• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-9884-5
  • خبرنگار : 15278
  • منبع خبر : ----

عضو شورای اسلامی شهر مشهد مطرح کرد

نادیده گرفتن فرهنگ قدردانی یکی از عوامل عدم توفیق در اقتصاد مقاومتی

عضو شورای شهر مشهد گفت: موضوع اقتصاد مقاومتی و مقوله پرداختن به کالای ایرانی و تولید داخلی هر ساله به گونه‌ای بوده که تاثیر بسزایی در وضعیت تولید و صنعت داخلی نسبت به سال‌های گذشته، داشته است.

امیر شهلا در گفت‌و گو با ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه ساختارهای اقتصادی غیرقابل انعطاف است، عنوان کرد: علت اصلی این موضوع نبود و نادیده گرفتن فرهنگ قدردانی و بر صدر ننشاندن تولید و اقتصاد داخلی در کشور ما بوده که این امر در کشور ما نهادینه نشده است.

رئیس شورای شهرستان مشهد اضافه کرد: موضوع اقتصاد مقاومتی و مقوله پرداختن به کالای ایرانی و تولید داخلی هر ساله به گونه‌ای بوده که تاثیر بسزایی در وضعیت تولید و صنعت داخلی نسبت به سال‌های گذشته، داشته است که علت اصلی آن نبود و نادیده گرفتن فرهنگ قدردانی و بر صدر نشاندن تولید و اقتصاد داخلی در کشور ما بوده که این امر در کشور ما نهادینه نشده است.

وی با بیان اینکه استفاده از کالاهای خارجی یک اتفاق ضد ارزش بشمار آید و از همین‌رو نمی‌توان گفت که اقدامات دولت در حوزه اقتصاد مقاوتی تاثیرگذار بوده است، خاطرنشان کرد: در جامعه امروزی ما هم‌اکنون استفاده کردن از برندهای خارجی یک ارزش محسوب می‌شود در حالی که هیچ زمانی در فرهنگ ما از این موضوع به عنوان یک ضد ارزش یاد نشده است. 

رییس شورای اسلامی شهرستان مشهد با بیان اینکه هر ساله شاهد ناتوانی بخش خصوصی در اقتصاد هستیم، افزود: همه ما در تلاش بوده‌ایم که اقتصاد به دست بخش خصوصی سپرده شود تا این بخش تواناتر و قوی‌تر شود اما در عمل هر ساله شاهد هستیم که اقتصاد در بخش خصوصی تکیده‌تر و ناتوان‌تر نسبت به سال گذشته خود شده و همین مساله سبب شده پایه‌ها و بنیان‌های اقتصادی سست‌تر شود.

شهلا با اشاره به اینکه وابستگی کشور به درآمدهای نفتی باید کم ‌شود، تصریح کرد: تاکنون هیچ عزمی برای قطع و وابستگی اقتصاد ملی به درآمدهای نفتی صورت نگرفته است. دولت‌ها و نمایندگان مجلس شجاعت و تبحری برای تصمیم‌گیری در این حوزه به منظور کاهش وابستگی بودجه‌‌ای و اقتصادی اتخاذ نکرده اند؛ لذا هیچگونه دستور کاری در این خصوص در مراتب مختلف کشور وجود ندارد در حالی که این نخستین گام به سمت و سوی اقتصاد مقاوتی است.

رییس شورای اسلامی شهرستان مشهد بیان کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی باید اقتصاد درون‌زای کشور نسبت به اقتصاد ملی کشور رونق بیشتری‌ داشته باشد؛ لذا بایستی اقتصاد داخلی کشور پویاتر شود که در نتیجه آن پیشرفت اقتصاد ملی کشور را شاهد باشیم.

شهلا با بیان اینکه کشور با درآمد فروش نفت و گاز اداره می‌شود، اظهار کرد: در این حالت بخش خصوصی و اقتصاد خصوصی کشور اولویت دوم ما محسوب می‌شود که در نتیجه  زمانی که ما درآمدی از نفت نداشه باشیم، به دنبال مالیات و تولید این درآمد در داخل کشور خواهیم بود. برای کسب این درآمد از داخل کشور باید زمینه تولید را برای تولیدکنندگان داخلی فراهم کرد، به طوری که تولید کننده ما به تنهایی بتواند کالای خود را در مرزهای خارجی فروخته و ارز را وارد کشور کند که در نتیجه باعث مولد شدن اقتصاد خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: