کرد: این روابط به روز، تاثیرپذیر و تابع شرایط زمان و مکان است. ثمره تحولات محیطی، جهانی، منطقه‌ای، تکنولوژی و مانند آن به روز شدن، ضرورت رسیدن به تعادل در نظم، رسیدن به عدالت، جلوگیری از هرج و مرج و قرار گرفتن هر چیز در جای خود در نظام متحول زندگی امروز و جهان است.

وی افزود: در این رویکرد در جهانی که اقتصاد حرف اول را در روابط اجتماعی و حتی بین المللی می زند، ملاک قدرت جهانی صرفا سلاح‌های پیشرفته نیست بلکه داشتن اقتصاد توانمند است که بتواند سهم بیشتری از بازارهای جهانی را از آن خود و تاثیرگذاری بیشتری در بازار اقتصادی ایجاد کند.

رشیدیان با بیان اینکه در کشور ما سال‌ها است که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان یک رویکرد اساسی و کلان در کشورها ابلاغ شده، عنوان کرد: رویکردی که با توجه به ظرفیت‌های اقتصاد داخلی، جهت حضور در بازار داخلی و رویکرد درون‌زایی و برون‌گرایی به آن پرداخته شد. همه باید در اختیار ظرفیت‌های اقتصادی برای توسعه قدرت و اهداف ملی کشور در شرایط امروز جهانی باشند. تنظیم روابط اقتصادی جدید درون کشور و حتی روابط بین المللی ارتباط زیادی با رشد و گسترش اقتصادی دارد.

وی ادامه داد: آمال اصلی حقوق اجرای عدالت است که در نگاه ملی در جهان امروز به نوعی بر روابط اقتصادی و یا اقتصاد عادلانه نظارت دارد. یک نظام اقتصادی معقول می‌تواند نقش مهمی در اهداف جامعه عادلانه اجرا کند. ارتباط بین حقوق و اقتصاد و تنظیم روابط بین کشورها در حوزه‌های مختلف نیز نیازمند این است که در حوزه قوانین و مقررات بین المللی فعالان اقتصادی کشور آگاهی و آشنایی کافی داشته باشند و از سوی دیگر قوانین داخل کشور به نحوی تنظیم گردد که اعتماد و امنیت مورد نیاز سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم کند.

استاندار خراسان رضوی گفت: کشوری می‌تواند از مزیت‌های بالقوه خود به موقع و به جا استفاده کند که ظرفیت لازم برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی را برای بهره‌گیری از ظرفیت‌‌های داخلی ایجاد کند و تعامل با صاحب‌نظران بین‌ المللی است که می تواند در این دو حوزه راهگشا باشد.

رشیدیان با اشاره به اینکه درتنظیم روابط بین حوزه‌های خصوصی و اقتصادی اشتباهاتی رخ می‌دهد، تصریح کرد: امروز در برخی از بیانات و اقدامات به نوعی این قضیه مشاهده می‌شود. برداشت‌های ناصحیح موجب نارضایتی سرمایه‌گذاری در فضای اقتصادی کشور است. این نوع نگاه مشکلاتی برای فضا و فعالیت‌های اقتصادی به وجود آورده است، این نگاه ناشی از این بوده که صرفا با برخوردهای کیفری می‌توان مشکلات اقتصادی را حل کرد. اگرچه در سطوح مختلف تعامل بنیادی بین این دو وجود دارد اما سوء برداشت از این ارتباط منجر به این تفکر می‌شود که راهکار حل معضلات اقتصادی صرفا با راهبرد کیفری و جزا امکان‌پذیر است.

وی افزود:حقوق کیفری و نیز اقتصاد کارکرد خاص خود را دارد. نمی‌توان برای حل مسائلی چون حقوق، تورم و یا ایجاد رشد اقتصادی از ابزارهای کیفری صرف استفاده و صرفا با وضع حقوقی و جزایی اقتصاد را اداره کرد.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به ریشه برخی مفاسد، تصریح کرد:  امروز ریشه برخی مفاسد اقتصادی را می‌توان در عدم استفاده یا استفاده ناصحیح از ابزارها، رانت‌خواری و مکانیزم‌های غلطی که در حوزه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی رایج شده جستجو کرد. عرصه اقتصاد، عرصه کار، تولید و منفعت است و با تحکم نمی‌توان شاخص‌های رشد اقتصادی را توسعه داد. اگر از این ابزار حقوقی به درستی استفاده نشود نه تنها نمی‌توان به تولید و رشد اقتصادی کمک کرد بلکه آثار زیان‌باری در اقتصاد به وجود می‌‌آورد.

وی افزود:به هیچ وجه نمی‌توان حقوق جزا را جایگزین رویکردهای حقوق حمایتی برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی کرد، بنابراین ما نیازمند جلسات هم‌اندیشی برای ایجاد راهکارهای جدید و نحوه اجرایی شدن قوانین مرتبط با حوزه اقتصادی با نگاه به ایجاد فضای اقتصادی بیشتر هستیم.

رشیدیان بیان کرد: اقتصاد باید این اجازه را داشته باشد که با توجه به تحولات جهانی و تکنولوژی در بستر قانونمند از تکنیک و ابزارهای جدید اقتصادی فعالیت و بهره ببرد. حقوق نیز باید مانند چراغی این مسیر را برای فعالان اقتصادی روشن نماید. ارتباط صحیح بین حقوق و ارتباط نه از طریق صرفا حقوق کیفری و افزایش محدودیت‌ها در مسیر فعالان اقتصادی بلکه از طریق گشایش و ایجاد فضای قانونمند است که می‌تواند سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی را از حیث سرمایه خود مطمئن کند.

وی افزود: قوانین حقوقی به عنوان پشتوانه و ابزاری است که دراین مسیر برای هموار کردن سرمایه اقتصادی و فعال اقتصادی چارچوب روشنی را ترسیم می‌کند که مبدا و مقصد حرکت در آن مشخص باشد و حتی برای موارد غیر پیش‌بینی شده می‌تواند تضمین‌های لازم را به سرمایه‌گذار بدهد. باید با تاسی و توجه به قوانین حمایتی زمینه را برای سرمایه‌گذاری بیشتر در داخل کشور و بهره‌گیری از ظرفیت سرمایه‌گذاری برای رشد و تعالی ظرفیت‌های اقتصادی داخلی استفاده کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: