• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۱
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9612-3991-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

یک كارشناس ارشد اكوتوريسم مطرح کرد:

ایران يكی از كشورهای مورد علاقه پرنده‌نگران در جهان

یک كارشناس ارشد اكوتوريسم گفت: ايران با داشتن 548 گونه پرنده داراي پتانسيل‌هاي زيادي براي جذب توريست‌ پرنده‌نگر است و يكي از كشورهاي مورد علاقه برای پرنده‌نگران در جهان به‌شمار می‌رود.

فرزانه هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: پرنده‌نگری از زيرشاخه‌هاي مهم اكوتوريسم است كه افراد علاقمند به آن با داشتن يك دوربين چشمي و يك كتاب راهنما مي‌توانند از اين فعاليت با تماشاي پرندگان لذت ببرند. کشور ما از نظر تنوع گونه‌های پرنده، رتبه بسیار خوبی دارد، به طوری که طی نیم روز در یکی از پارک‌های تهران می‌توانيد تنوع خوبي از پرندگان را مشاهده و ركورد کنید.

وی با بیان اینکه در خراسان رضوی نزدیک به 328 گونه پرنده أعم از مهاجر و بومي تا مهرماه امسال رکورد شده است، افزود: ما در حوزه پرنده‌نگري باموقعيت جغرافيايي خاص و اكوسيستم‌هاي متنوع و حدود 105 مكان مهم براي پرندگان از تنوع خوبی برخوردار هستیم اما باید اشاره کرد که پرنده‌نگری هنوز در کل کشورمان و بین مردم‌ جانیفتاده است هرچند که در بین جامعه محیط‌زیستی کشور، طبيعت‌دوستان و در مدارسی که محیط‌زیست به صورت فوق برنامه تدریس می‌شود، شناخته‌شده است.

این راهنمای طبیعت‌گردی گفت: پرنده‌نگری از دهه 80 شمسی با فعالیت تعدادی از کارشناسان محيط زيست و علاقمندان به طبيعت وارد ایران شد و اکنون نسبت به آن زمان فراگيرتر شده است، البته در تهران و  به صورت محدودتر كرج در يك یا دو پارك كانكس‌هاي پرنده نگري إيجاد شده است و معمولا هر پنج‌شنبه تور پرنده‌نگری نيم روزه رايگان با حضور کارشناس این حوزه برگزار می‌‌شود. علاوه بر این برخی موسسات آموزشي فعال در حوزه طبيعت، علاوه بر دوره‌هاي راهنمايان طبيعت‌گردي، دوره‌های تخصصي آشنايي با حیات وحش و پرنده‌نگری را نيز برگزار می‌کنند.

وی افزود: تعدادی از افراد علاقمند در اين حوزه در قالب گروه‌هاي پرنده‌نگري و باشگاه پرنده‌نگري تورهايي را برای بازدید از پرندگان در داخل شهر و خارج از شهر خود در استان‌هاي ديگر و حتي در قالب سفر به کشورهای دیگر برگزار می‌کنند، در جریان این سفرها گونه‌هایی ركورد می‌شوند و این امر باعث می‌شود گونه‌هاي جديد شناسايي و حمايت شوند و درجه حفاظت برخی از گونه‌هاي مهم و در خطر انقراض افزایش یابد.

هاشمی یادآور شد: مردم بیشتر پرندگانی را دنبال می‌کنند که بتوانند آنها را راحت‌تر ببینند و یا یک مطلب خاص در مورد آنها شنيده باشند، از جمله آن می‌توان به زاغ بور، پرنده اندميك(بومي) كه فقط در مرزهاي جغرافيايي ايران قابل مشاهده است و در تمام مناطق بياباني و نيمه بياباني فلات مركزي ايران قابل رويت شده و حتي در استان خراسان رضوی نیز رکورد شده است اشاره کرد، بسیاری از پرنده‌نگرهاي ايراني و خارجي، مشتاق هستند که اینگونه پرندگان را ركود كنند.

وی گفت: مثلا کلاغ جزو پرنده‌هاي باهوش است که بیشتر مردم فقط کلاغ ابلق را می‌شناسند كه هر روز در شهر مي‌بينند، در حالی كه تيره كلاغيان داراي گونه‌های ديگري از جمله کلاغ نوک‌سرخ، كلاغ سياه، زاغی و ... نیز است، همچنین بسیاری از افراد علاقمندند که اطلاعاتی را درباره عادات رفتاری، رژیم غذایی پرندگان و محل زندگیشان بدانند. به عنوان نمونه درناي سیبری جزو پرندگانی است که هر سال در استان مازندران و تالاب فريدونكنار زمستان گذراني مي‌كرده است كه متاسفانه به دليل شكار غير قانوني و تغيير در زيستگاهشان در حال حاضر فقط يك عدد از اين پرنده باقي مانده است. درناها جزو گونه‌هايي هستند كه در صورتی که جفتشان بميرد تا آخر عمر تنها مي‌مانند و جفتگيري نمي‌كنند، آشنايي با اين نمونه‌ها می‌تواند برای کودکان و حتی بزرگسالان جذاب و تعمق برانگيز باشد.

کارشناس ارشد اکوتوریسم گفت: در حال حاضر تورهایی توسط موسسات تخصصي اكوتوريسم برای کودکان و بزرگسالان و همچنين دوره‌هاي تخصصي نیز برای تربیت راهنمایان پرنده‌نگری برگزار می‌شود، البته برای کودکان، موسسات كمتري وجود دارد و در حيطه مدارس اگر مدیر مدرسه‌ای نسبت به محیط‌زیست دغدغه‌مند باشد ممکن است دوره‌ها يا اردوهايي را برگزار کند که این امر به ندرت به چشم می‌خورد.

وی بیان کرد: با وجود این که پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد رشته اکوتوریسم بیش از 6 سال است انجام می‌گیرد اما كم بودن افراد متخصص اين رشته در حيطه دانشگاه بسيار احساس مي‌شود. با توجه به اين كه پايان‌نامه من نيز با موضوع تاثيرات پرنده‌نگري نگارش شد حدود دو ماه تلاش كردم تا در گروه تحصیلی‌ام پذیرفته شود كه پرنده‌نگري جزو زيرشاخه‌هاي مهم اكوتوريسم است و خوشبختانه در حال حاضر دانشجويان بيشتري نسبت به موضوعات حيات وحش براي پايان نامه‌شان علاقه نشان مي‌دهند.

این راهنمای طبیعت‌گردی با اشاره به اینکه ساليانه در دنيا ده‌ها ميليارد دلار صرف تورهاي پرنده‌نگري می‌شود و کشورها از پرنده‌نگری درآمد کسب می‌کنند، افزود: قدمت پرنده‌نگري در ساير كشورها  به خصوص قاره اروپا بيش از 150 سال است و در تعدادي از كشورها به اندازه تماشاگران فوتبال، پرنده‌نگر وجود دارد و اين امر نشان مي‌دهد پرنده‌نگری تا این اندازه برای مردم دنيا جذاب است ضمن این که باید اشاره کرد پرنده‌نگری مختص یک فصل نیست بلکه در هر فصلی می‌توان گونه خاصي را در يك نقطه از  كشور مشاهده کرد.

وی یادآور شد: ايران با داشتن 548 گونه پرنده داراي پتانسيل‌هاي زيادي براي جذب توريست‌ پرنده‌نگر است و وجود اقليم‌هاي متنوع باعث شده هميشه يكي از كشورهاي مورد علاقه براي پرنده‌نگري باشيم. تقریبا در سراسر کشور ما گونه‌های متنوعی را داریم که برخی گونه‌ها در شمال کشور و برخی در جنوب کشور قرار دارند، بزرگترین پرنده ایران با نام حواصيل غول در جنگل‌های حرای قشم در جنوب کشور وجود دارد و هر نقطه از کشورمان جذابیت‌هایی را برای برگزاری تور پرنده‌نگری دارد.

هاشمی اشاره کرد: یک پرنده به نام تاج‌طلایی، كوچكترين پرنده ايران و خاورميانه است. تاج‌طلايي مهاجر پاییز و زمستان و حتی در تهران در بين درختان سوزني برگ پارك‌ها نیز قابل مشاهده است و در شمار جذاب‌ترین گونه‌ها قرار دارد.

وی یادآور شد: در دنيا دولت‌ها از طريق پرنده‌نگري به صورت مستقيم و غيرمستقيم اشتغال ايجاد و نه تنها مردم شهرنشین بلکه جامعه محلی آنها در بسياري از روستاها از پرنده‌نگری درآمد کسب می‌کنند، اما در ايران تاثير پرنده‌نگري بر اقتصاد بسيار ناچيز است و اين امر ريشه در عدم آگاهي، عدم فرهنگ‌سازي و عدم بسترسازي درست براي استفاده از پتانسيل‌ها و ظرفيت‌هاي ما دارد كه در نتيجه مي‌تواند موجب عدم انتفاع جوامع محلي شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: