• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-9787-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

مسجد جامعی:
مرکزیت خوشنویسی قرآن از ترکیه به ایران منتقل شده است

احمد مسجد جامعی گفت: مرکزیت کتاب قرآن در جهان اسلام که در گذشته در ترکیه بود، در حال انتقال به ایران است. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی که شامگاه گذشته در آیین رونمایی از گنجینه آثار نفیس خوشنویسی موسسه فرهنگی و هنری میراث یاس یاسین سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: عثمان‌طه خوشنویس معروف قرآن کریم در دیداری به من گفت در قدیم مرکز تلاوت قرآن مصر، خطاطی آن عثمانی و تذهیب و تجلید آن ایران بود اما امروز مرکز خطاطی در حال انتقال به ایران است و خوشنویسان ایرانی در حال تصرف این جایگاه برای خود هستند. 

وی ادامه داد: بسیار خوشحال هستم که پس از سال‌ها پیگیری جناب آقای صالحی و دوستانشان امشب شاهد رونمایی از  گنجینه آثار خوشنویسی احادیث فاطمی هستیم. 

مسجد جامعی تصریح کرد: این مجموعه ارزشمند با پیگیری و مداومت دوستان ما شکل گرفت و آثار فاخر مهمی در این مسیر خلق شده است که باید برای توصیف آن‌ها از عبارت خلق استفاده کرد نه تولید. 

عضو شورای شهر تهران عنوان کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا که حتی اعتقادی به قرآن هم ندارند آن را به جهت ارزش هنری‌اش چاپ می‌کنند و آن را خریداری و نگه‌داری می‌کنند. 

وی افزود: قیمت و ارزش خوشنویسی به نحوی بود که در کنار گنجینه جواهرات سلطنتی در ادوار مختلف ما گنجینه کتاب‌خانه‌های سلطنتی را داشته‌ایم و این نگاه و این ارزش‌گذاری نسبت به هنر و خوشنویسی در کشور ما وجود داشته است. 

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: ما در شرایطی قرار داریم که هنر خوشنویسی مورد توجه قرار گرفته‌ است و در حراجی‌های مختلف دنیا شاهد فروش این آثار با قیمت‌های بسیار بالا هستیم که بعضا تابلوهایی با قیمت یک میلیون دلار به فروش رسیده‌اند. 

وی گفت: در زمینه همین هنر خوشنویسی گران‌قیمت‌ترین هنرمندان در ایران هستند که ارزش آن را چندبرابر می‌کند. 

مسجد جامعی اظهار کرد: حضرت فاطمه‌(س) شخصیتی است که جهان اسلام حول محور او اتفاق نظر دارد و از ایشان می‌توان برای نزدیک‌ کردن ملت‌ها و مسلمانان به یکدیگر استفاده کرد. 

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: تبار خراسانیان همواره منبع وحدت‌ بخش حضرت زهرا را پاس داشته‌اند و از آن نگه‌داری و مراقبت کرده‌اند و امروز که این میراث به ما رسیده است باید تلاش کنیم تا هرچه بهتر و بیشتر این هنر را گسترش داده و ارتقا دهیم. 

وی عنوان کرد: بخش زیادی از آثار خوشنویسی ما در ابنیه و بناهای تاریخی وجود دارد و برای تدوین این میراث باید از جمع‌آوری همه این آثار غافل نشد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: