• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-9584-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

عضو هیات رئیسه مجمع مشورتی زنان شهرستان مشهد:

«سرمایه» اصلی‌ترین مشکل فضای کسب و کار بانوان

عضو هیات رئیسه مجمع مشورتی زنان شهرستان مشهد در خصوص مشکلات اشتغال برای بانوان گفت: سرمایه اصلی‌ترین مشکل فضای کسب و کار برای بانوان است که همواره با این ذهنیت درگیر بودند که سرمایه لازم برای شغل خود را از کجا به دست آورند؛ یعنی اگر کسی برای کسب و کار از تسهیلات نیز استفاده کند، در ابتدا باید یک ضامن ارائه بدهد.

نسرین یوسفی عارفی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص تجربه کاری خود به عنوان یک زن در فضای اقتصاد اظهار کرد: تجربه کاری من در حوزه‌های مختلف بوده که قریب به 16 سال در حوزه صنعت فعالیت داشتم و در حال حاضر حدود 3 سال است که در حوزه تجارت و حوزه‌های مختلف کسب و کار و سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کنم.

وی ادامه داد: به عنوان یک زن، فعالیت کاری خود را در صنعت خودرو، در یک شغل مردانه، آغاز کردم و در این مسیر توانسته‌ام به خوبی رشد کنم و به عنوان اولین زنی که مسئولیت مدیریتی در صنعت خودرو کشور را داشته در یک شرکت قطعه‌ساز وابسته به خودروسازان کشور مشغول به کار شوم.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: حضور در این شرکت تجربه خوبی برای حرکت کردن در مسیرهای بعدی است تا بتوانم در عرصه‌های اقتصادی فعالیت‌های چشمگیری انجام دهم.

یوسفی عارفی خاطرنشان کرد: تجربه‌های کاری من بیشتر با آقایان بوده اما افرادی که در زیرمجموعه من قرار دارند، افراد بسیار توانمند و تحصیل کرده ای هستند و تجارب خوبی طی این چند سال به دست آوردم.

وی در خصوص میزان آزادی فضای کار برای بانوان تصریح کرد: این امر به خود بانوان نیز بازمی‌گردد که فعالیت خود را از کجا و چگونه آغاز کنند. شاید بیشتر مسیر کسب و کار را برای خانم‌ها به خوبی تعریف نکردند و خانم‌های تحصیل کرده ما به دلیل آن که تجربه کافی ندارد، نمی‌دانند که حرفه خود را از کجا باید آغاز کنند.

عضو هیات رئیسه مجمع مشورتی زنان شهرستان مشهد تاکید کرد: علاوه بر این موارد، در مسیر اشتغال دانشگاه‌ها نیز تاثیر بسزایی دارند که متاسفانه طی این سال‌ها وظیفه تولید کارآفرین را در دانشگاه‌ها مشاهده نکردیم و بیشتر به سمت پژوهش محوری گام برداشته‌ایم. این دلایل شاید کمی مسیر را برای بانوان سخت کرده است.

یوسفی عارفی بیان کرد: چگونه شروع کردن یک فعالیت، خود به تنهایی یک معضل بزرگ برای بانوان است. همچنین همواره در تربیت خانوادگی جامعه ما به زن اولین مسئولیت یعنی مادر و زن خانه بودن القا شده است و شاید وقتی بانوان ما می‌خواهند وارد فضای کسب و کار شوند، به آن کار به عنوان اولویت دوم زندگی خود نگاه می‌کنند.

وی اضافه کرد: زمانی که به حرفه خود به عنوان اولویت دوم نگاه می‌شود، قطعا با نگاهی که مردان به کسب و کار خود دارند فرق دارد. علاوه بر آن موضوع استقلال مالی برای خانم‌ها به طور جدی حائز اهمیت نیست و این موجب آن شده که ندانند از کجا حرفه خود را آغاز کنند و شاید هم جامعه ما تاکنون پاسخی را برای خانم‌های ما پیدا نکرده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: ما نیاز به مسیرهایی داریم که در آن مشاوره‌های عملی را آموزش دهد؛ یعنی به گونه‌ای باشد که زمانی که یک زن می‌خواهد وارد حرفه‌ای شود، اطلاعات مهم و درستی در خصوص آن حرفه به وی ارائه گردد.

یوسفی عارفی در خصوص مشکلات اشتغال برای بانوان گفت: سرمایه اصلی‌ترین مشکل فضای کسب و کار برای بانوان است که همواره با این ذهنیت درگیر بودند که سرمایه لازم برای شغل خود را از کجا به دست آورند؛ یعنی اگر کسی برای کسب و کار از تسهیلات نیز استفاده کند، در ابتدا باید یک ضامن ارائه بدهد.

وی افزود: این مشکلات به وفور در فضای کسب و کار بانوان دیده می‌شود و گاهی شاهد آن هستیم که یک خانم برای نداشتن سرمایه  و یا دلایل دیگر از انجام کار منصرف می‌شود.

عضو هیات رئیسه مجمع مشورتی زنان شهرستان مشهد اظهار کرد: در ذهن مردان از همان ابتدای کودکی این جمله که آن‌ها مرد و نان‌آور خانه هستند، نقش می‌بندد و بر این باور هستند که اقتصاد خانواده در دست آن‌ها کنترل می‎شود. پس تمام انرژی آن‌ها برای رسیدن به این هدف صرف خواهد شد.

یوسفی عارفی عنوان کرد: برخلاف این موارد در ذهن دختران ما نیز از همان ابتدا این باور شکل گرفته که نقش تربیتی و مادرانه را ایفا می‌کنند و کمتر صحبتی در حوزه اقتصادی با او گفته می‌شود و به او گفته نمی‌شود که چگونه مسیر اقتصادی زندگی خود را به عنوان یک فرد مستقل ترسیم کند.

وی تاکید کرد: این موارد مزبور در پس زمینه فکر یک دختر شکل می‌گیرد. با این وجود باز هم ما شاهد آن هستیم که دختران ما بسیار تحصیل کرده‌اند. در حال حاضر 60 درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما دختران هستند ولی اینکه تا چه میزان توانسته‎ایم مشارکت اقتصادی آن‌ها را افزایش دهیم، مساله مهمی است.

عضو هیات رئیسه مجمع مشورتی زنان شهرستان مشهد با اشاره به اینکه در حال حاضر نرخ مشارکت اقتصادی زنان 14.9 درصد است، خاطرنشان کرد: این نکته نشان دهنده آن است که ما تاکنون نتوانستیم با وجود این همه آموزش‌های تئوری نرخ مشارکت اقتصادی بانوان را افزایش دهیم.

یوسفی عارفی با بیان اینکه من در خود هرگز این را حس نکردم که به خاطر زن بودن نمی‌توانم دیگر در مسیری که پا گذاشتم گام بردارم، تصریح کرد: من در خانواده‌ای بزرگ شدم که پدر من فعالیت اقتصادی زیادی انجام می‌داد و چون در خانواده پسری نداشتیم، همیشه رویکرد به گونه‌ای بود که شما خود نیز باید همواره یک فعال اقتصادی باشید و این نکته تاثیر بسزایی در رسیدن من به اهداف و ترسیم آن می‌گذاشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: