• شنبه ۱۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-4485-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق فکر دومین همایش «چکش زرین عدالت»:

30 میلیون نفر از جمعیت کشور به طور مستقیم به محاکم قضایی مراجعه می‌کنند

رئیس اتاق فکر دومین همایش «چکش زرین عدالت» گفت: حداقل 30 میلیون نفر از جمعیت کشور به طور مستقیم به محاکم قضایی مراجعه می‌کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجید قاضی‌زاده در دومین همایش اهدای چکش زرین عدالت به حقوقدان برتر کشور که در هتل ثامن مشهد برگزار شد، با تقدیر از افتخار آفرینان عرصه عدالت و اهدای چکش زرین به حقوقدان برتر کشور در سال 1396، دکتر حسین میرمحمد صادقی اظهار کرد: همایش اهدای چکش زرین عدالت فرصت مغتنمی برای تقدیر از حقوقدانانی است که در یک رقابت 70 هزار نفری شرکت نموده و موفق به کسب رتبه‌های برتر و افتخارآفرینی در سطح کانون‌های وکلای کشور شده‌اند.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر پرونده‌های قضائی، ادامه داد: با نگاهی به آمار، دیده می‌شود که در سال گذشته بیش از 15 میلیون فقره پرونده قضایی به شعب دادگستری ارسال شده است. هر پرونده قضایی حداقل دو نفر به شرح خواهان و خوانده را با خود به مراجع قضایی می‌برد. این بدان معناست که حداقل 30 میلیون نفر از جمعیت کشور، به طور مستقیم به محاکم قضایی مراجعه می‌کنند. 

رئیس اتاق فکر دومین همایش «چکش زرین عدالت» افزود: با اعلام مرکز آمار ایران که جمعیت هر خانواده ایرانی 3.1 است، به راحتی می‌توان فهمید که مبتلایان به پرونده‌های حقوقی، از جمعیت کشور پیشی می‌گیرد. اگر فردی در دستگاه قضایی پرونده‌ای ندارد اما افرادی هستند که به جای وی، دارای چندین پرونده قضایی هستند. فعالان عرصه حقوق باید بدانند که افزایش پرونده‎های حقوقی، آثار نامطلوب اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متعددی را بر جامعه تحمیل می‌کند.

قاضی‌زاده پیرامون اهمیت ارتقای فرهنگ حقوقی در جامعه، گفت: دهکده سفید بر این عقیده است که باید به سوی ارتقای فرهنگ حقوقی و افزایش بهداشت حقوقی جامعه رفت. متاسفانه در فرهنگ عمومی ما این امر ترویج شده که زمان ابتلا به پرونده حقوقی و محکومیت قضایی، به حقوقدانان و وکلا مراجعه کنیم. 

وی ادامه داد: حضور تجار، مدیران دولتی، مدیران بخش خصوصی، قضات، حقوقدانان، وکلا و دیگر اقشار جامعه در این همایش، نشان از این دارد که ارتقای فرهنگ حقوقی یک کار گروهی است و همراهی تمامی اقشار را می‌طلبد.

رئیس اتاق فکر دومین همایش «چکش زرین عدالت» با اشاره به ضرورت کار گروهی و تخصصی در پیگیری های حقوقی، تصریح کرد: خلأیی در دارالوکاله‌ها دیده می‌شود و آن، دوری از کار گروهی و تکیه بر کار انفرادی است. تا هنگامی که خدمات حقوقی به صورت گروهی ارائه نشود، نمی‌توان انتظار خدمات تخصصی در این حوزه را داشت. ساختارسازی در فعالیت‌های حقوقی یگانه راه توسعه کارهای تیمی و تخصصی در حوزه حقوق است.

در ادامه این همایش حسین میرمحمد صادقی که به عنوان حقوقدان برتر سال 1396 معرفی شد، عنوان کرد: مسائلی چون داوری، وکالت و آموزش‌های حقوقی، از موضوعاتی هستند که نیاز به توجه بیشتری دارند، بنابراین مجموعه‌های حقوقی باید اهتمام بیشتری نسبت به کار گروهی داشته باشند.

وی افزود: باید از تفکر افراط و تفریطی که پس از انقلاب در عرصه حقوق به وجود آمد، گذر کرد و به سوی مسائل مهم‌تری رفت. اکنون یک روحیه ناامیدی در برخی از حقوقدانان دیده می‌شود که باید با آن مقابله کرد.

صادقی با بیان اینکه افزایش مراودات بین المللی با حقوقدانان دیگر کشورها فرصتی برای توسعه علم حقوق است، عنوان کرد: دستاوردهای خوبی در حقوق و فقه اسلامی وجود داشته است، با این وجود مراودات بین المللی با حقوقدانانی از دیگر کشورها می‌تواند به توسعه تخصصی شاخه‌های علم حقوق بیانجامد.

وی ادامه داد: امروزه علم حقوق به توسعه قابل توجهی دست یافته است. اکنون اندیشمندان عرصه حقوق به بررسی حقوق عصب شناختی و رابطه بین حقوق و سیستم عصبی می‌پردازند. این شاخه از علم حقوق، در حوزه جرم شناسی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. شاخه‌های قدیمی‌تر علم حقوق نیز اکنون بسط و گسترش قابل تاملی پیدا کرده‌اند.

تلاش برای معرفی حقوقدان برتر در سطح بین‌المللی در سال‌های آتی

در ادامه همچنین معاون بین الملل دهکده تخصصی و آموزشی دهکده سفید و عضو هیئت داوران این همایش نیز اظهار کرد: این همایش تنها تکریم از بزرگان و فرهیختگان عرصه حقوق نیست، بلکه یک گردهمایی معنوی و تخصصی است که نشان از رسالت صنفی و ایمانی جامعه حقوقی سراسر کشور دارد.

سعید حقیقی با بیان اینکه سال گذشته نخستین چکش زرین عدالت به دکتر سید محمود کاشانی تقدیم شد، عنوان کرد:  امسال  به همت تلاش‌های دبیرخانه، هیات علمی و هیات داوران استاد دکتر حسین میر محمد صادقی به عنوان برترین حقوقدان سال 1396 معرفی می‌شوند.

وی افزود: دبیرخانه دائمی همایش اهدای چکش زرین عدالت در تلاش است تا بتواند پای خویش را از این حوزه فراتر بگذارد و در سال‌های آتی نسبت به معرفی حقوقدان برتر در سطح بین المللی نیز اقدام نماید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: