• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-9184-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

رییس هیات مدیره میدان بار مرکزی مشهد:

پرتقال ذخیره شده برای شب عید کیفیت خوبی ندارد

رییس هیات مدیره میدان بار مرکزی مشهد گفت: میوه ذخیره شده امسال برای شب عید از کیفیت خوبی برخوردار نیست. کیفیت سیب به نسبت پرتقال قابل قبول تر است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، غلامحسین کاری ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: میدان بار مرکزی مشهد حدود سال 76 راه‌اندازی شد. با توجه به اینکه میدان بار فتح‌آباد در نزدیکی همین میدان بار قرار دارد اما دوستان لطف داشتند از این میدان استقبال بیشتری انجام دادند.

وی ادامه داد: با بی‌توجهی که شرکت سپاد به این مجموعه داشته، از نظر کارشناسی این مجموعه ضعیف است و از مسیر میانی استفاده نمی‌شود. دلیل اصلی آن نیز این است که باراندازها باید سکو باشد و تریلی یا هر وسیله‌ای در پشت بارانداز قرار گیرد تا مشتری و ارباب‌رجوعی که وارد میدان می‌شود، از مسیر میانی استفاده می‌کرد.

رییس هیات مدیره میدان بار مرکزی مشهد افزود: از  سال 76 تا دو سال گذشته دو فاز از میدان بار راه‌اندازی نشده بود اما با وجود مشکلات این دو فاز فعال شد اما از طرف دیگر برای ما مشکلات دیگری به وجود آمد و عنوان می‌شود که این فازها مسایل ترافیکی ایجاد کرده است. میدان بار مرکزی 24 هکتار وسعت دارد و شامل 384 غرفه می‌شود که در حاشیه صدمتری به جهت دسترسی و راحتی زائرین واقع گردیده است.

وی با بیان اینکه مجموعه میدان بار مرکزی به طور مستقیم با کشاورزان در ارتباط است، عنوان کرد: در این میدان بار 4000 نفر سرپرست خانوار مشغول کار هستند. همچنین در هر غرفه آن حدود 10 نفر مشغول به کارند که خود این امر به تنهایی کمک بسیاری به اشتغال‌زایی کشور می‌کند.

رییس هیات مدیره میدان بار مرکزی مشهد اضافه کرد: اگر هر سرپرست خانواده حداقل 5 نفر را تحت تکفل خود داشته باشد، متوجه خواهیم شد که زندگی تعداد زیادی از شهروندان به این میدان وابسته است.

کاری تصریح کرد: به طور مستقیم تعداد 60 نفر کارگر باربر مرد به صورت روز مزد در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند. علاوه بر آن 110 خانم جهت بسته‌بندی اقلامی مانند صیفی‌جات نیز در آن مشغول به کارند. علاوه بر این روزانه 300 نفر آشپز در غرفه‌ها فعالیت داشته و در کنار آشپزی، فعالیت های خدماتی را نیز بر عهده دارند.

رییس هیات مدیره میدان بار مرکزی مشهد بیان کرد: روزانه 2700 تن بار توسط وانت، کامیون و تریلی و... وارد میدان بار می‌شود که خروجی آن نیز باید به همان مقدار باشد تا بتوانیم روز بعد دوباره به همین مقدار بار وارد میدان کنیم.

کاری تاکید کرد: در میدان بار مرکزی مجموعه پرسنل دفتری 7 نفر، پلیس راهور 3 نفر، پلیس انتظامی 7 نفر، نگهبان رسمی 11 نفر، نیروی عوارضی 18 نفر، نیروی تاسیسات 2 نفر، نیروی مجتمع فرهنگی و نمازخانه 2 نفر و نیروی خدمات نیز 18 نفر هستند که این تعداد به 4000 نفر مزبور اضافه می‌شود. روزانه حدود 5 الی 8 هزار خودرو وارد میدان بار مرکزی مشهد می‌شود که این امر به رونق بازار و اشتغال کمک شایانی می‌کند.

رییس هیات مدیره میدان بار مرکزی مشهد عنوان کرد: این مجموعه توسط بازرسین اداره بهداشت مورد نظارت و بازرسی قرار می‌گیرد. برای بازرسی خود میدان نیز سازمان صنعت، معدن و تجارت بازرسی‌هایی را لحاظ می‌کند. عمده تخلفات در میدان بار در حوزه فروش انجام می‌شود. همچنین امکان دارد بعضی از فعالان میدان پروانه کسب نداشته باشند که با آن‌ها هم برخورد می‌شود.

وی ادامه داد: در چند روز گذشته با توجه به بازدیدی که از آذریجان شرقی و شمال کشور انجام دادیم، مشخص شد که میدان بار مشهد از نظر تولید و میزان مرکبات موجود با هیچ کمبودی مواجه‌ نیست و نه تنها در مشهد بلکه در کل کشور  با محصولات خوبی می‌توانیم به استقبال نوروز برویم. 

رییس هیات مدیره میدان بار مرکزی مشهد تاکید کرد: ما آمادگی لازم و کافی را داریم تا در ایام عید به مردم خوب شهرمان خدمات‌رسانی انجام دهیم. در این ایام قیمت میوه براساس تنظیم بازار بوده و اعلام آن به سازمان تعاون روستایی، زیر نظر جهادکشاورزی، باز می‌گردد.

کاری با اشاره به اینکه کلیه بارهایی که به مشهد می‌آید، وارد میدان بار مرکزی می‌شود، بیان کرد: در حال حاضر میدان بار رضوی با مشکل ورود کامیون مواجه است و با وجود مکاتبات اداری که با شهرداری و استانداری انجام داده‌ایم، تاکنون موفق نشده‌ایم که این اقناع را به وجود آوریم که درب میدان بار رضوی بزرگتر شود تا وسیله نقلیه بتواند به راحتی از آن عبور و مرور داشته باشد.

وی با بیان اینکه بارانداز کلی میوه در سطح شهر مشهد و استان خراسان میدان بار مرکزی است، خاطرنشان کرد: هیچگونه ترافیکی در محدوده میدان بار ایجاد نمی شود و هرگونه شلوغی در این محدوده نیز ناشی از مراکز تجاری مانند الماس‌شرق، بازار وصال و... است. 

رییس هیات مدیره میدان بار مرکزی مشهد اضافه کرد: شروع کار میدان بار مرکزی مشهد ساعت 3 صبح بوده که این فعالیت تا ساعت 15 ادامه دارد. باز هم به جرات می توان گفت که در این بازه زمانی ما هیچ‌گونه مشکل ترافیکی را در این محدوده ایجاد نمی کنیم.

کاری در خصوص توزیع میوه شب عید توسط سازمان جهاد کشاورزی گفت: ما دو سال توزیع میوه شب عید را بر عهده گرفتیم که فرایند توزیع در این دو سال با هیچ مشکلی مواجه نشد و مردم راضی بودند اما زمانی که این کار توسط تعاون روستایی انجام می‌گیرد، با مشکل رو به‌رو می‌شویم؛ مانند سال گذشته که تمام میوه‌ها یخ‌زده بود و در ایام تعطیلات، ما میدان‌باری‌ها مجبور شدیم میوه را بفروشیم. اگرتوزیع میوه شب عید را به ما بسپارند، ما نیز استقبال خواهیم کرد. 

وی تصریح کرد: میوه ذخیره شده امسال برای شب عید از کیفیت خوبی برخوردار نیست. با این حال کیفیت سیب به نسبت پرتقال قابل قبول تر بود به گونه‎ای که اگر من بخواهم برای منزل خرید کنم آن پرتقال را نمی‌خریدم.

رییس هیات مدیره میدان بارمرکزی مشهد با بیان اینکه اگر میادینی در شهر برای فروش بار وجود دارد، متولی آن ما هستیم، گفت: اگر گران فروشی توسط کسبه بازارچه‌های شهرداری انجام می شود، این مساله به ما هیچ ارتباطی ندارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: